Zem nie je plochá, naše myslenie je

Aké sú argumenty proti teórii, že Zem je plochá, a prečo si ľudia vytvárajú chybné predstavy o tom, ako funguje svet?

Mapa plochej Zeme od Orlanda Fergusona z roku 1893. Foto – Wikimedia/cc

Speváčka Emma Drobná v relácii RTVS povedala, že „sú indície, že Zem je plochá“ a že „pravdu sa nikto nikdy nedozvie“.

Umelkyňu netreba hneď zosmiešniť (hoci sa mýli v oboch bodoch). Evolúcia pracuje úsporne a uspôsobila našu myseľ na orientáciu v malom priestore, kde sa objekty primeranej veľkosti pohybujú relatívne pomaly.

Preto máme problém vybaviť si, ako by mohol vyzerať svet, ktorý má viac ako tri rozmery, čo je to rýchlosť svetla a aké obrovské sú galaxie. Pre našu myseľ boli také poznatky z hľadiska prežitia zbytočné, a tak sme sa nenaučili rozmýšľať v meradlách, ktoré prekračujú našu bezprostrednú skúsenosť so svetom.

Názor rappera

Veľmi silná intuícia nám napovedá, že Zem je plochá. Minulý rok spôsobil rozruch známy rapper B.o.B, ktorý na sociálnu sieť zavesil niekoľko fotiek, že Zem je plochá, a tvrdil, že dôkazy o zakrivení planéty nemáme.

Nasledovali piesne, kde sa vyrovnal so svojím kritikom, astrofyzikom Neilom deGrasse Tysonom, ktorému odporučil, aby si „uvoľnil vestičku“ a NASA si konečne rozmyslela, aký tvar má Zem.

Dovolenkový test

Ale intuícia nie je dokonalá a často zlyháva. Ľudové predstavy o fyzike, že Zem je plochá, možno vystaviť jednoduchému testu. „Keď ste na dovolenke pri mori, ľahnite si na brucho a počkajte, kým zapadne slnko. Potom sa rýchlo postavte. Zistíte, že na pár sekúnd ho vidíte znova. Ešte lepšie je to vidieť na mrakodrapoch: keď na prízemí zapadne slnko, z najvyššieho poschodia sa dá vidieť ešte niekoľko minút,“ povedal pre Denník N fyzik Samuel Kováčik z The Dublin Institute for Advanced Studies.

Príklad ukazuje, že slnko zapadá za horizont, čo nasvedčuje guľatosti tvaru Zeme (v skutočnosti nie je Zem guľatá, deformuje ju napríklad rotácia; jej tvar má vlastné pomenovanie, geoid). Ak by Zem bola plochý disk, k javu by nedochádzalo, lebo Slnko by ako reflektor svietilo nad našimi hlavami.

Gravitácia a súhvezdia

Kováčik nám vysvetlil, že veci sa snažia mať čo najnižšiu gravitačnú energiu, čiže byť čo najbližšie k zdroju gravitácie. „Guľa je tvar, ktorý tento jav realizuje,“ hovorí fyzik. (Mimochodom, aj ostatné planéty v slnečnej sústave sa javia, že majú tvar gule – prečo by Zem mala byť výnimkou?)

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |