Denník N

Kaliňák posiela listy, Danko sekretárku, Hrnko oživuje Šalgoviča

V parlamente robia z opozície štatistov a ešte si pri tom pomáhajú nezmyslami z histórie.

Keď sa poslanci chceli ministra vnútra pýtať na odvolanú prehliadku vo firme Ladislava Bašternáka, Robert Kaliňák im namiesto osobného vysvetľovania poslal list. Všetko potrebné už vraj zaznelo v médiách a on sa k živým veciam nebude vyjadrovať. Hovorí minister, ktorý síce naozaj neustále opakuje, že sa k prebiehajúcim prípadom nevyjadruje, ale keď sa to hodí, sem-tam k nim má tlačovku.

Keď opoziční členovia výboru pre ľudské práva chceli získať informáciu, koľko listov otvorila a zadržala kancelária Národnej rady od začiatku tohto volebného obdobia, kolegovia z koalície s nimi za tento návrh nehlasovali.

Kaliňák sa ešte pochopiť dá. Bašternáka má na krku dlho a už začína mať pocit, že ho politicky prežije, tak čo sa bude obťažovať.

Ale poslanci? Neochota zástupcov Smeru a Mosta-Híd (SNS sa na špinavej práci ani nemusela podieľať) podporiť legitímnu snahu získať dôležitú informáciu síce urobila z opozície štatistov, ale oni sú na tom ešte oveľa horšie. Opäť raz vyzerajú ako najtrápnejší druh kolesíkov.

Na tomto prístupe je všetko zlé. Vyzeráte pri ňom ako nesvojprávny nástroj svojich straníckych nadriadených. Nezmyselne a zbytočne prehlbujete zákopy v parlamente. Nejakej budúcej koalícii dávate zámienku urobiť vám raz to isté. A vysielate nebezpečný signál, že na otváraní obálok politikom nie je vôbec nič zlé.

Možno najhoršie je, že si to mnohí poslanci naozaj myslia. Mimoriadne odstrašujúcim príkladom je Anton Hrnko z SNS a jeho výrok: „Tu niekto chce urobiť z komára somára… ak ma pamäť neklame, (dialo sa to) aj za Šalgoviča.“

Viliam Šalgovič – ortodoxný komunista, údajný agent KGB a v rokoch 1975 až 1989 predseda komunistickej SNR. Naozaj skvelý príklad pre demokratický parlament.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Kontrola listov poslancom

Komentáre

Teraz najčítanejšie