Denník N

Admini majú len pár sekúnd na príspevok, pravidlá sú nejasné. Ako Facebook posudzuje obsah?

Facebook zamestná ďalších 3000 ľudí, aby kontrolovali nevhodný obsah na sociálnej sieti. Odmieta však hovoriť o tom, ako presne nevhodné príspevky posudzujú.

Čo sa stane, keď nahlásite Facebooku, že je nejaký príspevok podľa vás nevhodný a mal by byť zmazaný? Posúdi vaše nahlásenie len počítačový algoritmus? Nie.

Posudzujú takéto nahlásenia len nejakí administrátori kdesi v Indii? Nie.

Pomôže vám, ak presvedčíte viac ľudí, aby daný príspevok tiež nahlásili? Nie.

Zmenil Facebook niečo, pre čo prišli kotlebovci v apríli o veľkú časť svojich facebookových stránok? Nie.

Môžeme si byť vyššie uvedenými odpoveďami absolútne istí? Nie.

Zamestnanci Facebooku dlhodobo odmietajú prezradiť, ako ich sociálna sieť posudzuje problematický obsah na svojich stránkach. Ich odpovede sú nekonkrétne a vyhýbavé. Z rôznych náznakov a indícií, ktoré sa v posledných mesiacoch dostali na verejnosť, sme sa však pokúsili popísať, ako sa Facebook rozhoduje, ako postupuje pri nenávistných príspevkoch a prečo kopí chyby.

Na počte nahlásení nezáleží

Keď vo februári Denník N zmapoval 140 facebookových stránok, ktoré v tom čase ovládali kotlebovci, nik netušil, že o pár týždňov sa veľká časť ich mediálneho arzenálu rozpadne – 4. apríla Facebook dočasne zablokoval recesistickú stránku Zomri, ktorá často zosmiešňovala slovenských fašistov, a jej fanúšikovia spustili odvetu. Stránky ĽSNS postupne padali a dnes je ich nedostupných už 37. Je medzi nimi aj oficiálna stránka ĽSNS, ktorá mala vyše 80-tisíc fanúšikov, stránky Mariana Kotlebu, Milana Mazureka či Milana Uhríka.

Ak by sme zrátali počet fanúšikov, ktorý kotlebovci na zablokovaných stránkach mali, dostaneme sa k súhrnnému číslu vyše 313-tisíc.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Hoaxy a propaganda

Teraz najčítanejšie