Ivanka Trumpová je symbolom úpadku demokracie

Prezidentova dcéra je ukážkou, že v Bielom dome nevládne právny štát a demokracia, ale rodina a biznis.

Prezident Donald Trump a jeho dcéra Ivanka v Oválnej pracovni. Foto – AP

Autorka je americká novinárka a historička

Nepochybujem, že si myslí, že je kvalifikovaná. Politika sa v skutočnosti úplne nelíši od reklamy, nie? Propagujete kabelky; propagujete pekné veci. Ženy podnikateľky, priateľstvo medzi národmi, dráždivé náušnice – čokoľvek. To všetko je súčasťou životného štýlu, ktorý chce každý, a to je životný štýl, ktorý Ivanka Trumpová predáva za zisk po väčšinu svojho života.

Keď sa však minulý týždeň v Berlíne objavila na pódiu, aby diskutovala o pracujúcich ženách, nezdalo sa, že je kvalifikovaná. A ešte horšie: poskytla šokujúcu pripomienku škody, ktorú značka životného štýlu Trump urobí (a už urobila) nielen s „imidžom“ Ameriky, ale aj s reputáciou Ameriky ako váženej krajiny, dokonca aj s reputáciou Ameriky ako demokracie.

Prečo tam vôbec bola? Nad ostatnými účastníkmi diskusie – kanadská ministerka zahraničných vecí, výkonná riaditeľka Medzinárodného menového fondu a nemecká kancelárka Angela Merkelová – nedvíhali obočie, pretože ich oficiálne funkcie sú jasným vysvetlením ich prítomnosti. Trumpová tam však bola ako „prvá dcéra“. Moderátorka panelu – ďalšia pôsobivá žena, vydavateľka biznis časopisu – ju v jednom momente požiadala o vysvetlenie. „Nemecké publikum nie je s takýmto konceptom oboznámené,“ povedala. „Koho zastupujete? Vášho otca ako prezidenta Spojených štátov, americký ľud alebo vašu firmu?“

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |