Denník N

Kmotrík sľuboval pri bytovkách v Rači park, namiesto neho sa chystajú postaviť vežiak

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Komplex bytoviek v Rači sa môže ešte rozšíriť o ďalšiu výškovú budovu. Poslanci mesta sa nedohodli a nevymenili si s developerom pozemky, na ktorých chcel postaviť park.

„Oklamali nás.“ Obyvatelia nových bytoviek v bratislavskej Rači vravia, že ich podviedla developerská spoločnosť, od ktorej kupovali nie tak dávno nové byty. Firma Ivana Kmotríka predávala drahé bývanie v komplexe Radničné námestie s prísľubom parku rovno pod ich oknami.

„Predajca garantoval, že kupujeme byty pri novom parku. Developer nás ťahal za nos,“ hovorí 28- ročný muž, ktorý sa do novej bytovky prisťahoval pred rokom aj s manželkou. Prichádzal s klasickým plánom: založiť si rodinu a vychovávať deti. Teraz  vážne zvažujú, že tento plán uskutočnia inde, nemajú už totiž chuť žiť na tomto mieste.

Z balkóna mali mať výhľad priamo na park. Namiesto toho sa teraz má dva roky pozerať na stavenisko, bude ho rušiť hluk, byt bude plný prachu a keď sa stavebný ruch utíši, tak bude mať na miesto priestranného výhľadu v najtesnejšom susedstve osempodlažnú výškovú budovu.

Foto N – Tomáš Benedikovič

Na vinice sa tlačia nové domy

Nie je to len problém jedného sídliska, výstavba sa na niektorých sídliskách zahusťuje. Voľných stavebných pozemkov s vybudovanou infraštruktúrou a dobrým dopravným spojením ubúda, developeri sa preto snažia využiť každý meter. Ak to niekde platí, tak je to Rača.

Výstavba sídliska Záhumenice, rok 1979 Zdroj: Račiansky magazín

Pokojná vinohradnícka obec pod Malými Karpatmi sa začala rozrastať už za socializmu, priestor medzi rodinnými domami  postupne od 50. rokov zahustili celé štvrte bytoviek a panelákov. V posledných rokoch sa priamo do viníc natlačili ďalšie rozsiahle bytové komplexy.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie