Denník N

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter: Matovič našiel nové dno svojej politiky

Na Matoviča tentokrát spomína Andrej Danko menej. foto N - Tomáš Benedikovič
Na Matoviča tentokrát spomína Andrej Danko menej. foto N – Tomáš Benedikovič

Matovič bez dôkazov obviňuje Danka z ťažkého zločinu, slovenskí politici sa tešia z Macrona a Slovenskí branci boli opäť na škole + krátke správy, zaujímavé články, nový Shooty, status a citát predĺženého víkendu.

Gemerka zo slovenského krasuSponzorom podcastu je Gemerka – slovenská magnéziovo-kalciová voda s optimálnym pomerom Mg a Ca 1:3


 

Tri udalosti dňa vybral a komentoval vedúci komentátorov Roman Pataj

1. Matovič: Vyhrážajú sa mi vlakom, je za tým Danko

Igor Matovič v pondelok urobil z Dňa víťazstva nad fašizmom Deň víťazstva nad dôkazmi v politike.

Pekne poporiadku:

– Predseda OĽaNO očividne dojatý opísal zážitok, ako mu počas prechádzky so psom akýsi neznámy muž najskôr vulgárne nadával a potom ho varoval, že ak neodíde (z parlamentu), tak si ho nájde vlak. Tomu sa dá veriť, Matovič nie je jediný, komu sa čosi podobné stalo.

– Lenže on vyhlásil: „Som presvedčený, že ho objednal Danko.“

– Na otázku, či má nejaké dôkazy, že sa ho predseda parlamentu Andrej Danko snaží odstrániť, Matovič priznal, že žiadne nemá. Má len taký pocit, že to môže byť iba on. Dodatočne dodal, že do úvahy prichádzajú aj Fico a Bugár.

– Matovič tiež oznámil, že v minulosti dostal obálku s ostrými nábojmi (tvrdí, že mu ich poslal Dankov rodinný známy), z telefónu mu za záhadných okolností zmizli staré správy a že uňho doma mu niekto premiestňoval veci (nič však neukradol).

– Výsledkom je, že Igor Matovič prestane chodiť do parlamentu: „Nedokážem sa pozerať do očí človeka, ktorý si objedná človeka, ktorý ma mal zastrašiť, že mi nájde vlak.“ Aby ukázal, že to myslí vážne, dodal, že „parlament vedie neliečený nebezpečný psychopat“.

Čo spravil Matovič

Veľkú chybu. Zopakoval rovnaký scenár, ako keď predsedu Smeru obvinil, že si na Belize ulial ukradnuté stámilióny eur. Vtedy ani dnes nepredložil žiadny dôkaz. Teraz je to o to horšie, že obvinenia z kradnutia sa už v slovenskej politike stali bežné, ale obvinenie z vyhrážania fyzickou likvidáciou je omnoho väčší kaliber. Jediný „dôkaz“ je Matovičovo presvedčenie.

Čo bude nasledovať

Andrej Danko bude mať nutkanie podať na Matoviča trestné oznámenie za ohováranie. Ak sa tak rozhodne, ťažko mu v tomto prípade čokoľvek vyčítať.

Možno sa pridá aj Bugár s Ficom. To, že Matovič zaútočil aj na nich, je síce len vedľajším produktom útoku na Matoviča, ale neprekvapilo by, keby si túto možnosť s radosťou vychutnali.

Čo mal spraviť Matovič

Igor Matovič je objektívne pod veľkým tlakom. Osobne predseda vlády naňho vyťahoval dokumenty, ktoré nesmel mať. Okrem toho ho chcú pripraviť o poslanecký mandát atď.

Nič z toho však neospravedlňuje spôsob obrany, aký si zvolil. Ak má obavy o svoj život, mal požiadať o policajnú ochranu. Ako ústavný činiteľ by ju dostal. To by si médiá celkom iste všimli a svet by sa o vyhrážaní dozvedel bez toho, aby robil zle Dankovi, slovenskej politike a aj sebe.

2. Macron vyhral, slovenskí politici oslavujú

Francúzske prezidentské voľby presvedčivo vyhral Emmanuel Macron. Slovenskí politici reagujú na škále od diplomatickej gratulácie (SaS) po oslavné ódy (takmer všetci ostatní).

