Denník N

Matovič: Bol som za psychiatrom, nech opíše Dankovu diagnózu. Čo je na tom zlé?

Foto N – Tomáš Benedikovič

V opozícii ma majú na špinavú robotu, ale niekto to musí povedať natvrdo, hovorí Igor Matovič v rozhovore po jeho rozhodnutí nechodiť do parlamentu. Vyhlasuje, že Kaliňák je zlodej, Fico berie úplatky, a Danka volá psychopatom, lebo „Žitňanskej taľafatkám o znepokojení“ ľudia podľa neho nerozumejú.

Líder OĽaNO v rozhovore hovorí:

  • prečo neprijal ponuku na policajnú ochranku,
  • prečo z vyhrážok podozrieva Andreja Danka,
  • čo politik môže alebo nemôže hovoriť bez dôkazov,
  • ako chcel od psychiatra verejnú diagnózu predsedu parlamentu,
  • či ráta s tým, že príde o mandát,
  • ale aj či s Dankom vzájomnými urážkami nedehonestujú ľudí s reálnymi duševnými chorobami.

Bojíte sa o život?

Nebojím sa o život.

Po pondelkovej tlačovke mohol zostať pocit, že takúto obavu máte.

Určite som nechcel vyjadriť, že sa niekoho bojím, a teraz odchádzam z parlamentu, lebo som naložil do gatí. Bola skôr prejavom maximálneho opovrhnutia tým, kam až niektorí ľudia dokážu zájsť. Postupne mi zobrali všetky občianske práva. Už minule som sa rozcitlivel, lebo som neustál, keď som hovoril o mojom poslednom práve, ktoré som si myslel, že mám. Teda, že mi ľudia môžu napísať list do parlamentu, a ja si ho môžem v pokoji prečítať. Teraz som si uvedomil, že sú schopní aj vyhrážať sa tým, že niekoho zabijú.

A to nie je obava?

Nikdy som nemal pocit, že sa bojím o život. Nebojím sa zla, čo myslím, už ľudia pochopili. Skôr sa mu snažím postaviť čelom.

Skúste ešte raz opísať, čo sa vám minulý týždeň stalo pri vychádzke so psom.

Predstavte si, že ste so psom a niekto na vás zakričí: „Pán Matovič, ste to vy?“ Ja na to zvyknem hovoriť: „Nie, to je jeho brat“. Podotýkam, že brata nemám, ale hovorím to zo žartu, lebo to navodí aj takú inú atmosféru. Ten človek mi povedal – chcel som vám iba ruku podať. Všetko ostatné som už zverejnil na tlačovke.

Čiže potom sa vám ten človek vyhrážal.

Môžem vám to povedať presne, lebo hneď ako som prišiel domov, som si to škrabopisom zapísal. Maximálne môže byť vymenený slovosled. Nasledovala teda nadávka a veta: „Do pondelka máš termín a vypadneš odtiaľ. Inak ti sám nájdem vlak. My ťa vyhadzovať nebudeme.“ Potom prišla znovu nadávka a keď odchádzal, dodal: „Keď s tým pôjdeš na políciu, len to celé urýchliš.“

Na políciu ste nešli.

Nešiel, ale dnes som bol na Národnej kriminálnej agentúre (NAKA). Ponúkli mi ochranu, ja som ju odmietol.

Prečo?

Lebo by som ukázal, že mám strach. A ja strach nemám.

Pochybujem, že ak by ste prijali ochranku od polície, považoval by to niekto za prejav strachu. Prezident má ochranku, premiér ju má. Je bežné, že významní politici sú chránení.

Ak by mi niekto chcel naozaj ublížiť, počká si na moment, keď ochranku mať nebudem, a potom to spraví. Je omnoho lepšie ukázať, že sa nebojím, a ja naozaj strach nemám. Ja viem, že pondelok niektorí ľudia pochopili tak, že sa Igorovi vyhrážali, dostal strach a odišiel z parlamentu. Ale ja som nesplnil ich podmienky. Oni chceli, aby som sa vzdal mandátu, aby mi ho nemuseli brať, taký bol kontext tej vyhrážky. Ja som to nesplnil, len som ukázal, ako nimi opovrhujem, a že si budem do parlamentu chodiť vtedy, keď uznám za vhodné.

Ešte sa dostaneme k tomu, či je tento krok nejakým riešením, ale späť k tej vyhrážke. Vy ste včera zároveň povedali: „Osobne si myslím, že toho človeka objednal psychopat Danko.“ Máte nejaký dôkaz?

Samozrejme, že dôkaz nemám. Ale dúfam, že môžem mať názor.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Igor Matovič

Teraz najčítanejšie