Netflix vydierali piráti, ktorí mu ukradli nový seriál. Keď nedostali peniaze, dali ho na web

Premiéra mala byť až v júni, novinka streamingovej televízie však unikla z postprodukčného štúdia. Nemusí byť jediným ukradnutým dielom.

Foto – Netflix

Spomínate si na škandál spred troch rokov, keď sa pravdepodobne severokórejskí hackeri digitálne vlámali do štúdia Sony v Hollywoode?

Ešte väčším škandálom je toto: pirátsku verziu veľkej časti novej série obľúbeného seriálu Oranžová je nová čierna (Orange Is the New Black) zverejnil na internete páchateľ za nickom „thedarkoverlord“.

Diváci nemusia čakať na premiéru 9. júna, najúspešnejší seriál streamovacej služby Netflix môžu vidieť zadarmo. Desať súborov s objemom 11 gigabajtov sa dostalo na torrenty po tom, ako sa útočník firmu snažil vydierať a chcel od nej peniaze. Keď nezaplatila, splnil svoje vyhrážky a súbory zverejnil.

Dáta neunikli z Netflixu, ale z postprodukčnej spoločnosti Larson Studios v Los Angeles, ktorej služby online gigant využíva.

A nie je jediný. Ak sa dá veriť obrázkom na twitterovom účte útočníka, unikli aj desiatky projektov amerických televízii CBC, NBC či Fox. „Kto je ďalší na zozname?“ provokuje páchateľ.

Pár desiatok tisíc

Prípad je taký zaujímavý preto, lebo ukazuje meniace sa motívy pirátov či hackerov. Za krádežou nemusí byť zlomyseľnosť, politika, zvedavosť ani pochybná sláva či anarchistická ideológia o slobodnom pohybe informácií.

Čoraz častejšie sú za tým najmä peniaze. Podľa správy spoločnosti Verizon vzrástol vlani počet týchto prípadov o polovicu. Útočníci cielia na menšie firmy s chatrnou ochranou dát a žiadajú priemerne desiatky a stovky bitcoinov. To pri dnešnom kurze tejto digitálnej meny (1500 dolárov za bitcoin) predstavuje desaťtisíce dolárov.

Verejnosť sa o útokoch dozvedá len málokedy, ale teraz je to niečo iné. Netflix je najväčšia streamovacia

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Seriály

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |