Ivanka Trumpová je symbolom úpadku demokracie

Prezidentova dcéra je ukážkou, že v Bielom dome nevládne právny štát a demokracia, ale rodina a biznis.

Prezident Donald Trump a jeho dcéra Ivanka v Oválnej pracovni. Foto – AP

Autorka je americká novinárka a historička

Nepochybujem, že si myslí, že je kvalifikovaná. Politika sa v skutočnosti úplne nelíši od reklamy, nie? Propagujete kabelky; propagujete pekné veci. Ženy podnikateľky, priateľstvo medzi národmi, dráždivé náušnice – čokoľvek. To všetko je súčasťou životného štýlu, ktorý chce každý, a to je životný štýl, ktorý Ivanka Trumpová predáva za zisk po väčšinu svojho života.

Keď sa však minulý týždeň v Berlíne objavila na pódiu, aby diskutovala o pracujúcich ženách, nezdalo sa, že je kvalifikovaná. A ešte horšie: poskytla šokujúcu pripomienku škody, ktorú značka životného štýlu Trump urobí (a už urobila) nielen s „imidžom“ Ameriky, ale aj s reputáciou Ameriky ako váženej krajiny, dokonca aj s reputáciou Ameriky ako demokracie.

Prečo tam vôbec bola? Nad ostatnými účastníkmi diskusie – kanadská ministerka zahraničných vecí, výkonná riaditeľka Medzinárodného menového fondu a nemecká kancelárka Angela Merkelová – nedvíhali obočie, pretože ich oficiálne funkcie sú jasným vysvetlením ich prítomnosti. Trumpová tam však bola ako „prvá dcéra“. Moderátorka panelu – ďalšia pôsobivá žena, vydavateľka biznis časopisu – ju v jednom momente požiadala o vysvetlenie. „Nemecké publikum nie je s takýmto konceptom oboznámené,“ povedala. „Koho zastupujete? Vášho otca ako prezidenta Spojených štátov, americký ľud alebo vašu firmu?“

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Sme závislí len od vás! Predplaťte si nás

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |