Denník N

Všetko, čo potrebujete vedieť o vyšetrovaní Igora Matoviča

Igor Matovič Foto – TASR
Igor Matovič Foto – TASR

Zjavne politicky motivované vyšetrovanie za rok len potvrdilo starší oficiálny záver daniarov – Igor Matovič štátu nič nedlhuje.   

Preštudovali sme všetky dostupné dokumenty a svedectvá o tom, ako daňoví úradníci a neskôr polícia a prokuratúra skúmali podnikanie Igora Matoviča pred takmer 15 rokmi. Cieľom bolo zistiť, či je primerané, aby niekto na základe týchto informácií hovoril o Igorovi Matovičovi ako o daňovom podvodníkovi.

Zistili sme, že je to práve naopak. Daňové úrady túto otázku v minulosti už pomerne podrobne preskúmali a v roku 2011 jednoznačne a definitívne povedali, že živnostník Matovič mal v každom roku podnikania zaplatiť presne toľko daní, koľko zaplatil.

Štát však Matovičovi aj tak nedal pokoj. Začiatkom minulého roka začal policajný vyšetrovateľ skúmať, ako sa Matovič osem rokov predtým správal pri daňových kontrolách a či sa im nevyhýbal tak, že by to bol až trestný čin.

Policajt pod dozorom prokurátora vypočul množstvo svedkov, nechal vypracovať znalecký posudok, aby po vyše roku vyšetrovania zistil len to, čo už musel vedieť od začiatku. Že nemá právo niečo také vyšetrovať, lebo ak sa to aj stalo, stalo sa to veľmi dávno, a je to teda jednoznačne premlčané.

Medzitým však už v médiách koloval 30-stranový spis, z ktorého nebol problém vyobraziť Igora Matoviča ako človeka minimálne v minulosti podozrivého z krátenia dane. Takáto interpretácia môže ovplyvniť aj poslancov parlamentu, ktorí už na májovej schôdzi začnú rokovať o návrhu vylúčiť zo svojich radov predsedu OĽaNO.

Matovič si neposlal 120 miliónov z tunelu či práčky, boli to jeho peniaze

Smer napadol Igora Matoviča z podozrení, že podvádzal daňový úrad, v troch rôznych etapách jeho politickej kariéry (2010, 2016, 2017), no vždy šlo o recykláciu toho istého príbehu.

Prvýkrát to bola poslankyňa Renáta Zmajkovičová, ktorá je rovnako ako Matovič z Trnavy.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Igor Matovič

Teraz najčítanejšie