Denník N

Newsfilter: Truban bude kritizovať a Pellegrini brániť privatizáciu z čias SDKÚ

Igor Matovič zmiernil tón. Pellegrini bude vysvetľovať privatizáciu z čias ministra dopravy Prokopoviča. Neustúpia, Smer a Most nepovedia o pozemkoch pod obchvatom nič + správy jednou vetou, citát, FB status a Shooty.

Tri udalosti dňa vybral a komentoval zástupca šéfredaktora Konštantín Čikovský

1. Igor Matovič sa neospravedlnil vládnym politikom, ani oni jemu

Čo sa stalo deň po tom, čo Igor Matovič tvrdil, že ho môže prejsť vlak a stojí za tým predseda Danko:

• Igor Matovič dodržal slovo dané v pondelok a v utorok neprišiel do parlamentu. Poslal len ospravedlnenie, v ktorom kritizuje prácu predsedu parlamentu Andreja Danka  a ktorým aj vysvetlil, prečo sa nebude zúčastňovať na rokovaní Národnej rady.

• Igor Matovič v utorok nepridal žiadne dôkazy o tom, že by niekto pripravoval jeho fyzickú likvidáciu a že by s tým mal byť spojený predseda parlamentu.

• Igor Matovič podľa polície odmietol policajnú ochranu v súvislosti s vyjadreniami o zastrašovaní jeho osoby. Odmietol tiež polícii poskytnúť bližšie informácie a nepodal trestné oznámenie.

• Parlament odsunul rozhodovanie o tom, či ho zbaviť poslaneckého mandátu za to, že si dvakrát zabudol predĺžiť zmrazenie živnosti. Ak by sa však na to aj koalícia odhodlala, potrebovala by 90 hlasov.

Všetko, čo si potrebujete prečítať o vojne Matovič verzus „protiextrémistická koalícia“: Ak sa o primeranosti útoku poslanca Matoviča na predsedu parlamentu rozhodujete podľa toho, ako koalícia šikanuje jeho, skúste

• text o tom, akým jazykom koaliční politici hovoria s Matovičom,

• alebo ako neprípustne na neho útočil úrad vlády,

• alebo o tom, ako ho roky vyšetrovali a nič mu nedokázali.

2. Smer sa dostane pod tlak, aby nekryl privatizáciu domény .sk

Slovensko.Digital a firmy, ktoré podnikajú v správe webov, začali nátlakovú akciu, ktorej cieľom má byť vrátenie sprivatizovanej internetovej domény .sk do verejných rúk. Viditeľný prejav tejto aktivity je petícia Vráťme .SK doménu ľuďom. Príbeh, ktorý sa tým práve teraz štartuje, poteší aj publikum so záujmom o politiku, ktorému je jedno, kto sa stará alebo inkasuje za registráciu slovenských domén. Jediný politik, ktorý má akú-takú možnosť vrátiť 15 rokov starú podvodnú privatizáciu naspäť, je podpredseda vlády zodpovedný za IT Peter Pellegrini.  Na strane petičiarov je zasa najvýraznejšia tvár Michal Truban, jeden zo zakladateľov Progresívneho Slovenska.

Privatizácia s pečiatkou od dvoch ministrov. Jadrom celého problému je, že o používaní domény .sk nerozhoduje štát ani nejaký nezávislý úrad, alebo nejaké združenie ľudí okolo slovenského internetu, ale už 15 rokov súkromná firma. Tá doménu .sk v pionierskejších časoch webu viac-menej verejnosti ukradla a potom si to ešte nechala posvätiť štátom.

Za čias SDKÚ k tomu pridal v posledný deň ministrovania podpis aj Pavol Prokopovič a presne rovnako sa zachoval neskôr aj jeho nástupca zo Smeru Ľubomír Vážny.

Výsledok v praxi je, že kto si chce na Slovensku založiť web s koncovkou .sk, musí za to už navždy platiť súkromnej firme SK-Nic. Jej reálne zisky na tejto činnosti môžu byť aj v miliónoch eur a s tým ju teraz jej majitelia zo skupiny DanubiaTel predávajú.

Kto má peniaze a kto má pravdu. Predstava, že sa súkromná firma zriekne dokonalého biznisu, je naivná. Predstava, ako podpredseda Smeru Pellegrini bráni podvodnú privatizáciu z čias Dzurindu, je zasa komická, no veľmi pravdepodobná. Smer totiž väčšinou nasleduje peniaze.

Niečo však digitálny líder bude musieť urobiť. Na druhej strane sporu bude totiž stáť Michal Truban, ktorý je v doménovom biznise doma a medzi mladými ľuďmi je populárny už ako lepší youtuberi. Má teda šarm, znalosť veci a stojí na férovej strane tohto sporu. V tom súboji by ste nechceli byť v koži podpredsedu Pellegriniho.

3. Projekt pozemky pod obchvatom naďalej utajovaný

Detaily najväčšieho realitného obchodu v dejinách Slovenska ostanú naďalej tajné. Poslanci v utorok odmietli hlasovať za príkaz pre ministra dopravy Árpáda Érseka, ktorý by mal zabezpečiť, aby štátna Národná diaľničná spoločnosť ukázala, od koho a za koľko vykupovala pozemky pod bratislavský obchvat.

Uznesenie navrhoval poslanec Ján Marosz, na minulých schôdzach to robil jeho kolega Igor Matovič. Hlasovanie bolo tradičné, za zverejnenie pozemkov hlasovala opozícia a Igor Janckulík (poslanec Most-Híd s funkciou splnomocnenca pre rýchlostné cesty).

Veľká vec za veľmi veľa peňazí. Pri výkupe pozemkov pod bratislavský obchvat ide o 400 miliónov eur (pol percenta HDP) a rozdiel medzi trhovou cenou tých pozemkov a tým, čo platila NDS, môže byť v desaťnásobkoch. Kto teda vedel, kade pôjde diaľnica, mohol do obchodu vložiť napríklad 100-tisíc eur a vybrať z toho legálne milióny.

Projekt Smeru a Mostu. NDS má povinnosť zmluvy ukazovať, keďže ide o obchody za štátne peniaze, ale jednoducho to nerobí. Rozhodla sa tak ešte za minulej vlády, keď stavbu diaľnic kompletne riadil Viktor Stromček (Smer) a odvtedy s tým nik nedokázal pohnúť. Sesterská Slovenská správa ciest také zmluvy rutinne zverejňuje, ale s ľuďmi v NDS ani tento argument nehýbe.

Jedným z mála, kto sa priznal, že na pozemkoch pod obchvat Bratislavy zarobil, je  Béla Bugár. Ten to vysvetľoval náhodou, no časom sa zistilo, že podobne blízko od parcely Bugára predávali a zarobili aj nominanti na Slovenskom pozemkovom fonde František Hideghéty a Juraj Gál.

Bolo to už povedané veľakrát, ak by Most-Híd veril svojim ľuďom, už dávno by Bugár po straníckej linke prinútil Érseka obchody s pozemkami zverejniť.

Jednou vetou:

4. Polícia odmietla trestné oznámenie kotlebovcov pre údajné hanobenie náboženstva v hre Natálka, kotlebovcom prekážalo zobrazenie sošky Panny Márie pri nakreslenom hákovom kríži.

5. SaS žiada, aby kancelár NR SR Daniel Guspan odišiel z funkcie po kauze otvárania listov, strana tvrdí, že zmenou režimu bezpečnostného preverovania listov Kancelária NR SR priznala nesprávnosť pôvodného nariadenia.

6. IT-čkári zo Slovensko.Digital poslali otvorený list ministrovi dopravy Árpádovi Érsekovi, žiadajú ho, aby zverejnil kompletnú podkladovú dokumentáciu k IT projektom za takmer 100 miliónov eur, ktoré sa začali ešte za ministra Jána Počiatka.

7. Parlament posunul do druhého čítania novelu, ktorou sa majú zvýšiť dôchodky starodôchodcom od januára budúceho roka, právnu normu na rokovanie predložilo ministerstvo práce.

8. Premiér Robert Fico na Slavíne vyzval, aby polícia zasiahla proti extrémizmu ĽSNS, hoci ju menom nespomenul.

9. Aprílové mrazy poškodili u nás nielen ovocné stromy a vinohrady, ale aj časť porastov obilnín, zemiakov a jahôd, ozimnej repky, kukurice, slnečnice, cukrovej repy, špargle a hrachu.

10. Výrobca LED panelov Leyard Europe chce do výroby na Slovensku investovať 5 miliónov eur, pri Prešove plánuje vytvoriť 119 nových pracovných miest.

Zaujímavé články:

• Fero Múčka o Merkelovej, Ficovi a plyne. (postoj.sk)

• Patrik Garaj o nástupe robotov. (etrend.sk)

• Dag Daniš o Igorovi Matovičovi. (aktuality.sk)

• Eugen Korda o vyhrážkach Igorovi Matovičovi. (tyzden.sk)

• Štefan Hríb o Igorovi Matovičovi. (tyzden.sk)

FB status dňa:

Citát dňa:

Ten pocit, keď slávna koalícia najprv odignoruje všetky opozičné návrhy zmeny programu a potom potrebuje tri zlaté dukáty a kotlebovcov, aby vôbec otvorila schôdzu.

Martin Poliačik (SaS). Koalícia odmietla všetky opozičné návrhy na doplnenie programu schôdze parlamentu. Program bol napriek obštrukcii opozície schválený, koalícia mala dostatok hlasov aj vďaka poslancom za ĽSNS

Nový Shooty:

Ak má pre vás práca našich novinárov pred prezidentskými voľbami väčšiu hodnotu, ako je cena predplatného, môžete ich podporiť aj darom. Vopred ďakujeme 🫶

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty

Slovensko

Teraz najčítanejšie