Denník N

Zmajkovičovej zákaz bagiet a čipsov v školách neprešiel, Česi ho chystajú

Zmajkovičovej návrh, ktorý sa týkal obmedzení predaja v školských bufetoch, kolegovia zo Smeru najprv podporili, neskôr potopili. Foto - TASR
Zmajkovičovej návrh, ktorý sa týkal obmedzení predaja v školských bufetoch, kolegovia zo Smeru najprv podporili, neskôr potopili. Foto – TASR

V českých školských bufetoch zakážu bagety, čipsy a cukrovinky. Na Slovensku také obmedzenie Smer schválil, neskôr ho stopol.

Predaj nezdravých potravín a jedál v školských bufetoch v Česku by sa mal zakázať. Ráta sa s tým v školskej reforme, ktorú už schválila poslanecká snemovňa a vo štvrtok o nej má hlasovať Senát.

Čiernu listinu upresnia

Z bufetov alebo automatov v českých školách by mali zmiznúť balené bagety, čipsy, sladké nápoje, ale aj cukrovinky. Presný zoznam potravín a jedál, ktoré budú musieť školské bufety zo svojej ponuky vyškrtnúť, bude vo vyhláške, ktorú vydá ministerstvo.

„Už sa nestane, aby v českých školách boli automaty s nezdravým pitím alebo jedlom,“ citoval portál ihned.cz ministra školstva Marcela Chládka.

U nás to najprv prešlo

Sladkosti, ochutené nápoje, ale aj čipsy už takmer zmizli aj zo školských bufetov na Slovensku. Poslankyňa Renáta Zmajkovičová (Smer) totiž obmedzenie sortimentu bufetov presadila do novely školského zákona. Jej stranícki kolegovia, ktorí majú v parlamente väčšinu, v októbri jej návrh schválili.

Proti obmedzeniu predaja však boli nielen potravinári, ale aj riaditelia škôl. Prevádzkovatelia bufetov naznačovali, že po zmenách, aké schválil parlament, môžu bufety zavrieť.

Prezident novelu vrátil do parlamentu. Vyčítal jej, že je nejednoznačná – mala zakázať v školských bufetoch či automatoch predaj jedál typu rýchleho občerstvenia, ale podľa neho nebolo nikde v zákonoch definované, čo je rýchle občerstvenie.

Neskôr ju Smer potopil

Na opätovné prerokovanie sa novela dostala až po tom, ako prepukla kauza nákupu predraženého CT prístroja v piešťanskej nemocnici. Zmajkovičová bola predsedníčkou dozornej rady v tejto nemocnici.

Premiér Robert Fico ju vyzval, aby sa pre nákup CT prístroja vzdala funkcie podpredsedníčky parlamentu. Z funkcie odstúpila, ostala poslankyňou.

Začiatkom decembra, keď parlament hlasoval o školských bufetoch opäť, už Zmajkovičovej návrh nikto z jej straníckych kolegov nepodporil. Za návrh hlasovala len ona sama, a tak sa od januára sortiment školských bufetov nezmenil.

Ďalšie útoky na našu redakciu: Kaliňák po večeroch číha na Leška, Smer žaluje Martina M. Šimečku. Denník N v sledovaní každého kroku vlády nepoľaví, ale ak má pre vás práca našich novinárov a novináriek väčšiu hodnotu, ako je cena predplatného, môžete prispieť na ich prácu a obranu v sporoch darom. Vopred ďakujeme 🫶

Dnes na dennike.sk

Ekonomika

Teraz najčítanejšie