Denník N

Prečo na opozičníkov v Rusku útočia zeľonkou? Navaľnému tentoraz zranili pravé oko

Šrek-2, tentoraz s jedným okom. Tak sa po útoku opísal Navaľnyj na Twitteri. Foto – AP
Šrek-2, tentoraz s jedným okom. Tak sa po útoku opísal Navaľnyj na Twitteri. Foto – AP

Hovoria jej aj protiputinovské antiseptikum. Z dezinfekčného prostriedku známeho ako briliantová zeleň sa stala zbraň proti kritikom ruského prezidenta.

Tvár je celá zelená, farba ide ťažko dole, a keď máte smolu, po útoku „zeľonkou“ ešte aj ohrozený zrak.

Tak ako sa to stalo vo štvrtok lídrovi ruskej opozície Alexejevovi Navaľnému, ktorého tvár neznámy útočník oblial obľúbeným ruským dezinfekčným prostriedkom s charakteristickou zelenou farbou. Tento rok je to už druhýkrát, no tentoraz Navaľnému aj zranili pravé oko a po ošetrení ho vzali so sebou do nemocnice.

„Vyzerá to komicky, ale oko ma bolí pekelne,“ napísal na Twitteri Navaľnyj potom, ako jeho pravé oko zasiahli útočníci zeleným antiseptikom. Podľa lekárov utrpel chemickú popáleninu oka.

Antiputinovská zeleň

Antiseptikum známe pod názvom briliantová či malachitová zeleň používajú v Rusku proti opozičníkom či kritickým blogerom často. Krátko pred útokom na Navaľného „zeľonkou“ zaútočili na známeho blogera Iľju Varlamova a investigatívnu novinárku Galinu Sidorovovú. V piatok kyselinou vážne poškodili zrak aktivistke opozičnej strany Jabloko.

Foto – Wikimedia

„Zelený odtieň vám môže vydržať aj niekoľko týždňov, ale odstrašujúci efekt na ruských nezávislých novinárov môže trvať ešte dlhšie,“ napísal medzinárodný Výbor na ochranu novinárov (CPJ).

Zeľonkou v marci zaútočili aj na bývalého premiéra Michaila Kasianova, keď si na zhromaždení pripomínal vraždu bývalého vicepremiéra Borisa Nemcova. Rok predtým touto zelenou tekutinou zase poliali slávnu spisovateľku a kritičku Putinovho režimu Ľudmilu Ulickú.

Briliantová zeleň je pomerne neagresívne, nízko toxické antiseptikum, ktoré však môže vážne poškodiť zrak pri priamom kontakte s očami.

Vynašiel ho anglický chemik William Perkin v 19. storočí a má vzorec C27H33N2.HSO4. Ide o typ triarylmetánového farbiva, ktoré sa vyžívajú aj pri farbení látok. Vo východnej Európe a postsovietskych krajinách sa v zriedenej forme bežne kupuje na povrchovú dezinfekciu. Rodičia ho často vyťahujú pri ošetrovaní detských škrabancov.

Je účinná proti takzvaným grampozitívnym baktériám. Ide o typ baktérií, ktorých bunková stena sa v kontakte s Gramovým činidlom farbí na fialovo pre vysoký obsah peptidoglykánu.

Prečo zeľonka?

Útočníci si túto zelenú „zbraň“ vyberajú hlavne z troch dôvodov. „Je ľahko dostupná, predáva sa v akejkoľvek lekárni, veľmi ťažko sa zmýva a človek so zelenou tvárou vyzerá smiešne,“ hovorí Denníku N Sergej Smirnov, ktorý v Moskve vedie spravodajský server Media.Zona založený punkerkami Pussy Riot. Mimochodom, aj ony zažili útok zeleným antiseptikom.

To, že za útokom na Navaľného sú ľudia blízki Kremľu, nepochybuje. „Útočia na nepohodlných ľudí, pretože vedia, že nikto nebude potrestaný. A na Navaľného útočia, pretože je jednoznačný líder opozície v súčasnom Rusku,“ dodáva Smirnov.

Vypnuté kamery

Bola to práve Navaľného Nadácia pre boj proti korupcii, ktorá koncom marca po vyše 80 mestách po celom Rusku vyhnala protestovať desaťtisíce ľudí. A práve pri jej sídle zaútočili na Navaľného, predtým ako mal vystúpiť na medzinárodnej konferencii v Moskve.

Na YouTube zverejnili video, ako s pohárom tekutiny vchádza a vychádza údajný útočník. Kamery vo vnútri bizniscentra, kde sídli aj Navaľného nadácia, však podľa ochranky práve počas útoku na najobľúbenejšieho opozičného politika nefungovali.

Navaľného napadli zeleným roztokom aj v marci v sibírskom meste Barnaul, pár mesiacov po tom, ako ohlásil, že chce kandidovať na prezidenta.

„Obliali ma zeľonkou, aby som necestoval po krajine a neorganizoval mítingy. (…) Naše plány sa však nemenia, 26. marca ideme na míting,“ napísal vtedy na Facebooku s úľavou, že nešlo o žieravinu. Viacerí jeho stúpenci sa zo solidarity vtedy natreli zelenou tiež.

Navaľného investigatívny dokument o utajenom bohatstve premiéra Dmitrija Medvedeva „Nehovorte mu Dimon“ má už vyše 20 miliónov zhliadnutí a podľa prieskumov si už skoro polovica Rusov želá odstúpenie predsedu vlády. A to pritom mainstreamové prokremeľské médiá Navaľného ignorujú, jeho brat je vo väzení a súdy robia všetko pre to, aby v roku 2018 nemohol kandidovať na prezidenta.

Protikorupčný bloger hneď po ošetrení vystúpil naživo na svojej stránke, kde znovu hovoril o korupcii premiéra Medvedeva, ktorý „si za ukradnuté peniaze kúpil jachtu“.  Na druhý deň zase v Astracháne otvoril svoj predvolebný štáb.

Zeľonku používali aj pri útokoch na ukrajinských politikov. Neznámi útočníci ju vyliali v roku 2014 na vtedajšieho opozičného lídra Arsenija Jaceňuka, ktorý sa o rok neskôr stal premiérom.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Svet

Teraz najčítanejšie