Denník N

Prvý prieskum z Banskej Bystrice: Kotleba je v kraji najsilnejší

Kotleba graf

Prvý prieskum verejnej mienky o náladách v banskobystrickom kraji ukázal, že župan a líder ĽSNS Kotleba jednoznačne vedie, počet nerozhodnutých je však vyšší ako jeho momentálne preferencie.

Marian Kotleba má v prvom z prieskumov verejnej mienky najvyššie preferencie z kandidátov na banskobystrického župana. Prieskum spravila ešte koncom februára agentúra AKO pre jedného z kandidátov Stanislava Mičeva.

Čo sú najdôležitejšie údaje z prieskumu? Účasť by mohla byť vyššia ako v posledných voľbách v roku 2013. Počet nerozhodnutých je vyšší ako Kotlebove momentálne preferencie. Viac ľudí je nespokojných ako spokojných s doterajším fungovaním župy. Rozhodnú teda pravdepodobne nerozhodnutí voliči a schopnosť alebo neschopnosť protikandidátov Kotlebu dohodnúť sa, že len jeden z nich sa napokon postaví proti súčasnému županovi.

Nerozhodnutí by vyhrali voľby

Podľa výsledkov prieskumu by jednokolové voľby vyhral Marian Kotleba (LSNS) s 21,6 percentom. Stanislav Mičev (nezávislý) by získal 14, Martin Klus (SaS) 10,1, Ján Lunter (nezávislý) 9,3, Igor Kašper 7,9 a Milan Urbáni 7,1 percenta. Takmer 25 percent respondentov ešte nevie, koho by volilo. Nerozhodnutých je teda viac, ako je volebný výsledok predpokladaného víťaza.

K dispozícii je aj volebný model, ktorý počíta len s odpoveďami rozhodnutých pre konkrétneho kandidáta, tých, ktorí pôjdu voliť určite alebo pravdepodobne, ale aj tých, ktorí pravdepodobne nepôjdu.

Víťazom volieb by sa stal Kotleba s 30,8 percentami. Hneď za ním s rozdielom 10,8 percentuálneho bodu je šéf Múzea SNP Mičev (20 percent), tretí Klus by získal 14,4 percenta. Nasledujú ďalší s minimálnymi rozdielmi. Lunter 13,3, Kašper 11,3 a Urbáni 10,2 percenta.

Volebná účasť môže byť vyššia

Účasť vo voľbách do Banskobystrického samosprávneho kraja by mohla byť vyššia ako v roku 2013, keď prišlo voliť len vyše 24 percent ľudí. Kotlebovi vtedy na zvolenie stačilo len 71 397 hlasov. Skúsenosti z predchádzajúcich rokov potvrdili, že k urnám príde maximálne toľko ľudí, koľko odpovedalo „určite áno“.

Podľa výsledkov prieskumu AKO by sa určite zúčastnilo volieb 55,5 percenta opýtaných a 24,1 percenta odpovedalo, že pravdepodobne áno. Určite by nešlo voliť 11,7 a pravdepodobne 7,4 percenta, Vyše jedného percenta nevedelo, alebo nechcelo odpovedať.

Vyše polovica ľudí v Banskobystrickom samosprávnom kraji je podľa prieskumu nespokojných so súčasným fungovaním a činnosťou župy. Veľmi nespokojných je 20,5 a skôr nespokojných 30,2 percenta.

Veľmi spokojných je 5,3 percenta, čo je menej, ako je predpokladaný Kotlebov už presvedčený a jemu verný elektorát. Skôr spokojných je vyše 32,5 percenta opýtaných. Nevedelo alebo nechcelo hodnotiť župu 11,5 percenta respondentov.

Brífing ĽSNS v parlamente. Foto N – Tomáš Benedikovič

Situácia sa ešte bude meniť

Automatický matematický súčet predbežného volebného výtlaku protikandidátov je momentálne pre odhady nepoužiteľný, ale pre zaujímavosť: súčet preferencií protikandidátov je trojnásobne vyšší ako Kotlebov predpokladaný zisk a nerozhodnutých je viac ako sympatizantov Kotlebu.

Reálny prienik voličov Kotlebových protikandidátov by mohli ukázať až prieskumy s otázkami zameranými na to, či voliči jednotlivých kandidátov sú ochotní voliť aj iných, a ktorých konkrétne.

Martin Klus, Marian Kotleba, Jozef Lunter a Stanislav Mičev. Foto N – Tomáš Benedikovič a TASR

Pri vyhodnocovaní februárových výsledkov treba brať do úvahy, že župan a poslanec parlamentu Marian Kotleba je z kandidátov najznámejší a tak je s týmito funkciami v permanentnej „volebnej“ kampani. Ostatní oznámili svoju kandidatúru len nedávno a kampaň majú len pred sebou. S výnimkou poslanca parlamentu Martina Klusa a exposlanca HZDS Milana Urbániho sú ešte politicky a programovo neznámi. Kandidatúru začiatkom apríla ohlásil aj bývalý šéf odborov Ivan Saktor.

Ďalším faktorom, na ktorý treba pri čítaní prvých výsledkov myslieť, je, že časť Kotlebových voličov nemusela v prieskume priznať, že ho budú voliť.

Reprezentatívny prieskum urobila agentúra AKO na vzorke tisíc ľudí z Banskobystrického kraja. Agentúra respondentom čítala zoznam dovtedy známych šiestich kandidátov v náhodnom rotovanom poradí v takej podobe, aká bude pri voľbách, teda s názvom strany, vekom a profesiou.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Slovensko

Teraz najčítanejšie