Kiskov poradca Michalič odchádza: Všetci sme na vine za to, ako vyzerá slovenská politika

Bývalý poradca Andreja Kisku a Mikuláša Dzurindu rozpráva o strachu z nezodpovedných politikov a žurnalistov.

Foto N – Tomáš Benedikovič

Sergej Michalič sa pohybuje v pozadí slovenskej politiky od roku 1990. Začínal na tlačovom odbore VPN, keď hnutie viedol Fedor Gál. Sedem rokov robil v Rádiu Slobodná Európa a potom bol poradcom premiéra Mikuláša Dzurindu a prezidenta Andreja Kisku. Častejšie ako iní ľudia pôsobí ako pesimista. Rozprávali sme sa s ním o slovenskej politike a médiách.

Prečo odchádzate od prezidenta teraz, keď už je chod úradu nastavený, prezident stranu nezakladá, nič dramatické sa nechystá, keď ste tak mohli mať pokojnejšie obdobie?

Práveže mám pocit, že svoju úlohu a svoje možnosti som naplnil, tak idem ďalej. Najbližšie budem konzultantom pri kampani českej ODS.

V kuloároch ste známy kritikou úrovne slovenskej verejnej debaty – teda najmä politikov a médií. Začnime médiami. Myslíte si, že máme teraz na Slovensku horšie médiá ako povedzme pred desiatimi rokmi?

Pred desiatimi, respektíve dvadsiatimi rokmi tu nebolo dosť novinárov, ktorí by dobre rozumeli téme po vecnej stránke, dokázali pracovať s faktami a číslami a zároveň vedeli zrozumiteľne písať. Najlepšie výkony slovenskej žurnalistiky sú nepochybne lepšie, ako to bolo v minulosti. Problém je v tom, aký vplyv má dnes kvalitná žurnalistika. Myslím si, že dnes majú najkvalitnejší žurnalisti menší vplyv, ako mali najkvalitnejší žurnalisti v minulosti.

Čo sa stalo?

Napríklad na Slovensku upadla televízna politická žurnalistika. Televízie sú ešte stále veľmi vplyvné médium, ale dnes sa už vážnejšia politická téma typu, či má byť daň 19 alebo 21 percent, v správach komerčných televízií takmer vôbec nerieši. Kedysi som si sadal k správam na siedmu, lebo by som o podstatné z nich prišiel. Dnes sa politika v komerčných televíziách takmer ani nedostane do správ. Popri tom bola elitná žurnalistika oslabená aj tým, že prišli sociálne siete a prostredníctvom nich ľudia konzumujú hocičo. Najkvalitnejšia žurnalistika určite vplyvom Facebooku stratila na vplyve.

Prečo zmizla politika z televízií? Veď na robení spravodajstva sa dá zarobiť – divákov to priťahuje a náklady nie sú nekonečné.

Neviem, prečo to tak je. Len hovorím, že to, čo robia slovenské komerčné televízie, je hriech. Ich vplyv na mentálny stav spoločnosti je devastačný nielen pre ich postoj k politickej žurnalistike. Porovnajte si napríklad segment zábavy. Rád používam príklad Hviezdnej roty v Superstar. V nemeckej verzii to bol láskavý humor, v slovenskej verzii festival skoro až úchylnosti.

Tvrdíte, že tu nie je hanbou robiť to, čo by inde bolo?

Áno, niet tu spoločenskej zodpovednosti. Alebo oveľa menej. Novinári a aj médiá všeobecne majú v demokratickej spoločnosti určité výsady, ktoré nezískali preto, lebo robia biznis, ale preto, lebo majú aj nejakú spoločenskú úlohu, a oni si ju u nás plnia slabo.

Vy vlastne tvrdíte to, čo hlavný prúd kritiky médií. Že pravda a presný obraz sveta médiá nezaujímajú, že si idú po svojom, majú svoje ekonomické záujmy, a starajú sa len o to.

Netvrdím, že hovorím niečo originálne. Ale ani netvrdím, že ide o nejakú konšpiráciu alebo ďalekosiahly úmysel. Naopak. Vo väčšine prípadov ide podľa mňa o nezodpovednosť na individuálnej úrovni. A pretože sa nevytvára žiaden verejný tlak, aby ľudia v médiách spoločenskú zodpovednosť cítili, nemá sa to veľmi ako zlepšiť. Novinárska obec, elity v širšom zmysle, by si mali povedať, že toto je nezdravé. Vplyv televízií klesá, ale stále sú tu státisíce ľudí, ktorí väčšinu informácií o spoločenskom dianí čerpajú z televíznych správ, a tie majú také nastavenie, že k nim svoje malé dieťa nepúšťam. Nemôžeme sa čudovať, aký obraz o svete vidí významná časť populácie. A ten obraz nie je úplne realistický.

Napríklad, keď ste robili ešte pre Mikuláša Dzurindu, tak boli televízne správy zodpovednejšie?

Nechcem idealizovať. Médiá u nás sa aj vtedy sústreďovali

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |