Peňazí je na diaľnice dosť, ale meškáte s projektmi, vysvetľovali kritici Érsekovi

Ministerstvo dopravy tlačí na výnimku z dlhovej brzdy, aby sa mohli stavať diaľnice. Pritom veľké projekty pripravené na stavbu nemá a peniaze na diaľnice sa nájdu aj bez toho, aby sa siahlo na brzdu, upozorňuje analytik.

Minister dopravy Árpád Érsek. Foto – Tasr

Minister dopravy Árpád Érsek plánuje tento rok tendre na nové diaľnice. Chce vyhlásiť súťaže na približne 30 nových kilometrov autostrád odhadom za vyše 500 miliónov eur.

Jedna má byť na Orave (časť R3 Tvrdošín – Nižná), druhá pri Košiciach (R2, Košice, Šaca – Oľšany) a tretia má byť prvou fázou budúceho severného obchvatu Prešova (R4 od Prešova na Kapušany).

Projekty chýbajú a peniaze sú

Érsek hovorí, že tendre sa postupne pripravujú a dali by sa rozbehnúť tento rok, ale zatiaľ ich vyhlásiť nemôže, pretože na diaľnice nie sú peniaze.

Ministerstvo dopravy tak čoraz viac tlačí na uvoľnenie dlhovej brzdy, ktorá prináša automatické sankcie pri prirýchlom raste dlhu.

Pritom to robiť nemusí, myslí si analytik INEKO a bývalý šéf stratégie ministerstva dopravy Ján Kovalčík.

Štát nemá žiadne veľké diaľničné projekty pripravené tak, aby boli zrelé na stavbu. Výnimkou sú menšie projekty na diaľničný privádzač k diaľnici, ktorá sa stavia pri Žiline (Hričovské Podhradie –1 Lietavská Lúčka) alebo spomínaný kratší (4,2 km) úsek na Orave, povedal Kovalčík na konferencii Stretnutie lídrov slovenského stavebníctva.

Druhý spomínaný úsek práve posudzujú analytici z tímu Hodnota za peniaze a zároveň sa mu už stavia paralelná diaľnica od Žiliny na Poľsko.

Ani argument o tom, že by sa mala uvoľniť dlhová brzda, aby sa po vyčerpaní peňazí z eurofondov mohli ďalej stavať diaľnice, nie je podľa Kovalčíka schodný.

Aj bez toho, aby Slovensko siahlo na nastavenia dlhovej brzdy, bude mať v najbližších rokoch k dispozícii vyše 3 miliardy eur na veľké investície.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Drahé a meškajúce diaľnice

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |