Denník N

Obnovené vysielanie maďarskej televízie bolo plné amatérskych chýb

V marci predpovedali letné horúčavy. Zdroj: 444.hu
V marci predpovedali letné horúčavy. Zdroj: 444.hu

Verejnoprávna televízia dostala vysoký rozpočet, napriek tomu nedokázala spustiť dobre fungujúci systém.

Verejnoprávná televízia v Maďarsku tento týždeň prvý raz vysielala po veľkých zmenách za milióny eur. Vysielanie však bolo plné amatérskych chýb a diváci sa kvôli technickým problémom istý čas pozerali na čierne obrazovky.

„Chyby nerobí iba ten, čo sedí nečinne. Bol som pripravený na to, že naše menšie chyby budú nafúknuté, ale to len preto, že to, čo robíme, má svoju vážnosť, že sme na očiach a všetci nás sledujú. Na konto prvého dňa môžeme pripísať chyby, ale tie majú aj internetové portály. To však na verejnosť až tak nepreniklo. Možno sme zaujímavejší,“ reaguje na kritiku novinárov generálny riaditeľ televízie László Zsolt Szabó , ktorý vzniknuté chyby nepovažuje za amatérske.

Problémy s technikou

Čierna obrazovka v poobednom prime time na M1 bola podľa neho výsledkom problémov s editovaním, strihom a zvukovým prenosom, ktorý bol pre všetkých náročný kvôli nepretržitému živému vysielaniu.

Nie je však jasné, prečo potrebovala televízia vymeniť aj osvedčený personál. Napríklad prácu meteorológa Tamása Reisza spolu s jeho tímom už nebudú potrebovať.

Nahradili ich novým moderátorským duom – ide o neznámych novinárov, ktorým sa už v prvom vysielaní podarilo na štvrtkovú marcovú noc predpovedať 30 až 35 stupňov.

Mladá meteorologička tiež v živom vysielaní hovorila o tom, ako si ľudia majú dávať pozor na zimu, najmä počas slnečnej noci. Hneď potom sa na svojich slovách zasmiala.

Chyby videl každý

Verejnoprávna televízia, ktorej prvý kanál sa pretransformoval na úplne spravodajský, tvrdí, že bola v deň premiérového vysielania veľmi sledovaná.

Pri nie veľmi vydarenom začiatku ju malo podľa vlastných štatistík v pondelok sledovať až štyri milióny ľudí.
Nedodala však, že toto číslo je súčtom každého diváka, kto ten deň aspoň na jednu minútu prepol na niektorý z piatich kanálov verejnoprávnej televízie a preto o skutočnej sledovanosti nič nevypovedá.

„Hlavné večerné spravodajstvo novej M1 napríklad v desať miliónovom Maďarsku sledovalo len asi 250-tisíc divákov. Dôveryhodná televízia začala falšovaním údajov o svojej sledovanosti,“ komentovala víťazné oznámenie televízie opozičná politička Ágnes Kunhalmi.

Medzi médiami, ktoré sa téme venovali, bola aj BBC. V krátkom blogu Briti kritizovali prvý deň nového média v Maďarsku. BBC spomína rozpočet 80,5 miliardy forintov, ktorý televízia na svoju obnovu mala k dispozícii. Napriek tomu nedokázala spustiť dobre fungujúci systém.

Z Ádera urobili Ádara

Do medzinárodných médií sa informácie o nešikovných personálnych zmenách s meteorológmi nedostali, na druhej strane však BBC kritizuje zlyhanie techniky, čiernu obrazovku a hrubý preklep, ktorý sa v prvom vysielaní objavil viackrát. Prezidenta Maďarska Jánosa Ádera v živom prenose premenovali na Ádara.

Neistý začiatok vedenie neodradil, László Zsolt Szabó v rozhovore povedal, že televízia chce mať do konca roku 2015 osem kanálov, pričom prvý z nich má ostať spravodajský.

Poprel cieľ konkurovať súkromnej spravodajskej televízii Hír TV. Tá patrí oligarchovi Lajosovi Simicskovi a roky slúžila ako hlavné médium strany Fidesz súčasného premiéra Viktora Orbána. Práve po Simicskovom rozchode s Orbánom prišla verejnoprávna televízia s nápadom, že potrebuje vlastný spravodajský kanál.

Nezávislé médiá v Maďarsku nový štart kritizujú tvrdo. Portál 444.hu od začiatku nového vysielania na svoj web pridal desiatky sarkastických blogov.

jednom z nich zverejnili články stanoviska televízie voči kritike BBC. Televízia v stanovisku kritizuje text, ktorý britské médium zverejnilo, pretože je podľa neho plný nepresností a krivdí im. BBC však informácie čerpalo z maďarských médií, ktoré sa zhodujú v tom, že prvé vysielanie televízie dopadlo zle a z rozpočtu, ktorý mala k dispozícii, to malo byť úplne opačne.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Svet

Teraz najčítanejšie