Denník N

Katarína Koščová: Nebudem sa tváriť, že ma niektoré veci netrápia

Foto N – Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

Práve začala turné s nezvyčajnou hudobnou zostavou. Hrajú iba na vybraných miestach a speváčku čaká aj špeciálna akcia.

Obvykle si slovenskí muzikanti skladajú turné tak, aby do Bratislavy zavítali úplne na záver alebo aspoň v druhej polovici. Oni sa rozhodli spraviť prvý koncert v hlavnom meste. Navyše v posledný večer predĺ­ženého víkendu. Ale napriek tomu, že hrali v tejto zostave po osemnástich mesiacoch, takmer vôbec to nebolo poznať.

Klavír s harfou

„Radi experimentujeme, a tak sme si to otočili. Teraz začíname v Bratislave a končíme v Bardejovských kúpeľoch,“ hovorí Katarína Koščová. Sedíme s partiou muzikantov v kaviarni hodinu pred koncertom a speváčka spomína, ako sa vlastne dali dokopy. Ako vtipkuje jej dvorný pianista Dano Špiner,  s manželom a manažérom Michalom tvoria základný manželský trojuholník, do ktorého pribudol nový partner – harfista Michal Matejčík.

„Pred rokom a pol sme ho pozvali na koncert v Ružomberku a potom sme si povedali, že nám bolo pekne. Tak sme sa dohodli na tomto turné. Harfa a klavír je dobrá kombinácia. Veľmi pekne to znie dokopy. V niektorých pesničkách hrá iba harfa, klavír iba jemne sprevádza, inde je naopak klavíra viac.“

Michal Matejčík je prípad neznámeho známeho muzikanta. Vidieť dvojmetrového muža za harfou je samo osebe zážitok, ale ešte väčší je počúvať ho. Na Slovensku sa príliš nevie, že na svetovom turné sprevádzal speváka Georgea Michaela, že predskakoval na viedenskom koncerte ďalšiemu slávnemu menu – skupine Depeche Mode a jej skladby hrá v úpravách pre harfu. Hráva aj s Katarínou Knechtovou a Barborou Drahov­skou, nie je prekvapením, že v rámci koncertu s Katkou Koščovou má priestor na dve samostatné skladby, kde ukáže virtuozitu.

Zladiť dva veľké strunové nástroje a postaviť na nich všetky piesne je aranžérska výzva. Ako sme sa presvedčili na koncerte v bratislavskom kostole Klarisky, poradili si s ňou. Na prvý koncert turné to znelo slušne, zvuková farba harfy s klavírom je nezvyčajná a čarovná (najmä v pomalších skladbách).

„Sme unavení, trocha ťapnutí, ráno sme vyrazili z Prešova a po koncerte ideme spať do Nitry, kde sme si zohnali ubytovanie na dve noci cez Airbnb,“ približuje realitu života nezávislých muzikantov Katka Koščová.
Komorné akustické šansóny najlepšie vyniknú v sálach, kde sa ľudia nerozprávajú a kde hudbu nerušia bary obsluhujúce počas koncertov.

„Začala som byť pomerne náročná práve na priestory, kde hrávame. Viem, že sa tým istým spôsobom obmedzujem, ale zistila som, že sa potrebujem koncentrovať. Aj pre publikum, aj pre nás na pódiu pri muzike, ktorú robíme, je omnoho lepšie, ak hráme niekde, kde nehučí kávovar, nedrví sa ľad počas najintímnejšej piesne. Vyslovene si preto užívame priestory rôznych chrámov – kostoly, synagógy, alebo drobné kulturáky, divadelné sály. Ak ideme do klubu, iba tam, kde absolútne dôverujem majiteľom.“

Diskusia o slobode

Okrem šiestich koncertov s touto zostavou ešte v máji čaká speváčku jedno špeciálne vystúpenie. Bude 22. mája v Banskej Bystrici, na Námestí SNP na akcii Koncert a diskusia o slobode, ktorá sa chystá v rámci projektu Zabudnuté Slovensko.

Po nedávnom takomto večere v Kežmarku Katka Koščová napísala, ako nevychovane sa tam správali priaznivci kotlebovej strany ĽSNS a pokrikovali, aby spievala po slovensky. Keď sa jej status stal internetovým virálom, niekto nahlásil jej facebookovú stránku, ktorá bola dva dni nedostupná. To ju však neodradilo a aj v Banskej Bystrici bude spievať pesničky českej skupiny Neřež.

„Nebudem sa tváriť, že ma netrápia a neprekážajú mi niektoré veci. Ak mám byť niekomu nesympatická kvôli svojmu presvedčeniu a hodnotám, tak asi je to daň a musím ju zaplatiť. Ale som s tým úplne zmierená.“

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Kultúra

Teraz najčítanejšie