Denník N

Hlavnú stanicu v Bratislave idú čiastočne prerobiť

Najdôležitejšia stanica na Slovensku tak, ako ju poznáme už celú jednu generáciu. Ilustračné foto N – Tomáš Benedikovič
Najdôležitejšia stanica na Slovensku tak, ako ju poznáme už celú jednu generáciu. Ilustračné foto N – Tomáš Benedikovič

Po dvadsiatich piatich rokoch majú na stanici nastať zmeny, ktoré pocítia aj cestujúci. Mali by získať nový prístup na peróny aj novú čakáreň vo vestibule.

V roku 1992 sa Čechom a Slovákom rozpadala federácia a Bill Clinton sa prvýkrát stal americkým prezidentom. Zároveň to bol rok, keď na bratislavskej hlavnej stanici dokončili posledné stavebné úpravy, ktoré pocítili aj bežní cestujúci.

Najdôležitejšia stanica na Slovensku odvtedy pripomína postkomunistický skanzen. Po viac než štvrťstoročí by sa to malo aspoň čiastočne zmeniť. Viac než čiastočná zmena sa udiať zatiaľ ani nemôže – spor mesta Bratislava a investora o stanicu a priestory pred ňou trvá a skôr než ku kompletnej prestavbe smeruje k „nekonečnému“ právnemu sporu.

Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) v tejto situácii Denníku N potvrdili, že už tento rok začnú s niekoľkými významnejšími stavebnými úpravami. „Vieme, že stanica je v nevyhovujúcom stave, a to sa teraz snažíme zmeniť,“ hovorí generálny riaditeľ ŽSR Martin Erdössy.

Nepôjde o kompletnú prestavbu, ktorá by zmenila charakter budovy, ako to nedávno spravili na stanici v Košiciach. Novinky by si však mal všimnúť každý cestujúci.

Takto by mal možno už budúci rok vyzerať hlavný vestibul, predajné miesta sa majú presunúť do novo zrekonštruovanej haly bývalej reštaurácie, napravo od hlavného vchodu. Vizualizácia – ŽSR/Modulor

Tajná hala

Čiastkovými zmenami prejde aj vonkajšok stanice – budova má dostať novú fasádu aj strechu. Zásadnejšie úpravy sa však odohrajú vo vnútri.

Železnice sľubujú, že vyriešia aspoň niekoľko problémov, ktoré ľuďom pred nástupom na vlak či po vystúpení z neho komplikujú život.

Prvý problém je nevhodne

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Prečítajte si knihu od Vladimíra Šnídla: Pravda a lož na Facebooku

Viac

Teraz najčítanejšie