Denník N

Brhelova firma zbabrala informatizáciu patentov: eurofondy prepadli, milióny zatiahne štát

Aby akciovka DWC mohla vôbec informatizáciu patentového úradu dokončiť, musel štát urobiť nadprácu a vyjsť jej v ústrety. Zmiernil výpočet chýb, pre ktoré by nový systém vôbec nemohol prevziať.

Predstavte si, že dostanete nápad na nejaký nový výrobok, ktorý budete chcieť predávať pod vlastnou značkou, dajme tomu s názvom „SuperVec“. Zrejme budete musieť zájsť na Úrad priemyselného vlastníctva. Vybaviť si patent na vašu technológiu, ale aj získať ochrannú známku na vašu značku.

Po novom by ste to mohli zvládnuť aj z domu. V prvej polovici apríla sa objavila nenápadná a úradnícky napísaná tlačová správa. „Úrad priemyselného vlastníctva uviedol do prevádzky nový integrovaný informačný systém,“ dočítali ste sa.

Patentový úrad sa pochválil, že spustil 29 elektronických služieb, vďaka ktorým môžu ľudia riešiť ochranné známky či patenty cez on-line formuláre, na ktoré sa prekliknú aj cez stránku slovensko.sk.

Idylka, zdalo by sa. V skutočnosti je táto trojmiliónová zákazka nezvládnutým projektom, ktorý skončil prepadnutými eurofondami. Systém mala naprogramovať firma DWC z portfólia Jozefa Brhela, podnikateľa spájaného so Smerom. S dokončením však oproti pôvodnému plánu meškala dva roky a tak musí úrad európske peniaze vrátiť.

Úradníci navyše Brhelovej firme vyšli výrazne v ústrety a pomohli, aby DWC vôbec projekt odovzdalo. Dodatkom k zmluve zmiernili výpočet nedostatkov, pre ktoré štát nový systém nemôže prevziať. Vysvetleniu, či bol systém stále taký nedokonalý, že by ho inak prevziať nešlo, sa úrad vyhýba.

Od začiatku problémy

Úrad priemyselného vlastníctva vlani zapísal

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie