Denník N

Ovláda sedem jazykov: Prísavky na hlave vás nič nenaučia, musíte zabrať

Lýdia Machová. Foto – Andrea Photography
Lýdia Machová. Foto – Andrea Photography

Jazyková mentorka Lýdia Machová tvrdí, že zázračný spôsob na učenie sa jazykov neexistuje a každý si to musí oddrieť. Večerné kurzy si ľudia chodia často len odsedieť, sú unavení a nevedia sa posunúť ďalej. Osvojeniu angličtiny by pomohli aj titulky vo filmoch vysielaných v televízii namiesto dabingu.

Ľudia často hovoria, že nemajú hlavu na jazyky. Je to len výhovorka?

Poväčšine áno. Nikto, kto vie viac jazykov, vám nepovie, že je to vďaka nejakému špeciálnemu daru. Poznám polyglotov, ktorí dnes ovládajú osem alebo desať jazykov, ale v škole im to vôbec nešlo a mali štvorky a päťky. Zrejme sa v škole učili jazyky neefektívne a keď si našli spôsob, ktorý im vyhovoval, tak im to zrazu išlo.

Hovoríte o sebe, že ste polyglotka, teda že hovoríte viacerými jazykmi. Koľko rečí musí človek vedieť, aby si mohol hovoriť polyglot?

Na slovenskej wikipédii sa napríklad píše, že je to človek, ktorý vie viac ako päť jazykov. Nikde to však nie je oficiálne presne vymedzené. V Luxembursku napríklad každý ovláda tri alebo štyri jazyky, nie sú to však polygloti, ale multilingválni ľudia. Polyglot je človek, ktorý sa jazykom venuje, lebo chce, a učí sa jeden za druhým.

Lýdia Machová (28)

Je tlmočníčka a jazyková mentorka. Ovláda sedem jazykov. Na Univerzite Komenského študovala angličtinu a nemčinu. Okrem toho sa dorozumie po poľsky, španielsky, francúzsky, rusky aj v esperante. Tvrdí, že najefektívnejší spôsob, ako sa učiť jazyky, je samoštúdium. Ako jazyková mentorka dnes ľudí učí, ako sa môžu sami vzdelávať.

Ak dieťa vyrastá v prostredí, kde sa hovorí viacerými jazykmi, dokáže sa ich neskôr učiť ľahšie?

Určite áno. Malé dieťa sa dokáže naučiť jazyk na úrovni rodeného hovoriaceho (angl. native speaker), čo už sa v dospelosti veľmi nedá. Je dokázané, že deti sa jazyky učia rýchlejšie a dokážu sa naučiť vysloviť aj viacero hlások. Napríklad slovenské č, ž, dž, alebo francúzske r.

Starší človek sa teda jazyk učí ťažšie?

Čím sme starší, tým sa nám vo všeobecnosti niečo horšie učí. Keď však niekto tvrdí, že je na učenie sa jazyka pristarý, často ide znova len o výhovorku.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie