Denník N

Kmotrík sľuboval pri bytovkách v Rači park, namiesto neho sa chystajú postaviť vežiak

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Komplex bytoviek v Rači sa môže ešte rozšíriť o ďalšiu výškovú budovu. Poslanci mesta sa nedohodli a nevymenili si s developerom pozemky, na ktorých chcel postaviť park.

„Oklamali nás.“ Obyvatelia nových bytoviek v bratislavskej Rači vravia, že ich podviedla developerská spoločnosť, od ktorej kupovali nie tak dávno nové byty. Firma Ivana Kmotríka predávala drahé bývanie v komplexe Radničné námestie s prísľubom parku rovno pod ich oknami.

„Predajca garantoval, že kupujeme byty pri novom parku. Developer nás ťahal za nos,“ hovorí 28- ročný muž, ktorý sa do novej bytovky prisťahoval pred rokom aj s manželkou. Prichádzal s klasickým plánom: založiť si rodinu a vychovávať deti. Teraz  vážne zvažujú, že tento plán uskutočnia inde, nemajú už totiž chuť žiť na tomto mieste.

Z balkóna mali mať výhľad priamo na park. Namiesto toho sa teraz má dva roky pozerať na stavenisko, bude ho rušiť hluk, byt bude plný prachu a keď sa stavebný ruch utíši, tak bude mať na miesto priestranného výhľadu v najtesnejšom susedstve osempodlažnú výškovú budovu.

Foto N – Tomáš Benedikovič

Na vinice sa tlačia nové domy

Nie je to len problém jedného sídliska, výstavba sa na niektorých sídliskách zahusťuje. Voľných stavebných pozemkov s vybudovanou infraštruktúrou a dobrým dopravným spojením ubúda, developeri sa preto snažia využiť každý meter. Ak to niekde platí, tak je to Rača.

Výstavba sídliska Záhumenice, rok 1979 Zdroj: Račiansky magazín

Pokojná vinohradnícka obec pod Malými Karpatmi sa začala rozrastať už za socializmu, priestor medzi rodinnými domami  postupne od 50. rokov zahustili celé štvrte bytoviek a panelákov. V posledných rokoch sa priamo do viníc natlačili ďalšie rozsiahle bytové komplexy.

Jeden rozľahlý pozemok zostával dlho opustený, developerov musel veľmi priťahovať. Iba pár metrov od zastávky električky s dobrým spojením s centrom a výbornou polohou len pár minút chôdze od lesa. Obrovská trávnatá plocha medzi Rustaveliho a Žitnou ulicou bola občas využívaná na atrakcie a kolotoče.

Pozemok získal od Rače

Firma Intercom Development časť pozemku získala v roku 2007 od mestskej časti za starostu Jána Zvonára zo Smeru. Za predaj hlasoval aj súčasný starosta Peter Pilinský (Strana zelených), vtedy poslanec.

Zvonárov stavebný úrad vydal povolenie na stavbu tesne pred komunálnymi voľbami, v ktorých ho porazil Pilinský. Kmotríkova firma zo skupiny Grafobal mohla so súhlasom radnice zastavať veľkú časť pozemku, no postupne objem výstavby stiahla. Väčšina areálu je už teraz zastavaná bytovkami, no tým sa mali väčšie práce skončiť.

Vľavo vizualizácia parku, vpravo výškovej budovy. Zdroj: raca.sk

Kmotrík ponúkal park, poslanci s výmenou nesúhlasili

Developer má síce stavebné povolenie aj na osempodlažný vežiak, no ešte v roku 2014 oznámil, že sa ho vzdá a priestor uvoľní parku, na ktorý prispeje sumou zhruba 100-tisíc eur. Podmienkou bola výmena za iné pozemky mestskej časti a mesta. Niektoré má developer v dlhodobom prenájme a postavil na nich bytovky, nie sú preto ešte vyrovnané.

Park mal mať vyše 3-tisíc štvorcových metrov, na takmer tretine jeho plochy by bolo detské ihrisko. Nič z toho nebude, mestskí poslanci zámenu v októbri druhýkrát odmietli. Poslanci a obyvatelia sa nevedeli zhodnúť, či je výmena pre mesto výhodná, čo bude s parkom a s vymenenými pozemkami. Magistrát tvrdí, že bez súhlasu poslancov nemôže robiť ďalšie kroky.

Mestský poslanec Jozef Uhler označil vlani na jeseň ponuku developera za vyhrážky. „Myslím si, že tam nič nepostaví. Nemôže si to dovoliť voči ľuďom, ktorí si tam kúpili byty a sľuboval im bývanie pri parku.“

Od začiatku mája je už pozemok oplotený aj s informáciou o výstavbe polyfunkčnej budovy a bagre sa zakusli do zeme.

Pôvodná vizualizácia projektu. Zdroj: Intercom agentúra

Starosta: Ak budete stavať, obmedzte aspoň objem

Starosta Pilinský na otázky neodpovedal. V májovom Račianskom výbere Račanov varoval pred hroziacou výstavbou a spoločnosti Intercom Development adresoval otvorený list, v ktorom žiada, aby dodržal sľub.

„Tento verejný apel je moja posledná a najosobnejšia možnosť, ako zabrániť ďalšej výstavbe na Záhumeniciach… Kúpili by si vaše byty, keby vedeli, že budú zo všetkých strán obklopení ďalšími budovami?“

Pilinský developera žiada, aby prehodnotil výstavbu ďalšej budovy, hoci má povolenia.

„Ak je už vaše rozhodnutie o výstavbe nezvratné, žiadam vás znížiť aspoň jej objem. Vytvorte na tomto priestore v centrálnej časti obce čo najviac zelene, miesto na oddych, hry. Som presvedčený, že ste nám to všetkým tak trochu dlžný,“ končí list Pilinský.

Ivan Kmotrík. Foto N – Tomáš Benedikovič

Kmotrík hovorí, že nebude riešiť žabomyšie vojny medzi mestom a mestskou časťou. „Nech nikto neplače, keď to dvakrát odmietli. Pre mňa-za mňa, nech je to rozbité a nech tam stoja garáže. Mohli to mať pekné, aj ten návrh bol veľmi pekný.“

Kmotrík tvrdí, že nevie, čo teraz s pozemkom spravia, pripustil aj možnosť, že ho predajú.

V Bratislave má podnikateľ rozbehnutých viac developerských projektov, podľa portálu Reality Trend sa chystá stavať aj na Mlynských nivách na mieste, kde mal svoju tlačiareň, teda v tesnom susedstve Eurovey.

Okrem toho stavia Národný futbalový štadión spolu s bytmi či polyfunkčný komplex s výškovou budovou na mieste bývalého štadióna Artmedie vedľa Sadu Janka Kráľa.

Foto N – Tomáš Benedikovič

Ak má pre vás práca našich novinárov pred prezidentskými voľbami väčšiu hodnotu, ako je cena predplatného, môžete ich podporiť aj darom. Vopred ďakujeme 🫶

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Slovensko

Teraz najčítanejšie