Denník N

Newsfilter: Skutok sa nestal, Kaliňák má na to znalecký posudok

1. Čo nového Kaliňák? Zamieňa pozemky 2. Koalícia s 13. platom ráta 3. Nepadáme do priepasti, hovoria čísla + správy jednou vetou, odporúčané texty, citát, FB status a nový Shooty.

Komplexné IT riešenia. Kompletne od VNETu. Poďme robiť biznis spolu v časoch ktoré sa menia

Tri udalosti dňa vybral a skomentoval zástupca šéfredaktora Konštantín Čikovský

1. Kaliňák znova obchádzal normálny predaj zámenami

Minister vnútra Robert Kaliňák súhlasil s predajom pozemkov štátu, pri ktorom mohol štát prerobiť možno až milión eur. Príbeh zámeny lukratívnych pozemkov v Bratislave s bytmi vo Vrakuni opísal týždenník Plus 7 dní.

Ak by štát predával pozemky v dražbe, získal by podľa odhadu makléra pravdepodobne výrazne vyššiu cenu. Kaliňák obchod obhajoval tým, že ceny zamieňaných nehnuteľností stanovil znalec a kupujúci tak musel k bytom doložiť ešte 70-tisíc eur.

Na narýchlo zvolanej tlačovej besede hovorca ministra dostával dookola rôzne verzie tej istej otázky:  Prečo zvolili zámenu nehnuteľností a neskúsili predať pozemky inak a získať tým pre štát viac? Zrozumiteľná odpoveď neprišla.

Odskúšaná schéma. Kaliňák využíva zámeny nehnuteľností namiesto normálneho predaja pravidelne. Napríklad súčasné bratislavské klientske centrum v starej Ikea najprv bez súťaže prenajal, potom si bez súťaže objednal jeho stavebné úpravy, až ho nakoniec bez súťaže vymenil za iné nehnuteľnosti v majetku štátu. Aj v tomto prípade mal Kaliňák na všetko znalecké posudky a ceny zámen a prác na papieri sedeli.

Kaliňákov modus operandi. Základný problém, z ktorého sa Kaliňák nevyhovorí, je používanie zámen nehnuteľností namiesto klasickej dražby. Práve nedávny predaj pozemku na Patrónke je ukážka, ako sa to dá, ak je zámer získať pre štát čo najviac. Kaliňák v tomto prípade neskúšal pozemok za niečo vymeniť, len dookola opakoval súťaž, až kým cena neprestala stúpať.

Ministerstvo vnútra vysvetľuje, že za ceny určené znalcom nedokážu štátne budovy a pozemky predávať, a preto je pre štát lepšia zámena. Argumentujú, že aj budova na Patrónke bola podľa znalca hodnotnejšia ako cena, ktorá napokon vznikla v dražbe.

Kaliňákovci nám teda vysvetľujú, že kupci, ktorí pozemky a budovy so štátom zamieňajú a nekupujú ich v dražbe, sú vlastne vždy hlúpejší, respektíve ku štátu štedrejší, ako tí, ktorí platia peniazmi.

 

2. Strany dajú balíčky dokopy a pracujúci občania dostanú od koalície jeden veľký darček

Koaličná trojka sa predbežne dohodla, že v augustovej verzii návrhu rozpočtu na budúci rok by si každá zo strán mala nájsť vlastné návrhy na podporu zvyšovania platov. Rokovania má viesť minister financií a mali by sa začať v najbližších dňoch. Z doterajších vyjadrení strán to vyzerá, že ich návrhy sa navzájom nevylučujú, a preto pôjde skôr o to, koľko budú stáť rozpočet, alebo či nimi vláda príliš nenahnevá firmy.

SNS zníži odvody. SNS má zatiaľ plán presadzovať najmä  13. plat, čo sa koalícia môže pokúsiť zamestnávateľom predať ako zníženie odvodov. Štát trinásty plat prikázať nemôže, len môže vytvoriť schému, v ktorej by bol výhodný. To sa stane vtedy, ak bude aspoň čiastočne oslobodený od odvodov.

Na druhej strane bude musieť Kažimír žiadať horný limit trinástej mzdy, lebo firmy by do výnimky bez odvodov presunuli všetky platy a počas roka by vyplácali len preddavky.

Most-Híd zníži dane. Bugárova strana zatiaľ žiadala len dve veci – zníženie daňového základu a lepšie podmienky pre pracujúcich dôchodcov. Z toho je jasné, že priorita je dvíhanie čistých platov na úkor rozpočtu, a to aj budú tlačiť. Aký bude kompromis, ťažko predpovedať, na ministerstve financií tohto týždňa len začali prerátavať scenáre dosahov návrhov koaličných strán.

Smer zvýši minimálnu mzdu a príplatky. Ficova strana si udrží imidž ľavicovej a bude tlačiť zlepšenie podmienok na úkor firiem, nie štátu. Oproti minulosti sú návrhy Smeru iné aj tým, že neobsahujú nápady na rozdávanie zadarmo, z vážne myslených návrhov vynechávajú penzistov a sústredia sa na odmenu ľudí, ktorí pracujú.

Poloplný pohár. Týmto tempom môžu všetky opatrenia prejsť riadnym pripomienkovým konaním, môžu byť riadne prerátané a vyargumentované a v šťastnej konštelácii nájdu aj fajn pomer medzi dvíhaním platov na úkor štátu a znižovaním ziskov firiem.

Poloprázdny pohár. Opatrenia ukazujú, že vláda nemá ani šajnu, čo robiť, aby sem nechodili len firmy hľadajúce nízke platy. Ani slovo o tom, čo robiť s platmi a atraktivitou práce vo verejnej sfére. Koalícia je naďalej alibistická pri téme pracovníkov z tretích krajín. Nehovorí ani jasné nie, ani jasné áno, čím znižuje firmám možnosť sa na budúcnosť pripraviť.

3. Vážni analytici povedali, že sa nerútime do priepasti

Štát hospodári tak, že ak by takto pokračoval najbližších 50 rokov, zvládal by uživiť svoje záväzky a popri tom by jeho dlh ostal pod stráviteľnými 50 percentami HDP. V svojej každoročnej správe o udržateľnosti verejných financií to povedala Rozpočtová rada a povedala to prvý raz vo svojej histórii.

Prvou významnou zmenou, ktorá zlepšila výhľad Slovenska, sú zmeny v dôchodkovom systéme. Tie urobil Smer ešte na začiatku svojej druhej vlády. Potichu vtedy zaviedol neskorší odchod veku do dôchodku a štátne penzie prestali byť naviazané na rast platov.

Hlavný faktor, ktorý zlepšil výhľad Slovenska, a nemala naň vplyv vláda, sú zmeny v demografii. Okrem väčšej migrácie sa ráta už s priemerom 1,8 dieťaťa na jednu ženu, nie 1,4, ako to bolo pri starších oficiálnych výpočtoch. Naďalej však platí, že Slovensko patrí v EÚ ku krajinám s najrýchlejšie starnúcim obyvateľstvom.

Veriť takým prognózam? Rozpočtová rada má troch členov (bývalý guvernér NBS Ivan Šramko, bývalý viceguvernér Ľudovít Ódor a profesorka ekonómie z bratislavskej Ekonomickej univerzity Anetta Čaplanová).

K tomu má Rozpočtová rada analytický tím, s ktorým môžu kapacitami a autoritou súťažiť len špičky ekonómov v NBS a na ministerstve financií. Preto ak Rozpočtová rada hovorí, že máme udržateľné verejné financie, môžeme sa spoľahnúť, že to hovorí slobodne a s porozumením veci.

Jednou vetou:

4. Policajti začali ďalšie trestné stíhanie, ktoré sa týka Kotlebovej strany, ide o odovzdávanie šekov v hodnote 1488 eur, keďže čísla 14 a 88 sú všeobecne známe ako nacistické symboly.

5. Minister vnútra Robert Kaliňák plánuje zriadiť špeciálne pracovisko, ktoré by sa zaoberalo iba výberom pokút, okresné úrady ich totiž nestíhajú rozposielať.

6. Minister zdravotníctva Tomáš Drucker zadlžovanie nemocníc výrazne nespomalil, ku koncu minulého roka nezaplatili faktúry za vyše 700 miliónov eur, po lehote splatnosti bolo takmer 550 miliónov eur, za minulý rok ich dlh stúpol o vyše sto miliónov eur.

7. Alena Bašistová definitívne opustila stranu Sieť, urobila tak ako posledná poslankyňa Národnej rady, ktorá bola zvolená za túto stranu.

8. Marián Kočner podal štyri žaloby, v ktorých žiada od bývalého riaditeľa TV Markíza Pavla Ruska vyplatiť 70 miliónov eur, ak ich Rusko nezaplatí, chce peniaze vymáhať od Markízy, ktorá by mala na zmenkách vystupovať ako ručiteľ.

9. Priemerná cena bývania na Slovensku v prvom kvartáli medziročne vzrástla o 7,6 %, cena za štvorcový meter nehnuteľností sa v priemere vyšplhala na 1332 eur, čo je najvyššia suma od druhého kvartálu roku 2009.

10. Ministerstvo zdravotníctva navrhuje, aby napríklad pacienti s kašľom či nádchou zaplatili po novom na urgente v nemocnici desať eur oproti doterajším necelým dvom, čo je cena za návštevu ambulantnej pohotovosti.

Zaujímavé články:

• Marián Leško o Ficových klamstvách o boji proti korupcii. (etrend.sk)

• Dag Daniš o Ficovi a platoch. (aktuality.sk)

• Jozef Majchrák o Matovičových konzervatívcoch. (postoj.sk)

• Zuzana Petková o Kočnerovi a žalobe na Markízu. (etrend.sk)

FB status dňa:

Citát dňa:

Môžeme prepnúť na autopilota a vieme udržať dlh na relatívne dobrých úrovniach.

člen Rozpočtovej rady Ľudovít Ódor o výsledkoch analýzy udržateľnosti verejných financií.

Nový Shooty:

🗳️ Ak chcete podporiť našu prácu pred druhým kolom volieb aj nad rámec predplatného, môžete to urobiť aj darom.🗳️

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty

Platy

Slovensko

Teraz najčítanejšie