Denník N

Predseda súdu sa bojí o sudcu. Účasťou na policajnom projekte vraj stratí nezávislosť

Peter Šamko je sudcom od roku 2008. Predseda Krajského súdu v Bratislave Ľuboš Sádovský je aj členom súdnej rady. Foto – TASR a N Tomáš Benedikovič

Bratislavského sudcu Petra Šamka pozvali do policajného projektu o praní špinavých peňazí a financovaní terorizmu. Šéf súdu Ľuboš Sádovský pochybuje, či tým nestratí svoju nezávislosť. Šamko opakuje, že za všetkým je zrejme jeho vyjadrenie ku kauze prokurátora Špirka.

Súdna rada posudzuje zaujímavý prípad sudcu Petra Šamka. Základná otázka znie: Je dobré mať aktívnych sudcov, ktorí publikujú, verejne sa vyjadrujú k spoločenským témam a zapájajú sa do rôznych projektov?

Šamko sa dostal do sporu s predsedom Krajského súdu v Bratislave Ľubošom Sádovským. Súdna rada minulý týždeň posudzovala, či sa sudca Šamko môže zúčastniť na policajnom projekte na tému prania špinavých peňazí a následnom financovaní terorizmu.

Sádovský sa obáva, že Šamko účasťou na tomto projekte môže stratiť svoju nezávislosť. Okrem policajtov sa majú do projektu zapojiť aj ľudia z ministerstva spravodlivosti, generálnej prokuratúry a Národnej banky Slovenska.

Sudca Šamko je pomerne známy: publikuje články, rozoberá rozsudky a vyjadruje sa k aktuálnym témam.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie