Chceme patriť do jadra Európskej únie?

Projekt federálneho štátneho jadra by zrejme zásadne narušil fungovanie Únie v podobe, v akej ju poznáme a v akej z nej dnes profitujeme.

Foto – TASR

Prosím, potvrďte, ak chcete dostávať čerstvý newsfilter na e-mail.

Zadaním e-mailu súhlasíte s podmienkami.

Autor je profesorom na Katedre politológie FiF UK

V posledných mesiacoch sa veľa hovorí o tom, že vzniká jadro Európskej únie, a o tom, že Slovensko v ňom musí byť. Pre niektorých, naopak, v jadre Únie byť nemáme.

Čo však vlastne to pomyselné jadro Únie znamená? V zásade sa ho dá dnes chápať dvoma spôsobmi – jadro ako federálna štátna štruktúra vo vnútri Únie alebo jadro Únie ako prekryv rôznych formátov integračnej spolupráce.

Jadro Únie ako vznikajúca federácia

Tradičná predstava o jadre Únie je o tom, že vybraná skupina krajín prehĺbi vzájomnú spoluprácu a vytvorí spoločné štruktúry vládnutia, zastupiteľskej demokracie, finančnej politiky, zdaňovania, zahraničnej politiky, obrany, ochrany hraníc a sociálneho zabezpečenia.

V praxi je to vlastne predstavou federácie, ktorá by vznikla z užšej skupiny krajín vo vnútri súčasnej Únie. Jedným z najprirodzenejších formátov pre takto sformované jadro Únie by bola eurozóna, kde má 19 krajín spoločnú menu a už dnes dochádza k výraznej koordinácii finančných sektorov a ekonomických politík. Existuje tu už aj istá forma kolektívneho ministerstva financií, a to vo forme Správnej rady Európskeho stabilizačného

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |