Denník N

Newsfilter: Fico vlastnou vinou nestíha diaľnice a doháňa brutálnou silou

Robert Fico pred médiami. foto - TASR
Robert Fico pred médiami. foto – TASR

Smeru robia diaľnice stále problém, Guspana strápnili hackeri a Brhelova firma nezvládla zákazku od štátu + zaujímavé články, FB status dňa, krátke správy a nový Shooty.

Hľadáš vianočné darčeky pre tých, čo milujú život vonku? Navštív wilderoben.sk a využi 10% zľavu s kódom ‘Vianoce’

Tri udalosti dňa vybral a komentoval Roman Pataj

1. Smeru sa diaľnice stále nedaria

Parlament vo štvrtok schválil, že v zrýchlenom konaní prerokuje zákon, ktorého návrh vláda schválila len v stredu. Jeho cieľom je stavať diaľnice aj na pozemkoch, ktoré štátu ešte nepatria.

Pôvodný plán bol, že sa to všetko stihne ešte tento týždeň, aby sme od pondelka mali nový, dobre vyzretý zákon. Na hlasovanie v parlamente si však budeme musieť počkať do začiatku budúceho týždňa. Z pondelka bude možno streda, možno štvrtok.

Smer sa zas ponáhľa

Od roku 2012 má Smer výstavbu diaľnic pod nepretržitou kontrolou. Prostredníctvom štátneho tajomníka Viktora Stromčeka. Strana Roberta Fica sa teda nemá právo tváriť prekvapene, že sa objavil nejaký neočakávaný problém, ktorý musíme vyriešiť za tri dni, lebo inak štát príde o desiatky miliónov eur a výstavba ciest sa zadrhne.

Presne to sa však práve v týchto dňoch deje:

  • V stredu vláda prijala návrh na ultraskrátené legislatívne konanie a hneď sa začalo konať.
  • Ten výmysel sa volá predbežná držba a znamená, že keď štát niekde chce stavať, tak to bude robiť už vtedy, ak prejaví záujem o vyvlastnenie. Bez ohľadu na prebiehajúce súdy o ceny pozemkov či čokoľvek iné.
  • Minister dopravy tvrdí, že vďaka tomu ušetríme 30 miliónov.

Ak vám to pripomína zákon o vyvlastňovaní prvej Ficovej vlády, ktorý umožňoval niečo podobné a odmietol ho až ústavný súd, nebude to náhoda.

Tentoraz však má vláda jednu výhodu. Prvý pokus o vyvlastňovanie cudzích pozemkov bez súhlasu ich majiteľov a urýchlenú stavbu na nich nemal Fico marketingovo šancu vyhrať. Ohrozoval totiž najmä drobných majiteľov pôdy.

Teraz zdôvodnenie znie, že ide o nástroj proti špekulantom, ktorí vopred vedeli o plánoch štátu, lacno od neinformovaných majiteľov skúpili poľnohospodársku pôdu na trasách budúcich diaľnic a teraz ju chcú s mnohonásobným ziskom predať.

Problém sa dnes týka najmä bratislavského obchvatu za dve miliardy eur.

Stromčekovo dielo

To sa naozaj dialo. Stalo sa to aj s pozemkami pod Jaguar. Lenže. Určite sa však pri nejakom projekte skôr či neskôr nájdu aj poctivci, pri ktorých argument o špekulantoch neplatí. No najmä sa treba vrátiť k Viktorovi Stromčekovi.

Bratislavský obchvat je jeho dielo. Štát za jeho pôsobenia nastavil pravidlá oceňovania pozemkov pod diaľnice a o tom, že so získaním časti parciel bude problém, sa Stromček nedozvedel v pondelok ráno po príchode do práce. Navyše, keď nám tak prekážajú špekulanti s pôdou, prečo štát odmieta zverejniť informácie o ich obchodoch?

Hlas odborníka: Ako vraví analytik INEKO Ján Kovalčík, možné vysvetlenia tejto neochoty a súčasného zhonu sú dve. Buď na kšeftovaní zarobili ľudia blízki vládnym politikom, alebo vládni politici za roky vo funkciách nedokázali pochopiť, v čom je problém a ako ho riešiť.

2. Opozícia podáva trestné oznámenie pre otváranie listov, Guspana strápnili hackeri

SaS a OĽaNO podávajú trestné oznámenie v kauze otvárania listov poslancom v Národnej rade. Opozícia často robí teatrálne gestá, ale v tomto prípade nemá veľmi na výber.

Na oživenie pamäti. Igor Matovič koncom apríla oznámil, že v parlamente začal dostávať obálky, ktoré niekto ešte pred odovzdaním otvoril a označil oznamom, že to urobil z bezpečnostných dôvodov.

Príkaz, ktorý to umožňoval, vydal 7. apríla Daniel Guspan. Ide o vedúceho kancelárie Národnej rady a priameho podriadeného Andreja Danka, ktorého zdedil po Pavlovi Paškovi. Keďže je krajne nepravdepodobné, že by čosi také Guspan rozhodol bez Dankovho vedomia, celkom prirodzene bol predseda parlamentu označený za politicky zodpovedného.

Guspan nielenže prikázal podriadeným obálky otvárať, ale napísal im také nezmyselné pokyny, ktoré dovoľovali časť pošty poslancom neodovzdať a skartovať ju.

Aké sú dôsledky. Žiadne. Guspan tvrdil, že nič zlé neurobil, lebo mu išlo o bezpečnosť poslancov a ich listy nikto nečítal. Danko sa skoro dva týždne kúpal v oceáne na dovolenke a nič nehovoril. Keď sa oddýchnutý vrátil, všetkým kritikom vynadal a bolo vymaľované. Aspoň že pravidlá zmenili a pokyny prepísali.

Inak koaličná väčšina v parlamente nedovolila ani len rokovať o návrhu na Dankovo odvolanie a Guspan je trestuhodne stále jeho vedúcim kancelárie.

Čo v takejto chvíli môže robiť opozícia. Otváranie obálok a ich kontrola bez vedomia adresátov a zákonného dôvodu je vážne porušenie listového tajomstva. Lenže ľudí do ulíc pred Bonaparte nedostane. Opozícii o tom zároveň nedovolili rokovať v parlamente, nikoho nechcú potrestať a bežné sťažnosti jej za takýchto okolností pochopiteľne nestačia. Ak sa s tým nezmyslom nechce zmieriť, veľa možností okrem trestného oznámenia nemá.

Aký bude výsledok? Pravdepodobný záver bude, že skutok sa nestal, s čím sa bude Danko rád chváliť. Keby však mal takú úctu k slušnosti, ako vravieva, nečakal by na takýto smutný záver a minimálne Guspana by už dávno vyhodil.

Pomsta neznámeho hackera

Vo štvrtok o 16.20 prišiel z Kancelárie NR SR mail. Oznamoval, že Guspanov mail niekto napadol. V jeho mene rozoslal po európskych parlamentoch žiadosť o peniaze. Kancelária parlamentu to považuje za „útok na bezpečný chod parlamentu a snahu o diskreditáciu osoby vedúceho Kancelárie NR SR na medzinárodnej scéne“.

3. Brhelova firma zbabrala robotu pre štát

Úrad priemysleného vlastníctva si dal vyrobiť informačný systém na registráciu patentov, ochranných známok atď. Vec sa mala zaplatiť z eurofondov a zákazku získala firma DWC. V nej vlastní 37, 5 percenta syn Jozefa Brhela a rovnaký podiel manželka jeho obchodného partnera.

Výsledok je pre štát neradostný. Odovzdanie sa oneskorilo o dva roky, eurofondy určené na tento projekt prepadli, dva a trištrte milióna eur zaplatíme my a aby úrad nový systém vôbec mohol prebrať, musel byť k DWC ústretový a odpustiť mu viaceré nedostatky.

Podrobnosti sú v článku Dušana Mikušoviča, ale možno najzaujímavejším detailom je úplný začiatok príbehu. Podozrivý bol už spôsob, akým sa DWC k zákazke dostalo.

Práve pre podozrivé okolnosti tendra začal s jeho vyšetrovaním Protimonopolný úrad. Vo viacerých IT firmách urobil prehliadku, aby získal dôkazy o tom, že súťaže boli len fingované a víťazi vopred dohodnutí. Najvyšší súd však rozhodol, že takto získané dôkazy sú protizákonné a nesmú sa použiť.

Ako to bolo s tendrom, nevieme. Vieme však, že výsledok je taký, ako keď vyhrá niekto, komu na kvalite až tak nemusí záležať.

Jednou vetou:

4. Peter Pellegrini má veľké pochybnosti o IT projekte za 48 miliónov eur, minister dopravy Árpád Érsek už hľadá spôsob, ako zdedený projekt Atlasu pasívnej infraštruktúry zrušiť.

5. Slovensko odvolalo zvýšený stupeň teroristického ohrozenia krajiny, informoval Slovenský rozhlas, druhý stupeň vyhlásili vlani v marci po útokoch v Belgicku.

6. Minister práce Ján Richter počas hodiny otázok vyhlásil, že zatiaľ nie je skončené žiadne vyšetrovanie, ktoré sa týka kauzy Čistý deň. Povedal, že Čistým dňom sa bude zaoberať aj najbližšie zasadnutie Akreditačnej komisie.

7. Parlament schválil novelu, ktorá má pomôcť vyriešiť pozemky pod obydliami v osadách, oproti súčasnému stavu jednoznačne upravuje procesné ustanovenia jednoduchých pozemkových úprav.

8. Ladislav Bašternák podal trestné oznámenie na Alojza Hlinu za ohováranie a porušovanie domovej slobody. Dôvodom je, že o jeho stavbe vily Stoneline na Hummelovej ulici Hlina vyhlásil, že je to podvod, a na žeriav na stavbe zavesil transparent o korupcii pre Roberta Fica.

9. Facebook odblokoval niektoré stránky ĽSNS, v apríli kotlebovci prišli o 37 stránok pre porušovanie pravidiel sociálnej siete. niektoré z nich sú už opäť online.

10. Milan Jagnešák sa vzdal funkcie atašé slovenskej výpravy na ZOH 2018 v Pjongčangu, v tejto pozícii bol aj po tom, ako ho v januári zatkla Národná kriminálna agentúra.

Zaujímavé články:

Marián Leško o Kaliňákových predajoch pozemkov. (etrend.sk)

Fero Múčka o platoch. (postoj.sk)

Peter Schutz o voľbe riaditeľa RTVS. (sme.sk)

Vladimír Baláž o užitočnosti sociálnych dávok. (dennikn.sk)

FB status dňa:

Citát dňa:

„Môžete ma aj zabiť, ale nerezignujem. Neodídem z politiky.“

Andrej Babiš, český minister financií

 

Nový Shooty

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii, ale aj na všetkých podcastových platformách

Teraz najčítanejšie