Ak by sa to preukázalo, Trumpovi by hrozil impeachment. Prečo sa toľko hovorí o jeho prepojení na Putina?

Hackerské útoky počas americkej kampane, ale aj prepojenie na ruský biznis a predstaviteľov sú dôvodom, prečo FBI vyšetruje ruskú stopu v Trumpovej kampani.

Skončil šéf FBI James Comey kvôli vyšetrovaniu Trumpovej kampane z dôvodu prepojenia na Rusko? Americké médiá z toho podozrievajú Biely dom. FOTO – TASR/AP

Náhle odvolanie šéfa FBI, ktorý viedol vyšetrovanie prepojenia Trumpovej kampane na Rusko, vyvolalo v radoch amerických politikov aj médií obavy, že ide o snahu ututlať neštandardné prepojenie na Kremeľ.

Ruský prezident Vladimir Putin a jeho médiá neskrývali počas americkej predvolebnej kampane nechuť z kandidátky Demokratickej strany Hillary Clintonovej a od Trumpa, ktorý nikdy nekritizoval Putina, si sľubovali novú éru vzťahov. 

Americké tajné služby oficiálne obvinili ruských hackerov napojených na Kremeľ, že zaútočili počas kampane na Demokratickú stranu, aby poškodili Clintonovú a pomohli tak Trumpovi vyhrať voľby. Pred americkým senátom o tom nedávno hovoril otvorene aj čerstvo odvolaný šéf FBI James Comey. 

Ak by sa prepojenie medzi Trumpovými ľuďmi a Kremľom potvrdilo, podľa NYT by to viedlo k pokusu o jeho impeachment, teda odvolanie amerického prezidenta. O tom, že práve pre toto riziko bol šéf FBI James B. Comey odvolaný, je presvedčený napríklad New York Times.

„Pán Comey bol odvolaný, pretože viedol aktívne vyšetrovanie, ktoré sa mohlo skončiť odvolaním prezidenta,“ píše americký denník vo svojom editoriáli. Comey bol podľa NYT jedným z mála ľudí, ktorí sa napriek úpornej snahe republikánov to zablokovať, snažili poodhaliť vzťahy medzi Trumpovou kampaňou a Ruskom.

Trump správam o jeho prepojení na Rusko hovorí „fake news“, avšak už len počet ľudí, ktorých podozrievajú z neštandardných a netransparentných vzťahov s ruskými predstaviteľmi, je pozoruhodný.

Trumpovi muži s ruskou stopou

Prvý veľký škandál

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Donald Trump

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |