Denník N

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter: Fico dostal šancu urobiť dobrú vec a zasa ju chladnokrvne nevyužil

Foto – TASR
Foto – TASR

Fico bojuje s korupciou utajene. Beblavý robí Ficovi zle zľava. Kupujeme transportéry + jednou vetou, citát, odporúčané texty, FB status a nový Shooty.

Tri udalosti dňa vybral a komentoval zástupca šéfredaktora Konštantín Čikovský

1. U Fica vyberajú šéfa ÚVO najtichšie, ako sa len dá

Robert Fico bol od svojho obrátenia sa do roly bojovníka proti korupcii často kritizovaný za to, že kým on rozpráva, jeho ľudia veselo kradnú a on sa len prizerá. Optimista by mohol oponovať, že pre trvalejší boj s korupciou je dôležitejšie robiť dlhodobé zmeny ako riešiť ad hoc kauzy. Teoreticky to platí, ibaže taká príležitosť sa teraz Robertovi Ficovi poskytla a vedome na ňu kašle.

Potichu sa začala voľba nového šéfa Úradu pre verejné obstarávanie, riadi ju priamo úrad vlády a evidentne robí všetko pre to, aby nebola veľmi na očiach. Vysvetliť sa to dá len jedným spôsobom. Predseda Smeru sa už na novom šéfovi ÚVO dohodol s Bélom Bugárom a Andrejom Dankom, alebo to tak mieni v najbližších týždňoch urobiť.

Premiér vedel, o čo ide. Minulý mesiac sa pre tému korupcie a verejného obstarávania stretol premiér nielen s najznámejšími mimovládkami z tohto sektora, ale aj s významnou lobistickou skupinou Rule of Law. Tá združuje všetky na Slovensku podstatné firmy, obchodné komory a podnikateľské združenia. Aj mimovládky aj top lobisti s mandátom prakticky celého biznisu pôsobiaceho na Slovensku odovzdali premiérovi extra list, v ktorom mu vysvetľovali, aká dôležitá je voľba šéfa ÚVO, ale aj čo by mohol urobiť pre to, aby dopadla dobre.

Reakcia premiéra na ich návrhy meraná činmi je kompletne odmietavá. Možnosť, že by premiér návrhy firiem a mimovládok nepochopil, je nulová. Návrhy boli dané jasne a zrozumiteľne. Premiérovi odporúčali, aby osobne spropagoval výberové konanie a dal tým najavo, že je myslené vážne, aby trval na skorom zverejnení projektov kandidátov a aby zorganizoval podrobné vypočutie kandidátov s účasťou verejnosti. Ide o kontrolu a riadenie tendrov ročne za 5 až 7 miliárd eur.

O tri týždne bude po všetkom. V praxi sa stalo toto. Prihlásili sa len  traja kandidáti. Jedným je súčasná šéfka ÚVO, druhým je tiež súčasný pracovník úradu a tretím človek overený prácou v Transpetrole (čiže Most-Híd). Ich projekty nie sú zatiaľ zverejnené. Termíny ich vypočutia zatiaľ nie sú známe.

Do konca mája už musí vláda poslať návrh na nového šéfa ÚVO do parlamentu, ktorý by ho potom mal schváliť. Mimovládky a zástupcovia podnikateľov sa naďalej ponúkajú s pomocou na zorganizovanie kvalitného výberu. Úrad vlády ani nereaguje.

2. Vláda dvíhala platy trochu a Beblavý povedal, že on by pridal viac

Vláda v stredu schválila zvýšenie tabuľkových platov štátnych zamestnancov o 4 percentá a pri tej príležitosti sa aj pokúsila upratať problém s tým, že na papieri boli dve z jedenástich tried tabuľkových platov pod úrovňou minimálnej mzdy. Vyriešila to mierne drevorubačsky, najnižšie platové triedy ,jednotku, dvojku a trojku‘ spojili s platnosťou od júna do novej ,jednotky‘. Tá už je na úrovni minimálnej mzdy 435 eur.

Robíš pre štát? Mal si sa lepšie učiť. V praxi sa tým okamžite nič nezmení. Štát minimálnu mzdu rešpektoval už aj teraz, ľuďom v prvej a druhej platovej triede dával rôzne príplatky tak, aby mali v hrubom aspoň minimálku. Problém je v tom, že reč nie je o okrajovej skupine štátnych zamestnancov. Štát nezverejňuje presná dáta, pretože ich zrejme ani nemá, ale okolo príjmu v blízkosti minimálnej mzdy sa podľa kusých informácií už teraz pohybuje približne polovica ľudí, čo robí pre štát a vo zvyšku verejnej správy.

Znamená to, že s rýchlo rastúcou minimálnou mzdou bude čoraz väčšia časť štátnych zamestnancov v najspodnejšej kategórii prakticky bez možnosti dostať odmenu za väčší výkon. A že tak ako sú teraz synonymom ťažkej podradnej roboty ľudia vo fabrike na káblové zväzky, tak o pár rokov to môžu byť napríklad opatrovatelia či nižší úradníci.

Kto im sľúbi viac ako Fico? Beblavý. O ochranu štátnych zamestnancov sa už pravidelne hlási zoskupenie Beblavý a kol. Aj v stredu Ficovi odkázali, že ak by bolo na nich, už dávno by zdvihli mzdy všetkým verejným zamestnancom, a nielen tým s tabuľkovým príjmom okolo minimálnej mzdy. Lebo je to podľa nich nielen spravodlivé, pre verejné financie znesiteľné, ale pre normálne riadenie ľudí pracujúcich pre štát aj nutné.

Fico bol zvyknutý na kritiku za rozhadzovanie a za volanie po silnom štáte. Teraz mu však Beblavý čoraz častejšie hrá na jeho domácom ihrisku a ukazuje, že na Sulíkovej staršej poznámke o tom, že Beblavý patrí do klubu mladých socialistov, niečo bude. No kým pre Sulíka je slovo socialista synonymom nímanda, pre Smer je socialista pojem, o ktorý sa už vyše desaťročie nemusel s nikým deliť.

3. Blíži sa nákup 500 vojenských transportérov za vyše miliardu

Na ministerstve obrany práve štartujú súťaže o štvorkolesové a osemkolesové transportéry s odhadovanými nákladmi dokopy okolo 1,2 miliardy eur. Ministerstvo obrany vec oficiálne nekomentuje, no prípravy na súťaž alebo priame zadanie sa už začali. Keďže prvé dodávky majú prísť už o rok, buď ministerstvo začne tender v najbližších týždňoch, alebo už vopred vie, že dá niekomu zákazku napriamo.

Potrebujeme ich? Áno. Medzi odborníkmi na obranu momentálne niet nikoho, kto by také veľké prezbrojenie takmer 500 transportérmi spochybňoval. Akcia bude mať širokú podporu aj preto, lebo Slovensko nutne potrebuje vykázať rýchle zvýšenie výdavkov na obranu, aby plnilo záväzky voči NATO aspoň čiastočne (pozri aj komentár Romana Pataja).

Silné vyhlásenia na adresu NATO a nepotrebnosti investícií do armády sú preč a po prezidentovi Kiskovi potvrdili záväzok dávať na armádu 1,6 percenta HDP za jeden týždeň aj premiér, aj minister zahraničných vecí (na stretnutí s Trumpovým ministrom zahraničia).

Treba tender? Transportéry, ktoré nakupujeme, predáva veľa rôznych serióznych výrobcov, a preto sa dá v súťaži zjednávať cena. Vláda zatiaľ žiaden tender nesľúbila. Ak bude potrebovať výhovorku na priame zadania, môže tvrdiť, že nie je čas alebo že preferovaný záujemca za odmenu investuje na Slovensku. Oboje by bol nezmysel.

Súťaž by dodávku predĺžila maximálne o rok, ale s pomocou NATO by sa to dalo urobiť aj oveľa rýchlejšie. Ponuka ofsetov nie je argument zasa preto, lebo je to už viac-menej štandard pri každej väčšej zbrojnej dodávke.

Je tu aj možnosť, že vláda urobí normálnu súťaž, v ktorej budú utajené len naozaj vojenské detaily. Ak sa o taký tender vláda pokúsi, má sľúbený titulok Newsfiltra: Vláda robí na transportéry riadny tender, zaslúži si potlesk.

Jednou vetou:

4. Na pozemkoch pod budúcimi diaľnicami bude možné robiť niektoré práce ešte predtým, ako sa ukončí ich vyvlastnenie, schválila v novele vláda, odobriť by to mal ešte rýchlo parlament.

5. Roman Brecely už nie je predsedom Siete, dočasným predsedom sa stal Marek Čepko, bude ním do najbližšieho snemu, ktorý má byť 9. septembra.

6. Nechceme byť iba štatisti, odkazujú zamestnávatelia a hrozia, že prestanú chodiť na tripartitu, hnevajú sa, že ich Ficova vláda pri zostavovaní sociálneho balíčka obišla.

7. Minister školstva Plavčan vyzval školy, aby nespolupracovali s organizáciami, ako sú Slovenskí branci, rezort podľa neho pripraví materiál, ktorý pomôže riaditeľom škôl zorientovať sa v tejto problematike.

8. Poslanec Smeru Miroslav Číž kritizoval, že TASR zrušila zmluvu s ruskou tlačovou agentúrou Sputnik. Opäť tu vyrastajú mladí boľševici, povedal poslanec.

9. Záujem o post riaditeľa RTVS má 12 uchádzačov, potvrdil to predseda parlamentného výboru pre kultúru a médiá Dušan Jarjabek, termín na podávanie prihlášok uplynul v stredu o 16. hodine.

10. Pri Prešove sa zrútil nový policajný vrtuľník typu Bell, dvaja hasiči zomreli, dvaja policajti sú vážne zranení, informujú tvnoviny.sk.

Zaujímavé články:

• Peter Schutz o Igorovi Matovičovi. (sme.sk)

• Jaroslav Daniška o ľuďoch okolo Matoviča. (postoj.sk)

• Dag Daniš o Štefanovi Harabinovi. (aktuality.sk)

• Štefan Hríb o študentoch a pochode. (tyzden.sk)

• Veronika Folentová sa rozprávala s Helenou Wolekovou o tom, ako pomáhame starým. (dennikn.sk)

FB status dňa:

Citát dňa:

Bavil som sa s psychiatrom, či mi je na základe Dankových krokov schopný vystaviť nejaký papier, ktorý by to potvrdil. No povedal mi, že je to v rozpore s nejakými pravidlami, ktoré majú.

Igor Matovič v rozhovore vysvetľuje, ako bol za psychiatrom, aby verejne niečo povedal o duševnom stave Andreja Danka.

Nový Shooty:

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Slovensko

Teraz najčítanejšie