Denník N

Newsfilter: Taký pekný 1. máj to mohol byť, ale Ficovi ho pokazili študenti

Robert Fico na prvomájových oslavách v Nitre. foto - TASR
Robert Fico na prvomájových oslavách v Nitre. foto – TASR

Študenti zorganizujú ďalšiu demonštráciu. Fico kraľuje 1. máju, hoci nápady dochádzajú. Kancelár parlamentu by sa už mal baliť + správy jednou vetou, tipy na zaujímave texty, FB status a citát víkendu a nový Shooty.

K ČSOB Smart účtu bez poplatku za vedenie môžete okrem SmartSlužieb+ teraz získať aj bonus až do výšky 150€. Založte si účet,splňte jednoduché podmienky a bonus môže byť váš.

Tri udalosti víkendu a Sviatku práce vybral a komentoval zástupca šéfredaktora Konštantín Čikovský

1. Študenti mysleli svoje ultimátum vážne, demonštráciu zopakujú

Stredoškolskí študenti Dávid Straka a Karolína Farská sa spojili s vysokoškolákmi a oznámili, že pripravia ďalšiu protikorupčnú demonštráciu. Mala by byť na prelome mája a júna, možno nielen v Bratislave, ale aj v Košiciach.

Študenti reagovali na to, že zo štyroch ich požiadaviek sa nesplnila ani jedna. Požiadavka, aby kauzy Bašternák a Gorila boli vyšetrené, sa počas 14-denného ultimáta, samozrejme, splniť nedala. Odvolať ministra vnútra a policajného prezidenta Smer mohol, ale odmietol to urobiť. Špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika nemôže vláda stiahnuť, musel by sa pobrať sám.

Robert Fico na rozhodnutie študentov reagoval na mítingu v Nitre relatívne pokojne. Odkázal im, aby vnímali informácie zo všetkých strán, nielen z nenávistných médií.

Kto vydrží dlhšie: Študenti určite dokážu zorganizovať minimálne jednu demonštráciu, na ktorú príde okolo 10-tisíc ľudí ako pred dvoma týždňami. Robert Fico ustúpi len v prípade, ak by Robert Kaliňák osobne nezvládal tlak.

Smer sa znova pokúsi študentov a iných ľudí z účasti odradiť podsúvaním fámy, že ide o akciu tajne podporovanú politickou opozíciou, médiami a mimovládkami. Ak však niekto z koalície tón preženie, a začne v štýle Mirka Štěpána v ČKD v 89. urážať študentov, účasť na demonštrácii to len dvihne.

Preto prognóza základného scenára znie: Na pokračovanie študentskej demonštrácie príde o mesiac viac ľudí ako v apríli a Smer potom bude len dúfať, že chuť ďalej demonštrovať sa študentom v lete stratí.

2. Smeru znova stačilo málo, aby si privlastnil 1. máj

Smer na mítingu v Nitre ohlásil návrhy na zvyšovanie platov a iných výhod zamestnancom. Ani jedno z nich nie je prekvapivé, všetky môžu zamestnancom skôr pomôcť, všetky by mali byť na úkor profitu firiem.

S čím konkrétne treba rátať:  Smer už je zmierený s tým, že vláda bude musieť vydávať povolenia na väčší prílev zamestnancov z krajín mimo EÚ. Kryje to tým, že chce v Zákonníku práce „zakázať sociálny dumping“. Upratovačka so slovenským občianstvom by teda napríklad nesmela v tej istej firme za upratovanie tých istých miestností  zarábať viac ako ukrajinská upratovačka. To zakazuje Zákonník práce už teraz (princíp rovnakého zaobchádzania je hneď v prvom článku). Ale ak to tam dopíšu ešte raz, nič zlé sa nestane.

Smer sľubuje mať časom najvyššiu minimálnu mzdu v strednej Európe a dostať ju do dvoch rokov nad 500 eur (teraz to je 435). Koľko presne to má byť budúci rok, premiér nepovedal, zjavne očakáva debatu s firmami. V princípe však pri súčasnom nedostatku pracovných síl by ani prudké dvíhanie minimálnej mzdy nemalo spôsobiť významné prepúšťanie ani vo východnejších fabrikách s menšími platmi. Napokon, najväčší zamestnávateľ ľudí s minimálnou mzdou je aj tak štát.

Smer chce pretlačiť vyšší príplatok za prácu v noci, cez víkend a štátny sviatok. Premiér hovoril aj konkrétne čísla, ale tie sa ešte v rokovaní môžu veľmi pravdepodobne meniť. V princípe tu ide o návrh OĽaNO, ktorý pred tromi týždňami koalícia odignorovala. Podobne je to s desaťdňovou dovolenkou pre čerstvých otcov. Tú zasa skôr ako Smer navrhovali poslanci Mihál a Petrík.

Zvyšok v Nitre spomínaných opatrení nemajú v Smere zjavne premyslený. Chcú znova zaviesť príspevok na presťahovanie za prácou, ale keďže nie je jasné o koľko, nie je jasné nič. Rovnako návrh na predčasný dôchodok, ktorý by nemal byť menší ako normálny dôchodok.  Rozdiel sa má podľa úvahy odborov a Smeru zaplatiť zo sporenia v treťom pilieri. To by však vlastne znamenalo, že si ten dôchodok zaplatia ľudia sami z vlastných peňazí.

Prečo je 1. máj každý rok len Ficova show? Téma platov bude tento rok jednou z top, chápe to už aj opozícia, ale keď príde 1. máj, tak je tu len jeden politik. Ako je to možné? Možno si opozícia nechce predĺžené víkendy kaziť politickou prácou a možno jej len ešte nedošlo, že sláviť Sviatok práce nie je hanba.

3. O osude kancelára parlamentu je už zrejme rozhodnuté

Predseda vlády povedal v nedeľu v TA3 dve vety, z ktorých sa dá takmer s istotou vyčítať budúci prístup Smeru ku poštárskej kauze predsedu SNS:

„Usilovný úradník prekročil svoje právomoci, teraz hádže opozícia špinu na Andreja Danka.“

„Ak zlyhal úradník, odvolať, ak spáchal trestný čin, potrestať.“

Čo sa stane: Keď sa Andrej Danko vráti z dovolenky v Ázii, pochopí, kde sa končí trpezlivosť väčšieho a skúsenejšieho koaličného partnera, a preto čo najrýchlejšie odvolá kancelára parlamentu Daniela Guspana. Smer na oplátku neodsúhlasí program mimoriadnej schôdze o návrhu na odvolanie Danka a tým aspoň zmierni jeho verejné poníženie.

Jednou vetou:

4. Na severe Slovenska boli cez víkend lokálne záplavy, zomreli pri nich najmenej traja ľudia.

5. Štátna Národná diaľničná spoločnosť pohrozila konzorciu Dúha, ktoré mešká s výstavbou diaľnice medzi Martinom a Žilinou a tunela Višňové, vypovedaním zmluvy.

6. OĽaNO navrhuje čiastočne odškodniť približne 50-tisíc klientov nebankových subjektov.

7. Počet nových exekúcií vlani klesol o takmer 60-tisíc, celkovo ich bolo 454-tisíc.

8. Ministerstvo financií príde podľa Petra Kažimíra s technokratickým návrhom zmeny zákona o dlhovej brzde, keďže väčšie zmeny ústavného zákona s opozíciou nevyrokoval.

9. Minulý rok spáchalo na Slovensku samovraždu 545 ľudí, čo je v porovnaní s prechádzajúcim rokom pokles o 47.

10. Do povinnej aktivácie e-schránok právnických osôb zostáva 9 týždňov, no okolo 100-tisíc štatutárov si elektronický občiansky preukaz podľa ministerstva vnútra stále nevybavilo alebo neaktivovalo.

Zaujímavé články:

• Marián Leško o tom, prečo Smer naozaj vytiahol matovičovskú kartu. (etrend.sk)

• Daniel Dujava o tom, že oponenti návrhu Mihála a Beblavého šliapu vodu. (sme.sk)

• Andrej Bán o snahe poraziť Kotlebu. (tyzden.sk)

• Dušan Mikušovič hodnotí RTVS za Miku. (dennikn.sk)

• Irena Biháriová o tom, ako sa (zrazu) dá bojovať s extrémizmom. (dennikn.sk)

FB status dňa:

Citát dňa:

Aj na Slovensku sa pravdepodobne budeme musieť pozrieť na rôzne mimovládne organizácie: na to, aké majú pozadie a kto ich financuje. (..) Myslím si dokonca, že tieto mimovládne organizácie všade tam, kde budú vystupovať a pôsobiť, budú musieť uvádzať, z akej krajiny dostávajú peniaze a kto stojí za nimi, aby sme vedeli, kto je kto, lebo potom zistíme, že sa organizujú všelijaké stretnutia na uliciach a stoja za tým mimovládne organizácie zo zahraničia.

Robert Fico v reakcii na maďarský zákon o financovaní mimovládok, ktorý zasiahne fungovanie Stredoeurópskej univerzity.

Nový Shooty:

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Kontrola listov poslancom

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty

Platy

Protikorupčný pochod

Slovensko

Teraz najčítanejšie