Najďalej zašiel prezident Andrej Kiska:

„Vaše víťazstvo je šťastným dňom pre všetkých, ktorí veria v jednotnú a silnú Európu.“

Andrej Danko:

V nedeľu kritizoval Le Penovú a v pondelok o Macronovi povedal: „Je aj pre nás novou nádejou na potrebné zjednotenie Európskej únie.“

Ako pohotovo pripomenul Miroslav Beblavý, pred pár rokmi to vyzeralo inak: „Tajne dúfam, že by ma poctila rozhodnutím prijať môj impulz a stať sa hostiteľkou takéhoto stretnutia v Paríži, ktorá je rovnako šarmantná, ako pani Le Pen.“

Predseda vlády Robert Fico:

„Verím, že táto voľba je dobrou správou pre budúcnosť Európskej únie a umožní hľadať členským štátom cestu k sebe, nie od seba.“

Minister zahraničia Miroslav Lajčák:

„Vnímame túto voľbu ako uznanie pretrvávajúcej atraktívnosti hodnôt a princípov, o ktoré sa doterajšia európska spolupráca opierala, a zároveň ako prejav vôle pokračovať v budovaní spoločného projektu.“

SaS:

„Francúzsky ľud dal svojou voľbou jasne najavo, že čaká na záchrancu, ktorý krajinu vytiahne z ekonomického marazmu, v ktorom sa momentálne nachádza… Nový prezident to bude mať o to ťažšie, že za sebou nemá silnú politickú stranu s množstvom poslancov v parlamente. Držíme mu palce v jeho úsilí a prajeme veľa odvahy pri reformách, ktoré Francúzsko nutne potrebuje.“

Most-Híd:

„Dnes, našťastie, opäť vyhráva Európa.“ Strana okrem pocitu úľavy však dala najavo, že 35 percent pre krajnú pravicu je veľa a Macronova strana môže mať problém vládnuť a on bude slabým prezidentom.

A čo si o Európe a tým aj o našej budúcnosti myslí nový francúzsky prezident?

– Je za hlbšiu integráciu eurozóny, ktorá by mala mať vlastný rozpočet a ministra financií.

– Je za dvojrýchlostnú Európu, pričom tá rýchlejšia časť by mala byť taká rýchla, že o tom doteraz naši politici ani nesnívali. Premiér Fico nedávno vyhlásil, že ak by na to prišlo, chcel by byť na čele pelotónu. Má najvyšší čas poriadne to premyslieť.

– Chce trestať Poľsko a Maďarsko za spôsob, akým vlády týchto krajín porušujú európske štandardy – ak sa k tomu naozaj odhodlá, je to ďalšia výzva pre Roberta Fica, ktorý si obzvlášť s Viktorom Orbánom zatiaľ rozumel.

– Nepáči sa mu sociálny dumping – inými slovami napríklad slovenskí kamionisti, ktorí po Francúzsku vozia tovar za slovenské platy.

– Macron chce spoločnú európsku armádu.

– Je proti rozdielnym daniam v rôznych členských krajinách Európskej únie.

– Je za vytvorenie energetickej únie atď.

3. Keď zvíťazí sila duchovného zážitku s národným podtónom

Slovenskí branci boli minulý týždeň na ďalšej základnej škole. V Nitre. Tentoraz síce strieľali len zo vzduchoviek a deťom neukazovali mapu, na ktorej bolo Slovensko a Rusko v spoločnej kategórii „náš národ“, ale na podstate problému sa nič nemení.

Pred dvoma rokmi boli v dvoch dedinských školách v Nitrianskom okrese a v hotelovej akadémii v Humennom. Vtedajší minister školstva Juraj Draxler celkom prirodzene riaditeľov škôl varoval, aby sa to neopakovalo. Pridala sa k nemu aj hlavná školská inšpektorka.

Ľubomír Svitač, riaditeľ ZŠ Beethovenova v Nitre, dnes tvrdí, že o dva roky starom usmernení nevedel a partičku, ktorá sa hrá na vojakov a popritom hlása bludy, zavolal, aby deťom „poskytli ukážky“. Na jeho vysvetlení nič nesedí.

Jeden by ešte stále naivne očakával, že ak sa už na Slovensku niekto stane riaditeľom školy, vie, čo sa v školstve deje. A aj keby to zhodou nepravdepodobných okolností prehliadol, ešte stále nie je prehnane neskromné očakávať, že aj bez toho chápe, v čom sú Slovenskí branci nebezpeční.

Na zabezpečenie poriadku a bezpečnosti platia armádu a políciu. Nie sú síce dokonalé, ale riešením naozaj nie je, aby nám tu po uliciach behali uniformovaní samozvanci, o ktorých vieme len to, že majú často nebezpečné názory a nevieme, na čo sa vlastne v lesoch pripravujú. Niežeby si k brancom časť detí nenašla cestu aj sama, ale volať ich rovno k nim je aj tak trestuhodné.

Matica slovenská je už beznádejný prípad, ale aspoň ukazuje, ako by to raz mohlo dopadnúť. Keď 22. apríla organizovala Národnú slávnosť, na pomoc si pozvala aj brancov. Akciu zhodnotila v tlačovej správe: „Organizátori mohli po skončení s radosťou konštatovať, že opäť raz zvíťazila sila duchovného aj kultúrneho zážitku s prirodzeným národným a vlasteneckým podtónom. Svoj podiel v podobe vynikajúcej organizačno-usporiadateľskej súčinnosti práce pri tomto všetkom odviedli nesporne aj Slovenskí branci.“ Kde sme už ten slovník počuli?

Jednou vetou:

4. Zuzana Ťapáková potvrdila, že sa bude uchádzať o post riaditeľky RTVS, riaditeľskú funkciu v RTVS by považovala za zavŕšenie svojej profesionálnej kariéry.

5. Jozef Mihál hovorí, že spolu s Miroslavom Beblavým by skôr ako stranu mali vybudovať volebnú koalíciu podobne orientovaných skupín, tvrdí, že nemajú ambíciu vybudovať stranu, ktorá vytlačí ďalšie snahy ľudí, ktorí tu niečo pripravujú.

6. O odklad podania dane z príjmov požiadalo rekordne veľa fyzických a právnických osôb – takmer 195-tisíc, vyplýva to zo žiadostí o odklad, ktoré už spracovali daňové úrady.

7. Poslanec Oto Žarnay chce presadiť ľahší spôsob odvolania nekompetentných riaditeľov škôl, ak minister podá návrh na odvolanie riaditeľa, jej zriaďovateľ by mal mať podľa neho povinnosť akceptovať tento návrh, dnes to môže aj odmietnuť.

8. Zákon o štátnom občianstve pripravil doteraz o slovenský pas 1766 ľudí, najčastejšie stratili ľudia slovenské občianstvo prijatím českého (464 prípadov).

9. Národná diaľničná spoločnosť a Slovenská správa ciest by sa mali zlúčiť, minister dopravy Árpád Érsek avizuje, že by sa tak mohlo stať už tento rok. Výsledkom by mala byť spoločnosť, ktorá bude mať na starosti cesty I. triedy, rýchlostné cesty a diaľnice.

10. Bratislavskí mestskí poslanci podporili zámer na umožnenie jazdy cyklistov v BUS pruhoch, primátora Bratislavy Iva Nesrovnala požiadali, aby poveril odborné útvary magistrátu spracovaním projektovej dokumentácie na vyznačenie spoločných vyhradených jazdných pruhov pre MHD a cyklistov.

Zaujímavé články:

Filip Obradovič o Ficovi a reformách. (etrend.sk)

Mikuláš Dzurinda o Macronovi a Európe. (sme.sk)

Daniel Vražda o jednom ľudskom osude. (dennikn.sk)

FB status dňa:

Citát dňa:

„Já bych to načasoval někdy před ten jejich sněm socanskej a něco před volbama.“

Andrej Babiš redaktorovi MF Dnes radí na uniknutej nahrávke,
kedy by mal uverejniť kompromitujúci materiál o ČSSD

 

Nový Shooty:

[Premiér v teniskách – kniha od redaktora Denníka N Dušana Mikušoviča.]

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Igor Matovič

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Hlavný newsletter Denníka N prináša každý večer komentovaný súhrn najdôležitejšieho diania. Posielame každý večer okrem soboty do 20:00.

Teraz najčítanejšie