Denník N

Hawking: Ak do sto rokov neopustíme planétu Zem, vymrieme

Fyzik Stephen Hawking na snímke z roku 2012. Foto – TASR/AP
Fyzik Stephen Hawking na snímke z roku 2012. Foto – TASR/AP

Podľa vedca ľudstvo ohrozujú klimatická zmena, epidémie, preľudnenie či zrážky s asteroidmi.

Ak ľudia nechcú vymrieť, do sto rokov budú musieť osídliť inú planétu. Myslí si to rešpektovaný fyzik Stephen Hawking z Cambridgskej univerzity.

Vedec spolupracoval na výrobe nového dokumentu Expedition New Earth (Expedícia nová Zem), ktorý je súčasťou obnoveného televízneho seriálu Tomorrow’s World (Svet zajtrajška).

V ňom povie, že ľudstvo ohrozujú klimatická zmena, epidémie, preľudnenie či zrážky s asteroidmi. Ak máme prežiť, tvrdí vedec, neostáva nám nič iné ako opustiť planétu Zem a stať sa multi-planetárnym druhom.

Obnovený seriál

Známy britský fyzik Brian Cox z univerzity v Manchesteri, ktorý dohliadal na výrobu seriálu, si jeho obnovenie pochvaľuje. „Pôvodný Svet zajtrajška inšpiroval celú generáciu, v 70. rokoch inšpiroval určite mňa.“

„Ale vtedy išlo len o samostatný televízny program. Svet zajtrajška 21. storočia ponúka oveľa viac – reprezentuje inštitúcie Spojeného kráľovstva, ktoré sa dali dokopy, aby inšpirovali súčasné a budúce generácie a presvedčili ich, aby sa ujali možností, ktoré im veda prináša, aby pestovali čaro zvedavosti a tolerancie a chopili sa toho, čo je neznáme, ale nie zo strachu, ale zo zvedavosti,“ cituje Coxa The Telegraph.

Mars

Hawkingov nápad kolonizovať inú planétu rozoberajú na stránke Popular Science, ale sú k nemu skeptickí. „Mars prichádza do úvahy ako prvý, ale nejde zrovna o Zem 2.0. Mars je na tom oveľa horšie ako Zem: má toxickú pôdu, je tam zima a vzduch sa nedá dýchať. Akákoľvek kolónia na Marse by sa pravdepodobne musela spoliehať na balíky so stravou a s iným vybavením z domova, čo by však nešlo, ak by bol so Zemou koniec.“

Pretože život na Marse by nebol ideálny, neostáva nám nič iné ako poohliadnuť sa po obývateľnej planéte mimo našej slnečnej sústavy, píše Popular Science. „Zatiaľ sme nenašli dvojičku Zeme a naše teleskopy nemajú také rozlíšenie, aby nám vedeli povedať, aké má exoplanéta vlastnosti. Trvalo by stovky rokov, kým by sme sa tam vôbec dostali.“

Exoplanéty

Vo februári NASA oznámila objav viacerých planét okolo hviezdy TRAPPIST-1 (vzdialená 40 svetelných rokov od nás), pričom od troch z nich si sľubovala, že by mohli spĺňať podmienky pre život.

Keď sme sa na objav pýtali astronóma Petra Vereša, ktorý pracoval v NASA, v rozhovore pre Denník N povedal: „Je populárne povedať, že by tam mohol byť život. Ale jediné, čo vieme, je, že sú to planéty, ktoré majú veľkosť a hmotnosť podobnú Zemi a vhodnú teplotu. To je veľmi málo informácií a nedá sa z nich povedať, či je tam život.“

Opatrnosť sa vyplatila. Podľa najnovších údajov je TRAPPIST-1 pomerne aktívna hviezda, takže planéty okolo nej nemusia mať atmosféru.

Vereša sme sa tiež opýtali, či si myslí, že sa ľudstvu niekedy podarí presídliť k inej hviezde. Odpovedal: „Momentálne je to iba zábavné sci-fi, možné to bude azda o niekoľko tisíc rokov, ak vôbec. Na druhej strane, pred 500 rokmi si nikto nemyslel, že existuje Amerika. Pred sto rokmi sme nevedeli, že budú automobily. Pred pár desiatkami rokov sme netušili, že budeme lietať na Mesiac.“

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Vesmír

Veda

Teraz najčítanejšie