Denník N

Kedy sa už konečne dostaneme k nášmu písomnému dedičstvu?

V Slovenskej národnej knižnici najprv reštaurovali, potom digitalizovali. Na fotografii je Bardejovský katechizmus Martina Luthera, vytlačený v dielni Davida Guttgesela v Bardejove v roku 1581. Foto – TASR
V Slovenskej národnej knižnici najprv reštaurovali, potom digitalizovali. Na fotografii je Bardejovský katechizmus Martina Luthera, vytlačený v dielni Davida Guttgesela v Bardejove v roku 1581. Foto – TASR

Slovenská národná knižnica za 40 miliónov eur zdigitalizovala väčšinu toho, čo bolo kedy napísané v slovenčine. No čitatelia z toho zatiaľ nemajú veľký osoh. Problém má názov Slovakiana.

Svet kníh sa mení a všetko bude inak ako doteraz. Cestovanie do knižníc, výpožičky, čakanie na titul, ktorý práve niekto číta – to všetko by malo odpadnúť. Knihy, skriptá, noviny prídu do počítačov v obývačke.

Od poslednej správy, že Slovenská národná knižnica zdigitalizovala naše písomné dedičstvo, uplynul už rok. Išlo o desiatky miliónov strán konvertovaných do petabajtov dát. Presnejšie 1,3 milióna objektov z vlastných fondov a rovnaký počet zo Slovenského národného archívu.

Aby sme tomu rozumeli správne: zdigitalizované objekty nie sú len knihy, ale aj noviny, sčítacie hárky, mapy a podobne.

K tomu všetkému by mali mať čitatelia prístup na webe Slovakiana. Práve ona mala byť digitálnym oknom do písomnej minulosti.

„Všetky povinnosti voči Slovakiane sme splnili, lebo sme to tam odovzdali. Teraz je otázka času, kedy to spustia,“ hovorí riaditeľka Slovenskej národnej knižnice Katarína Krištofová.

Okno do minulosti

Približne pred dvomi rokmi sa hovorilo, že digitálne okno do písomností bude otvorené už čoskoro. No keď doň dnes nazrieme, zisťujeme, že „čoskoro“ ešte nenastalo. Namiesto prehliadky písomného dedičstva ponúka Slovakiana ťažkopádny, neprehľadný a nepraktický vyhľadávač – a to len v malej časti obsahu, ktorý v knižnici digitalizovali.

Vyťukáme Slovakiana.sk, po chvíli nájdeme riadok na kľúčové slovo a prečítame si, že hľadaný objekt nebol zdigitalizovaný. Možno aj bol, len odozva je chybná a to, čo hľadáme, ešte nie je v systéme. Tak skúšame ďalej metódou pokusu a omylu. Zadáme do systému meno Hviezdoslav a objavia sa desiatky historických novín, v ktorých sa meno barda slovenskej literatúry objavilo. K dispozícii však máme len jednoduché vyhľadávanie v naskenovaných novinách, pokročilé neexistuje. Nájsť čokoľvek konkrétne sa nám nedarí. Keď náhodou zadáme hľadané slovo zle alebo je chyba v novinách, vyhľadávač si s tým neporadí. Nedočkáme sa ani googlovského „Mali ste na mysli …?“ a ponuky alternatívnych možností hľadania.

A vyhľadávanie nie je jediný problém. Ak aj niečo nájdete, bude to v podobe naskenovaného obrázka. S tým sa veľmi nedá pracovať, najmä nie v mobile. Druhá možnosť je stiahnuť si textovú verziu skenu vo formáte EPUB. No a ten funguje na Slovakiane žalostne. Prepis totiž bežne vyzerá napríklad takto:

„Práca je soľou života“, hovorí výchovným pro staré porekadlo, čím chce označiť svedkom. Keby sme pracú koňak jej dôležitosť a potrebu, bez roz- t /vS…“.

Prepis odfoteného dokumentu

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Kotleba - kniha od autora tohto textu

Viac info

Teraz najčítanejšie