Denník N

Zo zvedavosti zašla do väzenia, s odsúdenými začala vydávať časopis

Alžbeta Hudáková. Foto – archív AH
Alžbeta Hudáková. Foto – archív AH

Študentka žurnalistiky Alžbeta Hudáková chodila pol roka do košického väzenia a viedla tam redakčný krúžok. O médiá sa zaujímajú a pravopis majú dobrý, hovorí o svojej skúsenosti.

„Alžbetka, nechcela si ísť radšej na nejaký jazykový kurz?“ spýtala sa jej stará mama, keď sa dozvedela, že jej vnučka chodí každý piatok do košického väzenia, kde vedie redakčný krúžok s odsúdenými.

Mužom v rodine o tom radšej ani nepovedala. „Veľmi by sa báli. Navyše, som jedináčik,“ hovorí študentka žurnalistiky Alžbeta Hudáková. A čo keď sa to dozvedia z tohto článku? „Tak sa s tým budú musieť zmieriť,“ pokrčí plecami a usmeje sa.

Pred dvoma rokmi Alžbeta pracovala v Rádiu Košice, ktoré sídli oproti väznici. Raz pred Vianocami premýšľala, ako asi vyzerá Štedrý deň odsúdených a tak sa tam vybrala spraviť reportáž. Vtedy ju oslovili, či by im nechcela pomôcť s vydávaním väzenského časopisu Okno.

„Keď sme sa prvýkrát stretli, z jednej aj z druhej strany bolo cítiť, že nám to nejako reže a tá spolupráca má byť,“ spomína na začiatky Alžbeta. Do košickej väznice chodila niekoľko mesiacov, až kým neodišla študovať žurnalistiku do Bratislavy.

Odhovárali ju

S príchodom Alžbety do väznice sa z debatného krúžku stal redakčný. Najprv preberali rôzne mediálne témy, čítali si noviny, knihy, učili sa, ako napísať text a aký žáner si zvoliť. „Keď sme si čítali, zaujímalo ich v podstate všetko. Sú oddelení od diania, ktoré považujeme za každodennú vec. Čítali o tom, aká kultúra sa deje v danom meste, o politike aj rôznych kauzách,“ spomína Alžbeta.

Do redakčného krúžku chodilo do desať väzňov odsúdených za mimoriadne závažné trestné činy. Išlo o mužov odsúdených za distribúciu drog,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie