Denník N

Prečo nedôverujeme expertom

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Ľudia sú sociálne tvory, a tak dajú niekedy prednosť sociálnej realite – názor rodiny, kamarátov,… – ako chladným faktom pre nich odcudzených vedcov.

Keď sa potrebujeme dať ostrihať, opraviť auto alebo vyvŕtať dieru v boľavom zube, radi sa spoľahneme na expertov v danom odbore.

Ale keď príde na rad globálne otepľovanie, očkovanie alebo naša pohnutá história, zrazu časť z nás expertmi opovrhuje a radšej sa spoľahne na vlastné intuície alebo pochybné informácie, ktoré vyhovejú našim klamným predstavám.

Politik Michael Glove počas kampane k brexitu povedal, že „ľudia v tejto krajine majú expertov po krk“. Prečo uplatňujeme dvojaký meter a niekedy na odborníkov kašleme?

Neurovedec Vaughan Bell z University College London tento týždeň na Twitteri upozornil na starší článok Toma Stafforda z univerzity v Sheffielde a jeho kolegov, ktorý by mohol na otázku poskytnúť čiastočnú odpoveď.

Expertíza alebo záujmy

Stafford sa s kolegami vybral za ľuďmi, ktorí žili v oblastiach ohrozených priemyselným znečistením. Obyvateľov sa pýtali, komu dôverujú, keď získavajú informácie o prípadnom znečistení.

Ukázalo sa, že „expertíza nie je najsilnejším faktorom toho, komu ľudia dôverujú.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie