Slovensko chystá rekordné nákupy obrnených vozidiel, dohliadnu na ne Dankovi ľudia

SNS dostane na starosť vojenský projekt za 1,2 miliardy eur, ktorý má prezbrojiť slovenskú armádu novými obrnenými vozidlami.

V Česku sa stal nákup obrnených vozidiel Pandur symbolom korupcie na najvyšších miestach. Do aféry okolo bývalého poradcu premiéra Marka Dalíka sa zaplietol aj slovenský zbrojár Miroslav Výboh. Foto – AČR

Slovensko sa stáva arénou pre najrôznejších armádnych konzultantov, lobistov a ľudí, ktorí sa pohybujú na pomedzí politiky a biznisu. Vláda pripravuje vôbec najväčšie zbrojné obchody od vzniku samostatnej republiky.

Podľa materiálu, ktorý vypracovalo ministerstvo obrany, má ísť o dve zákazky na pozemnú techniku. Obstarať sa má 81 ťažkých osemkolesových transportérov a 404 ľahších štvorkolesových vozidiel. Predpokladaná cena: 1,2 miliardy eur.

„Slovenské ozbrojené sily v súčasnosti nedisponujú takýmito typmi vozidiel, ktoré sú považované v každej armáde NATO za dôležitú súčasť výzbroje,“ píše ministerstvo v materiáli, ktorý poslalo na pripomienkovanie ďalším rezortom.

Minister Peter Gajdoš (nominant SNS) zatiaľ o nákupoch hovoriť nechce. „Informácie podáme, až keď materiál prejde vládou a Bezpečnostnou radou štátu,“ povedal.

Dodávky vozidiel majú byť rozložené do roku 2024, prvé kusy však chce ministerstvo obstarať už budúci rok. Pokiaľ tento plán myslí vážne, zmluvy s víťaznými firmami sa musia podpísať už v najbližších mesiacoch.

Na prípadnú súťaž, do ktorej by sa mohlo zapojiť čo najviac uchádzačov, tak zostane iba veľmi málo času. „Do času, než materiál prejde vládou, nemôžeme poskytnúť bližšie informácie,“ zopakoval v stredu minister.

Priestor pre ľudí ako Výboh

Aj z posledných vyjadrení premiéra Roberta Fica je zrejmé, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Kniha od tohto autora: Pravda a lož na FacebookuViac info

SNS na obrane

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |