Denník N

Newsfilter: Polícia dupe po Mizíkovi, Sulík s Matovičom po polícii

Opozícii sa nepáči policajný zásah proti Mizíkovi, Danko má nového hlavného zabávača a u Kaliňáka vyhral Eset + krátke správy, zaujímavé články, citát dňa a nový Shooty.

Komplexné IT riešenia. Kompletne od VNETu. Poďme robiť biznis spolu v časoch ktoré sa menia

Tri udalosti dňa vybral a komentoval Roman Pataj

1. U kotlebovca Mizíka bola polícia

Kotlebovho poslanca Mizíka polícia obvinila z extrémistických trestných činov. Konkrétne z výroby extrémistických materiálov a hanobenia národa, rasy a presvedčenia. Oboje má súvisieť s Mizíkovými vyjadreniami na adresu ľudí vyznamenaných prezidentom.

Mizíkovi sa v januári nepáčilo, že niektorí z nich sú Židia, ďalšej ocenenej vyčítal, že je „fanatička do cigánskych zvykov“.

Polícia cítila potrebu oznámiť mu obvinenie priamo na rokovaní parlamentného výboru, čo je zlý nápad. Vzápätí v jeho poslaneckej kancelárii urobila prehliadku.

Najskôr sa pozrieme, čo o Mizíkovom obvinení hovorí Trestný zákon:

Výroba extrémistických materiálov:

„Kto vyrába extrémistické materiály alebo sa podieľa na takejto výrobe, potrestá sa odňatím slobody na tri až šesť rokov.“

Štyri až osem rokov páchateľovi hrozí, ak takýto skutok spácha závažnejším spôsobom (napr. vo väčšom množstve) alebo ako člen extrémistickej skupiny.

Hanobenie národa, rasy a presvedčenia:

„Kto verejne hanobí niektorý národ, jeho jazyk, niektorú rasu alebo etnickú skupinu… potrestá sa odňatím slobody na jeden až tri roky.“

Dva až päť rokov páchateľovi hrozí, ak skutok spáchal ako člen extrémistickej skupiny, ako verejný činiteľ či z osobitného motívu. Mizík je verejný činiteľ, čiže mu hrozí väčšia paleta.

Poznámka k obvineniam – Kotlebovi fašisti a ich internet už vyprodukovali väčšie zvrátenosti. Ak tento zásah predznamenal, že sa do nich teraz polícia pustí, na dlhý čas máme o zábavu postarané. Lenže nezdá sa byť dobrý nápad vtrhnúť na rokovanie výboru a tam robiť cirkus, na ktorom kotlebovci v očiach svojich fanúšikov môžu zarobiť. Pravdou však je, že nech by si na Mizíka počkali kdekoľvek, kotlebovci by zo seba robili martýrov tak či tak.

Problémom sú aj nebezpečné reči opozičných politikov o tom, ako je to celé dohodnuté s Kaliňákom, aby kotlebovcom rástli percentá a Smer si vďaka tomu udržal vládnutie. Igor Matovič to takto povedal natvrdo, Richard Sulík o čosi jemnejšie. Ako keby nestačilo povedať, že to bol nešťastný spôsob, ktorý môže fašistom v konečnom dôsledku pomôcť. Načo tam bez dôkazov pchať konšpiráciu o Kaliňákovi? Z tohto pre zmenu môže vzniknúť dojem, že Mizík vlastne nič zlé nespravil a teraz ho len nespravodlivo prenasledujú.

2. Nová Dankova kauza má nového hlavného zabávača

Andrej Danko je na dovolenke, o zábavu v listovej kauze sa preto museli postarať iní. Obrana šéfa jeho kancelárie Daniela Guspana bola očakávateľná. Z kanálov vyšiel po troch dňoch a otváranie listov poslancov vysvetľoval dramaticky:

Obálky mohli obsahovať jed (rádioaktívne látky atď.) a celý čas nejde o nič iné ako o pokus chrániť zdravie poslancov. Ako mali neboráčky v parlamentnej podateľni odhaliť prítomnosť smrtiacej látky v zásielke, zostalo nevysvetlené. Tobôž, keď im dali aj tie gumené rukavice. Veď už Umberto Eco vedel, že jed sa na papieri najlepšie hľadá naslineným prstom.

Jediný nedostatok Guspan našiel v „nešťastnej formulácii“, ktorá zamestnancom parlamentu prikazovala hľadať v zásielkách vulgárne slová a takéto listy neskôr skartovať.

Ak totiž v nejakom texte máte nájsť nadávky, musíte si ho najskôr prečítať. Guspan napriek tomu odmieta, že „akýkoľvek zamestnanec kancelárie, alebo ja, alebo predseda Národnej rady pán Danko číta listy poslancov“. Takúto predstavu označil za absurdnú a zvrátenú.

Absurdnosť je v niečom celkom inom. Je nepochopiteľné, že sekretariát predsedu Národnej rady nemá dosť zdravého úsudku na to, aby chápal, že otvárať bez zákonného dôvodu cudzie listy bez vedomia odosielateľa a adresáta je v rozpore s ústavou. Reč je navyše o listoch pre poslancov Národnej rady.

Aj keby mal Guspan pravdu, že listy pre poslancov nikto nečítal a celá kauza by bola iba výsledkom toho, že je neschopný napísať prípis, ktorý na prvý pohľad očividne neuráža rozum, je toho dosť na to, aby takýto človek z parlamentu okamžite odišiel.

Smutné je, že podaktorí sa z tohto neprípustného zlyhania snažia spraviť debatu o konflikte medzi slobodou a poriadkom. Konkrétne Dušan Čaplovič zo Smeru sa rád vzdá toho prvého, nech mu listy pokojne kontrolujú. „Rešpektujem odporúčania bezpečnostných orgánov,“ napísal na svojom Facebooku. Novinár rovno vzdáva pokus vysvetliť Čaplovičovi, prečo sa mýli. Tak si vezme na pomoc nečakanú posilu. Robert Kaliňák: „Skôr išlo o nejakú úradnícku prílišnú iniciatívu.“

3. Eset vyhral u Kaliňáka

Eset (jeho spolumajitelia sú spolu s redakciou akcionármi Denníka N) postaví na bratislavskej Patrónke svoje nové sídlo. Za odkúpenie pozemkov štátu zaplatí 26,2 milióna eur. Obchod sa podaril až na štvrtý pokus a predchádzalo mu veľa nejasností.

– Na pozemku leží areál bývalej vojenskej nemocnice.

– Ešte v roku 2013 sa plánovalo, že na ňom štát postaví novú Univerzitnú nemocnicu.

– Súčasný minister Tomáš Drucker sa ju rozhodol postaviť inde.

– Ministerstvo vnútra, ktorému areál dnes patrí, sa pozemok rozhodlo predať a peniaze použiť na rozšírenie Nemocnice sv. Michala v Starom Meste.

– Do prvého kola súťaže sa nikto neprihlásil, pretože ministerstvo ako minimálnu sumu stanovilo 32 miliónov eur, čo nebol nikto ochotný zaplatiť.

– Do druhého sa prihlásil len Eset, ale Kaliňákovo ministerstvo ponuku odmietlo ako nedostatočnú.

– V treťom už súťažili tri firmy – Eset, Forest Hill Company a Forespo Reality 10 blízka J&T. Ministerstvo ani teraz nebolo spokojné.

– Vo štvrtom kole ponúkol Eset najmenej, najviac Forespo Reality 10 (vyše 24 miliónov)

– Eset následne povedal, že by dal ešte viac, na čo minister Kaliňák súhlasil s dražbou. V nej dal Eset najviac (26,2 milióna) a súťaž nakoniec vyhral.

Vyzerá to ako zložitý proces a aj taký bol. Ak by sme však hľadali niečo, za čo sa dá Kaliňák pochváliť, toto by bol ten prípad. Nie preto, že vyhral Eset, ale preto, že štát nakoniec zvolil taký spôsob súťaže, ktorý mu priniesol najvyšší zisk.

Pôvodná ponuka za 17 miliónov vďaka tomu na konci bude takmer o desať miliónov vyššia. Ak by sa teoreticky opäť ozval niekto ochotný ešte pridať, nič Kaliňákovi stále nebráni súťaž zopakovať a začať ju na sume 26,2 milióna.

Horšie je to s nápadom použiť získané peniaze na vlastnú nemocnicu ministerstva vnútra. O nemocnice nech sa stará minister zdravotníctva, Kaliňák nech pomáha a chráni (nie Bašternáka).

Jednou vetou:

4. Lekári majú podozrenie, že sa 13-mesačné batoľa z Levíc nakazilo osýpkami, do kontaktu s ochorením sa zrejme dostalo v Taliansku, očkovať sa deti začínajú až od 15. mesiaca veku.

5. Súd zatiaľ nebude preskúmavať pôvod majetku podnikateľa Ladislava Bašternáka, okresná prokuratúra Bratislava I po preštudovaní príslušných materiálov skonštatovala, že v tejto veci nie sú splnené podmienky na podanie návrhu podľa zákona o preukazovaní pôvodu majetku.

6. Diaľnica pri Žiline bude končiť v poli ešte o niekoľko mesiacov dlhšie, ako sa čakalo, štát najprv povedal, že pre meškanie nemôže zorganizovať tender na privádzač k tomu úseku, aby sa po takmer polroku rozhodol, že ho vyhlási.

7. Na koniec júna vytýčil Najvyšší súd termín procesu s Jozefom Majským, stalo sa tak rok od rozsudku, v ktorom Špecializovaný trestný súd odsúdil Majského na deväť rokov za tunelovanie Horizont Slovakia a BMG Invest.

8. Policajti, ktorí sa snažili zastaviť na začiatku apríla auto s podpredsedom parlamentu Andrejom Hrnčiarom, postupovali správne a v ich postupe pri preverovaní nezistili žiadne nedostatky.

9. Inštitút pre dopravu a hospodárstvo navrhuje zoškrtať vládne plány postaviť sieť diaľnic a rýchlostných ciest dlhú takmer 2000 kilometrov, z ktorých je hotových 718 kilometrov.

10. Rizikom chudoby bolo vlani ohrozených 12,7 percenta obyvateľov Slovenska, čo je asi 670-tisíc ľudí, medziročne došlo k miernemu rastu o 0,4 percenta.

Zaujímavé články:

Filip Obradovič o prezidentových poradcoch. (etrend.sk)

Dag Daniš o Ficovej stratégii. (aktuality.sk)

Michal Havran o RTVS. (sme.sk)

FB status dňa:

Citát dňa:

 

 

Ako ďaleko chceš zájsť? Čo bude ďalej? Začneš páliť knihy? Na mieste pred parlamentom, ktoré sa volá Námestie Lajosa Kossutha?

Guy Verhofstadt, šéf liberálnej frakcie ALDE v europarlamente kritizoval Viktora Orbána

Nový Shooty:

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty

Teraz najčítanejšie