Denník N

Smejeme sa Dankovmu 13. platu, ale on len opakuje 11 rokov starý Ficov trik

Spoza Roberta Fica vykúka Andrej Danko. Foto N – Tomáš Benedikovič
Spoza Roberta Fica vykúka Andrej Danko. Foto N – Tomáš Benedikovič

Ak naletíme, tak budeme Dankovi ďakovať za 13. plat rovnako ako Ficovi za vianočný dôchodok.

Nápad s povinným trinástym platom právom vzbudzuje výsmech. To sa však vôbec nevylučuje s možnosťou, že sa trinásty plat zavedie, verejnosť si ho spojí so značkou SNS, a každý rok pri jeho výplate potom občania stranu Andreja Danka odmenia štipkou priazne.

Na prvý pohľad vyzerá plán Andreja Danka zákerne aj voči koaličným partnerom. O povinnom trinástom plate začal hovoriť predseda SNS sám od seba pred dvoma mesiacmi, hoci v Programovom vyhlásení vlády nič podobné nebolo.

Kontext bol veľmi zrozumiteľný – SNS chce, aby ľudia zarábali viac, a preto povinne zaveďme o jeden plat ročne viac. Bolo to na smiech, pretože vláda dokáže v kapitalizme platy prikazovať len veľmi obmedzene, väčšinou len sama sebe, aj to s veľkými ťažkosťami.

Prikázať celej ekonomike dvihnúť platy napríklad o 1/12, teda o osem percent, sa nedá. Nie preto, že by taký jednorazový rast platov v priemere slovenskú ekonomiku nutne roztriasol. Ale preto, lebo každá firma je iná a stále ešte žijeme v slobodnej krajine.

Z tohto pohľadu bolo sympatické, že Smer na Dankov hrubozrnný populizmus dlho verejne vôbec nereagoval. Dúfali, že to samo vyšumí. Béla Bugár sa však chytil do pasce veľmi rýchlo a opakovane médiám vysvetľoval, že diskutovať sa musí o všetkom, čo partneri navrhnú, že ten trinásty plat treba spojiť s odpustením odvodov atď.

Ešte pred dvoma týždňami si mnohí ľudia blízko diania mysleli, že to nemôže byť pravda, že SNS určite myslí len nejaký povinný 13. plat pre štátnych úradníkov. Po štvrtkovej koaličnej rade je však definitívne jasné, že koalícia sa pokúsi zaviesť povinný trinásty plat.

Aby však firmám neublížil, v skutočnosti to bude len menšia časť ročného príjmu oslobodená od niektorých daní a odvodov. V praxi sa tak firmám mierne skomplikuje účtovníctvo, no pri tých istých nákladoch práce dajú zamestnancom o pár desiatok eur vyššiu čistú mzdu.

Formálne sa to bude volať trinásty plat, no podniky ho väčšinou len vyskladajú z terajších priebežných odmien. Raz ročne ho však uvidíme na výplatnej páske a všetci si už navždy tieto peniaze budeme spájať s odvahou predsedu SNS Andreja Danka ísť proti mainstreamovým názorom na fungovanie ekonomiky.

Roberta Fica môže roztrhnúť od závisti, ako si Danko teraz na roky dopredu privlastnil zásluhu na niečom, čo aj tak musia firmy vyplatiť zo ziskov a štát z toho ani neuvidí odvody. Pravda je, že on nemá právo Dankovi vyčítať túto marketingovú zákernosť. Fico už niečo podobné s fascinujúcim úspechom v minulosti urobil, Danko sa len inšpiroval.

Takzvaný vianočný dôchodok spomenul Smer pred jedenástimi rokmi v máji sotva mesiac pred parlamentnými voľbami. Už v decembri toho istého roka ho koaličná vláda zaviedla, ale Fico si dal pozor na to, aby bol vianočný dôchodok interpretovaný nielen ako nápad, ale aj ako rozhodnutie Smeru.

V praxi nešlo o nič dramatické. Starobné dôchodky nás stoja ročne okolo štyri miliardy eur, náklady na vianočný dôchodok ročne neprekračovali sto miliónov eur. Šlo teda o jednorazový skok o približne dve percentá.

Pripomeňme, že už vtedy bola veľká debata o starodôchodcoch, ktorí vinou zmeny výpočtu dostávali oveľa menej ako ich takmer rovesníci. Smer však tému starodôchodcov kompletne odignoroval a sústredil sa len na vianočný dôchodok. Pravda, tým, že vianočný dôchodok klesal s veľkosťou penzie, najviac pomohol práve starodôchodcom. Na serióznu nápravu však táto skupina ľudí musela čakať ešte 12 rokov, pričom veľká časť z nich medzitým aj zomrela.

Vianočný dôchodok bol marketingovo taký úspešný, že napriek jeho nesystémovosti nenašla vláda Ivety Radičovej odvahu ho zrušiť. Teda aj v čase, keď nebol Smer vo vláde, mali mnohí dôchodcovia dôvod ďakovať Smeru za vianočné prilepšenie.

Prešlo 11 rokov od zavedenia vianočného príplatku k penzii a dnes už nik relevantný nenavrhuje jeho zrušenie. Môže nás roztrhnúť, že si jeden politik takto privlastnil banálnu sociálnu dávku, ktorú platíme všetci. Pre budúcnosť je však dôležitejšie, ako začneme hovoriť o chystanom trinástom plate. Zakaždým, keď ho nazveme napríklad „Dankov trinásty plat“, ako by sme poslali pár eur na doživotnú kampaň SNS.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Platy

Komentáre

Teraz najčítanejšie