Vláda našla spôsob, ako pripravovať diaľnice na cudzom, volá sa predbežná držba

Vláda schválila nový inštitút pre stavbu diaľnic, umožní robiť zásahy do pôdy, ktorú štát vyvlastňuje pre diaľnice.

Základný kameň D4 a R7 poklopali už v októbri 2016, na kľúčových miestach sa stále nestavia. Foto N – Tomáš Benedikovič.

Aktualizované o 15:26 Vláda Roberta Fica si želá, aby sa mohli práce na budúcich diaľniciach rozbehnúť aj na pozemkoch, ktoré štát nevlastní. Odobrila, že už bude stačiť, ak štát zdokladuje, že sa pôdu pod autostrádu snaží vyvlastniť, a že ide o významný verejný záujem.

Novelu v stredu schválila vláda, minister dopravy Árpád Érsek (Most-Híd) ju má v rekordnom čase nechať potvrdiť v Národnej rade. Keď sa to podarí, od pondelka môže Národná diaľničná spoločnosť žiadať stavebné úrady o stavebné povolenia a ,predbežnú držbu‘ na pôdu s vyvlastňovacími spormi.

Potom bude môcť na cudzej pôde pod budúcou diaľnicou začať pracovať, ale iba do tej miery, aby úpravy boli „odstrániteľné“.

Tak sa to píše vo vládnych materiáloch. V skutočnosti sa zrejme očakáva, že stavba sa bude môcť rozbehnúť naplno.

„Odstrániteľné zásahy sú také, že za 4 roky bude asfaltový koberec, a ten sa dá odstrániť, ak tak súd rozhodne. Nepredpokladám, že súd tak rozhodne,“ vysvetlil Érsek.

Minister: Je to kvôli špekulantom s pôdou

Rýchla akcia vládneho kabinetu sa týka všetkých vymedzených diaľnic a rýchlostných ciest, no jej spúšťačom majú byť najmä problémy okolo projektu obchvatu Bratislavy. Zmluvu na projekt za takmer 2 miliardy eur podpisoval Fico pred rokom, no pre chýbajúce pozemky sa stále nestavajú kľúčové časti diaľnice. Chýbajú im stavebné povolenia.

Pôdu majú v rukách priekupníci, so štátom sa sporia, koľko by za ňu mohli dostať a koľko jej štát bude musieť od nich kúpiť. Érsek v debate o neústupných majiteľoch spomína podnikateľov, ktorí sa zviditeľnili lacným skupovaním pozemkov pri Nitre

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Obchvat Bratislavy

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |