Denník N

Diaľnica pri Žiline bude končiť v poli ešte o niekoľko mesiacov dlhšie, ako sa čakalo

Tunel Žilina, ktorý je súčasťou diaľnice D1 Hričovské Podhradie – Lietavská Lúčka, počas slávnostného prerazenia. Foto – TASR
Tunel Žilina, ktorý je súčasťou diaľnice D1 Hričovské Podhradie – Lietavská Lúčka, počas slávnostného prerazenia. Foto – TASR

Najprv vyrobili meškanie a povedali, že tender nestíhajú. Po piatich mesiacoch diaľničiari uznali, že tender urobia.

To, že rozostavaná diaľnica pri Žiline skončí v poli, je už nejaký čas isté. Najnovšie je isté aj to, že sa na úsek za približne 400 miliónov eur šoféri budú môcť iba z diaľky pozerať ešte dlhšie, než sa pôvodne predpokladalo.

Je to preto, že D1 Hričovské Podhradie – Lietavská Lúčka má byť hotová v druhej polovici budúceho roka, no privádzač k nej, ktorého stavba trvá približne dva roky, až teraz púšťajú do tendra. Rozhodnutie prišlo po niekoľkomesačnom čakaní, počas ktorého sa rátalo s tým, že súťaž už nebude, pretože sa jednoducho nestíha. Zákazku mali automaticky robiť firmy okolo Doprastavu.

„Vyhlásenie súťaže sa predpokladá začiatkom mája a jej ukončenie, respektíve podpis zmluvy s víťazom, koncom augusta. Predpokladaná hodnota zákazky je stanovená na 22,5 milióna eur. NDS bude robiť všetko pre to, aby privádzač bol ukončený v rovnakom termíne ako úsek D1 Hričovské Podhradie – Lietavská Lúčka,“ píše Národná diaľničná spoločnosť (NDS) na svojom webe.

Na tender si teda diaľničiari dávajú štyri mesiace.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Drahé a meškajúce diaľnice

Teraz najčítanejšie