Denník N

Po 30 rokoch vyrážajú U2 na turné s rovnakým albumom

Koľko rozdielov nájdete? Kapela na pôvodnom obale albumu a muzikanti-päťdesiatnici pózujúci k výročiu nahrávky. Foto – U2.com
Koľko rozdielov nájdete? Kapela na pôvodnom obale albumu a muzikanti-päťdesiatnici pózujúci k výročiu nahrávky. Foto – U2.com

Nahrávka The Joshua Tree spravila z írskej štvorice globálne superhviezdy. Muzikanti tvrdia, že jej téma je opäť aktuálna, a v piatok začínajú špeciálnu sériu koncertov.

Jemne znudení muzikanti postávajú v zapadnutom bare na stredozápade USA, hrajú biliard a popíjajú pivo. Zrazu schytia gitary, zahrajú pár bluesových štandardov a hlúčik miestnych tlieska ponad poháre. Ako ukazuje dokument U2: Outside It’s America, aby zapadli, boli si kúpiť kovbojské širáky a vysoké kožené topánky. „Možno som štýlový, ale nie až takto,“ vraví spevák pri pohľade na zdobené čižmy, ktoré mu po­dáva predavač.

Je rok 1987 a táto partia má veľmi slušne rozbehnutú kariéru. Každý z predchádzajúcich štyroch albumov bol úspešnejší ako ten pred ním a vďaka obrovskému benefičnému koncertu Live Aid 1985 ju pozná celý svet.

Očakávania boli vysoké a naplnili sa. Nový album The Joshua Tree sa stal dovtedy najrýchlejšie predávajúcim sa albu­mom v celej britskej histórii a aj v USA sa vyštveral na prvé miesto hitparády. Veľká sláva akoby U2 zaskočila. „Keď­že sme teraz veľká a dôležitá skupina, chcú nás na titulku Time magazínu. Je tu ich fotograf, chce, aby sme sa s vami odfotili,“ hovorí Bono jemne hanblivo fanúšikom na jednom zo 111 koncertov turné.

Dve Ameriky

„The Joshua Tree bol prvý album, kedy sme si podvedome povedali: OK, na posledných štyroch albumoch sme sa zaoberali Európou a Írskom, poďme sa teraz pozrieť na korene hudobnej formy, ktorej sme súčasťou. A tá je celá americká,“ spomínal gitarista The Edge v rozhovore pre The Rolling Stone.

U2 začali objavovať country, blues a gospel. Aj keď sa podobný krok môže skončiť neautentickou pózou, v ich prípade to neplatilo. Jednotiacou líniou nových textov je Západ stelesnený v Spojených štátoch. Pracovný názov nahrávky bol doslovný. The Two Americas – krajina neobmedzených možností a kultúrneho dedičstva, no zároveň chamtivosti a agresívnej zahraničnej politiky.

Bono s manželkou pred a počas nahrávania absolvoval cesty do rôznych krajín tretieho sveta. „Videl som veľa ľudí žijúcich v chudobe, no mali silného ducha, akého som po návrate domov nevidel. Oni tam síce mali fyzickú púšť, my však máme mnoho druhov iných púští.“

Názov The Joshua Tree album vznikol podľa pokrúteného stromu v púšti na západ od známej Doliny smrti (Death Valley) v Kalifornii. Kapela sa tam v decembri 1986 vybrala na fotenie a podľa Bona bola zima. „Aby to vyzeralo ako na púšti, museli sme si dať dole kabáty. Asi aj preto sa tvárime tak mrzuto“.

U2 sa rozhodli pracovať s osvedčenou producentskou dvojicou Brian Eno / Daniel La­nois, ktorí z nich na albume The Unforgettable Fire (1984) dokázali vytiahnuť novú polohu. Doplnil ich Flood, ktorého pozvánkou bola spolupráca s Nickom Caveom. Mali teda pripravenú hudobnú aj ideovú víziu a hviezdny tím, no pesničky sa rodili dlho a kapela mala neraz pocit, že tento projekt nikam nesmeruje.

Atmosféru robí aj priestor

Skupina sa v januári 1986 presunula do domu v gregorián­skom štýle v južnom Dubline, ktorý prerobila na nahrávacie štúdio. Chcela, aby netradičný priestor dodal albumu atmosféru, podobne ako keď predtým nahrávali na hrade Slane. Vysoké stropy a celková akustika domu dodali podľa basgitaristu Adama Claytona „ten veľký zvuk bicích“. Hudobník si dom neskôr kúpil, aj aby to „ukázal“ neďalekej škole, odkiaľ ho ako tínedžera vylúčili. Aj keď skupina potom pracovala aj na iných miestach, práve tu vznikli aranžmány pre hity With Or Without You a I Still Haven’t Found What I’m Looking For.

Počas prác na albume zahynul technik a Bonov osobný asistent, keď mu šiel zaviezť domov motorku. Skupina mu ako poctu zložila gradujúcu skladbu One Tree Hill, spev nahral Bono na prvý pokus.

Ďalšou silnou skladbou je Bullet The Blue Sky, hypnotická a temná suita postrihaná z dlhého džemovania. Text vznikol po Bonovej návšteve strednej Ameriky, kde zúrila občianska vojna. „Spomínam si, ako sa zem triasla a ako som cítil niečo, čo som považoval za zápach vojny,“ hovorí. „Naštvalo ma, že Amerika podporuje takúto vec, túto zástupnú vojnu s komunizmom.“

Keď sa vrátil ku kapele, chcel, aby gitarista Edge v sóle zahral „strach a nenávisť“, ktoré spevák cítil v El Salvadore. V texte sa spomína aj prezident Reagan ako muž s tvárou „červenou ako ruža na kríku s tŕňmi“.

Gitarista The Edge si dal za úlohu, zložiť „ultimátnu koncertnú skladbu“. Vo svojom novom dome začal skladať gitarovú linku, z ktorej vznikla pesnička Where Streets Have No Name otvárajúca celý album.

„Mal som pocit, že som zložil najúžasnejší nápad a skladbu môjho života, ale bol som úplne sám vo veľkom dome a nemal som sa s kým podeliť,“ spomína v autobiografii skupiny. To ešte netušil, aké náročné bude dotiahnuť skladbu do konca. Ostatní členovia spočiatku jeho nadšenie veľmi nezdieľali, nepáčila sa im rytmická zložitosť a neortodoxné dĺžky taktov.

Producent Daniel Lanois spomína, že musel kapele kresliť skladbu do schém na tabuli. „Cítil som sa ako učiteľ,“ vraví. „Problém tiež bol, že The Edge mal vymyslený začiatok a koniec, no chýbal mu stred. Strávili sme nekonečné hodiny vymýšľaním, ako tie dve časti spojiť,“ dopĺňa basgitarista Clayton.

Where Streets Have No Name podľa producenta Briana Ena zabrala takmer polovicu celého štúdiového času. „Mali sme nahrávku, ktorú sme stále obmieňali a vylepšovali a bolo to už ako nočná mora,“ vysvetľuje. „Mal som pocit, že by skutočne najlepšie bolo začať úplne odznova. Vymyslel som teda, že nafingujem ‚nehodu’, aby sme museli začať od nuly. Ale nakoniec som to nespravil.“

Kapela robila úpravy aj na poslednú chvíľu. Nejaký čas to vyzeralo, že prvým singlom bude skladba Red Hill Mining Town. Už bol aj nakrútený videoklip, no nakoniec sa rozhodli pre With Or Without You. The Edge chcel sedem hodín pred odoslaním albumu na mastrovanie ešte nahrávať sprievodné vokály a Bono sa pohrával s myšlienkou odsunúť dátum vydania, lebo si nebol istý jeho kvalitou.

Opäť aktuálne témy

Album vyšiel v marci 1987 a zrodil globálne superhviezdy. „Suchou“ produkciou a intímnou atmosférou sa vyčlenil voči vtedajšiemu popu a jeho témy sú opäť aktuálne.

„Mám pocit, že sme opäť v časoch nepokoja, v časoch Reagana a Thatcherovej, keď v Británii štrajkovali baníci a v strednej Amerike sa všetko mlelo,“ hovorí gitarista The Edge v súvislosti s nedávnym víťazstvom Donalda Trumpa a rastúcim vplyvom nacionalistickej pravice. „Tie skladby majú nový význam, ktorý ešte pred tromi-štyrmi rokmi nemali,“ dodáva.

Aj preto sa inak voči nostalgickým ohliadaniam rezervova­ná skupina rozhodla prerušiť práce na novom albume Songs of Experience a vydať sa na turné k 30. výročiu The Joshua Tree. Album plánujú zahrať celý, zaznejú tak aj skladby, ktoré naživo hrávajú málo. Úplnú premiéru bude mať „ohrdnutá singlovka“ Red Hill Mining Town. Turné sa začína piatok 12. mája, v európskej časti sú už len lístky do Londýna a do Paríža.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Hudba

Kultúra

Teraz najčítanejšie