Denník N

A čo bude ďalej, začneš páliť knihy? Si úplne iný človek, akého som stretol v roku 1989, vypočul si Orbán

Európska komisia dala Maďarsku mesiac na to, aby vysvetlilo kontroverzný zákon, ktorý je podľa kritikov namierený proti Stredoeurópskej univerzite.

Vláda maďarského premiéra Viktora Orbána dostala od Európskej únie mesiac na to, aby vysvetlila kontroverzný zákon o vysokých školách. Podľa kritikov vrátane experta OSN je cielene namierený proti Stredoeurópskej univerzite, ktorú založil George Soros.

Toho teraz politici v Budapešti vykresľujú ako zahraničného agenta, ktorý ide proti maďarským záujmom.

„Orbánovi došli nepriatelia, už tu nemá žiadnych utečencov, potreboval niekoho nového,“ povedala Denníku N napríklad študentka histórie Ágnes Kelemen, ktorá si na Stredoeurópskej univerzite robí PhD. a škola je jedným z dôvodov, prečo zostala žiť v Maďarsku.

Podľa Európskej komisie nový zákon o vysokých školách nie je v súlade s pravidlami Únie a so základnými slobodami, a preto rozbehla proti Maďarsku spor za porušovanie záväzkov. 

Orbán: Všetko je v poriadku

Viktor Orbán zákon napriek kritike obhajoval aj v stredu v Európskom parlamente. Podľa neho sa dotkne rovnako všetkých 22 zahraničných škôl v krajine. Zákon okrem iného žiada, aby o CEU podpísala medzištátnu zmluvu federálna americká vláda, ktorá však niečo také nemá v kompetencii.

Nezabudol ani znovu útočiť na Sorosa, ktorý sa podľa neho snaží cez sieť mimovládok dostať do EÚ milióny migrantov. „Soros zničil životy miliónov Európanov, je nepriateľom eura a teraz je vítaný v Bruseli na najvyššej úrovni,“ povedal Orbán, ktorého názor sa väčšinou nestretol s pochopením.

„Analýza Komisie potvrdila naše obavy týkajúce sa kompatibility zákona so slobodami vnútorného trhu a s chartou základných práv,“ povedal zástupca šéfa Komisie Frans Timmermans.

Najväčšej kritiky sa mu však dostalo od  šéfa liberálnej frakcie ALDE Guya Verhofstadta, ktorého prejav sa stal virálnym na sociálnych sieťach.  

„Neviem, či sa pamätáš, keď sme sa prvý raz stretli v jednom hoteli v Budapešti. Bolo to v decembri 1989 (…). Bolo to pár mesiacov pred prvou úspešnou účasťou Fideszu v prvých slobodných voľbách v Maďarsku. Mimochodom, bolo to v období, keď vám pomáhal Geroge Soros,“ začal svoj príhovor k Orbánovi Verhofstadt.

Narážal tak na štipendium, vďaka ktorému mohol Orbán študovať na Oxforde. V tom čase bol podľa Verhofstadta Orbán skutočný liberál s progresívnym programom.

Začneš páliť knihy?

„Povedal by som, že v roku 1989 si bol Emmanuelom Macronom Maďarska, hoci si nemyslím, že by bol Macron tým, čo som dnes povedal, nadšený. Ale budem úprimný, od roku 1990 a 1989, keď sme sa videli, sa veľa zmenilo. Zmenil si sa. Zavrhol si naše demokratické princípy a v istej miere to hovoríš aj otvorene, že nechceš liberálnu demokraciu, ale iliberálny štát. A zoznam toho, čo si urobil, je teraz veľmi dlhý: prenasledovanie mimovládok, zahnanie kritických médií, stavanie múrov, máš svoj názor na návrat trestu smrti vo svojej krajine, a hoci to podľa našich pravidiel ani nie je možné, teraz si sa rozhodol zavrieť univerzitu. A moja otázka je, ako ďaleko chceš zájsť? Čo bude ďalej?“ pokračoval Verhofstadt vo vášnivej reči, ktorej sa Orbán prizeral v europarlamente z prvého radu.

„Začneš páliť knihy? Na mieste pred parlamentom, ktoré sa volá námestie Lajosa Kossutha? To je ďalšia vec? Možno knihy Kertésza? Možno knihy Konrada. Alebo knihy jedného z mojich najobľúbenejších spisovateľov Maďarska – Sándora Máraiho, pretože aj Sándor Márai bol maďarským kozmopolitom, na akých teraz útočíš.“

Orbán, ktorý sa podľa neho teraz štylizuje ako hrdý konzervatívec, mení Maďarsko na modernú verziu starého komunistického Maďarska. Vyčíta mu ekonomický protekcionizmus, nacionalizmus a budovanie iliberálneho štátu.

„Všade vidíš nepriateľov maďarského štátu. Vidíš ich v energetickom sektore, v médiách, v mimovládkach, v akademickom svete. To je, ako keby Stalin a Brežnev boli späť, ale teraz v Maďarsku. Aj oni zažívali obdobie paranoje. Už nestačí mať väčšinu v parlamente. Musíš ísť aj po tých, čo majú iný názor,“ uzatvoril  bývalý belgický premiér svoju reč a vyzval Orbána, aby dodržiaval svoje záväzky a hodnoty EÚ, ktoré Budapešť vzala za svoje, keď sa Maďarsko stalo jej súčasťou v roku 2004.

„Chceš aj naďalej dostávať peniaze z európskych fondov a EÚ, ale nie európske hodnoty. (…) Chceš, aby sa na teba pamätalo ako na niekoho, kto oslobodil Maďarsko od komunizmu, alebo ako na večného nepriateľa našej otvorenej európskej demokratickej spoločnosti?“

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

George Soros

Stredoeurópska univerzita

Svet

Teraz najčítanejšie