Denník N

Evita a autor knihy si verejne vysvetľujú, ako je to s nevyplatenými honorármi

Evita Urbaníková. Foto – Katarína Kincelová
Evita Urbaníková. Foto – Katarína Kincelová

Spisovateľka Evita Urbaníková priznáva dlhy voči svojim dodávateľom, naďalej odmieta obvinenia, že dlží aj autorom. Blog autora Martina Petra podrobne opísal, ako mu vydavateľstvo Evitapress neplatilo honorár a nekomunikovalo.

Všetko spustila jedna veta v rozhovore reportéra Denníka N Karola Sudora so spisovateľkou a vydavateľkou ženskej literatúry Evitou Urbaníkovou. „Je pravda, že niektorým ľuďom dlhujete peniaze?“ spýtal sa Sudor.

„Vo svojej pozícii si nemôžem dovoliť neplatiť honoráre. Pred pár rokmi, keď sme trochu balansovali s cash flowom, sme s vyplácaním meškali, ale s autormi som komunikovala a zvládli sme to,“ odpovedala Urbaníková.

Vzápätí sa objavili reakcie na Facebooku aj blog jedného z jej autorov, Martina Petra. Ten opísal, ako časť svojho honoráru za knihy z rokov 2014 a 2015 musel vymáhať cez exekútora a na ďalšiu dlho čakal. Väčšina z peňazí mu prišla až teraz v marci (teda v roku 2017), Evita mu však stále podľa neho dlží ešte dvesto eur, plus prípadné predaje z tohto roka.

Spisovateľka hovorí, že tohto autora vyplatila do posledného centa a voči žiadnym ďalším autorom dlhy nemá. Záväzky voči dodávateľom však priznáva.

Evita: Bolo by krátkozraké klamať

„Neklamala som, keď som povedala, že máme zaplatené honoráre. Máme. Aj Martin je vyplatený do nuly, v marci dostal pár stovák, ako napísal, lebo toľko mu prináležalo z predaja,“ napísala v reakcii na Facebooku, ktorú Denník N po dohode s Urbaníkovou uverejňuje ako jej stanovisko.

Urbaníková v ňom vysvetľuje, že v minulosti jej firmy mali problémy, ktoré spôsobili, že honoráre pre autorov meškali. Desiatky tisíc eur údajne stratila po krachu knižnej distribučnej spoločnosti Belimex, dodnes preto dlží mnohým svojim dodávateľom. „Peripetie, ktorými sme prešli a ktoré sa autorov dotkli, boli, ale autorom nie sme dlžní nič,“ tvrdí.

„Ale peniaze, ktoré svojou prácou zarábam, a to je jedno, či je to film, alebo iné veci, vkladám do toho, aby sa dlhy splatili. Nezatváram umelo firmu, nič netopím, prosto to postupne ozdravujem tak ako iní podnikatelia, ktorí urobili prešľap. A všetko si aj splatím.“

Podľa Urbaníkovej jej aktuálne záväzky nie sú horibilné, pohybujú sa v desiatkach tisíc eur a vďaka svojim príjmom ich časom určite splatí. Urbaníková okrem knižiek šéfuje časopisu Evita, tento rok mal úspešnú premiéru film podľa jej debutu s názvom Všetko alebo nič.

Záber z filmu Všetko alebo nič. Foto – Continental

Špekulácie medzi dvomi firmami?

Petro vo svojom blogu tvrdí, že knižné podnikanie Evity Urbaníkovej stojí na dvoch firmách. Prvou je Evitapress, druhou Evitastore. Kým prvá podpisovala zmluvu s autormi, druhá sa venovala distribúcii kníh a inkasovala peniaze z predaných kníh od kníhkupectiev.

„V praxi to vyzeralo tak, že firma EvitaPress podpísala zmluvu s autorom a vytlačila knihy,“ napísal v blogu Petro.

„Tie potom podnikateľka Eva predala sama sebe do firmy EvitaStore ťažko pod cenu, aby ich následne dostala na pulty za cenu trhovú. Takže ak podnikateľke Eve chýbali peniaze na kaderníka, pristúpila k tomu, čo sama nazýva balancovanie s cash flowom; v jednej firme vyrobí červené čísla a s tou druhou zdravo podniká.“

Urbaníková odmieta, že by s firmami špekulovala. „Evitastore stále knižky distribuuje a dáva ich do predaja, je to firma, ktorá je živá a ktorá dostáva aj peniaze. Evitapress teraz spí, lebo knižky nevydáva. Je to síce prázdna firma, ale všetky pohľadávky platíme cez Evitastore, a potom si to účtovne vyrovnáme. Nie je to špekulácia, všetko sa platí, ale inou cestou.“

Vydavateľstvo dlží peniaze napríklad spoločnosti Visibility, ktorá pre nich robila online kampane, ale aj ďalším firmám.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Kultúra, Slovensko

Teraz najčítanejšie