piatok

Ako sa vedie vojna proti znečisteniu?

Znečistenie životného prostredia v Číne je pre súčasnú garnitúru veľkou výzvou. Čo robí, aby si s ňou poradila?

Peking zahalený v smogu. Foto – AP

Autor študuje sinológiu

V Číne sa nachádza približne tretina z 300 najznečistenejších miest sveta a so svojím takmer 30-percentným podielom na celosvetových emisiách CO2 je dnes najväčším znečisťovateľom spomedzi všetkých krajín. Vplyv znečistenia na život bežného Číňana je taký veľký, že si to človek žijúci v Európe dokáže predstaviť len ťažko. Či už ide o všadeprítomné masky na tvár, smogom zapríčinené meškania letov, rastúci výskyt astmy a iných respiračných ochorení, dočasné zatváranie škôl a všeobecné odporúčania nevychádzať von počas najhorších dní, alebo o osemročné dieťa, ktorému bola diagnostikovaná rakovina pľúc, Číňania vinou katastrofálneho znečistenia doslova vnímajú svet inak ako my.

Niet teda divu, že znečistenie je v Číne celospoločenskou témou. V roku 2015 sa na čínskych video platformách objavil dokumentárny film Pod kupolou (Under the dome 穹顶之下), ktorý natočila v Číne veľmi obľúbená novinárka Čchaj Ťing (Chai Jing 柴静). Film ukazuje, ako sú v Číne ignorované regulácie emisií, a neefektívnosť kontroly zo strany štátu. Za týždeň, kým bol dokument cenzormi zmazaný, nazbieral 300 miliónov zhliadnutí. Stav znečistenia je natoľko vážny, že v Číne spôsobuje (neraz veľmi originálne) lokálne protesty. Tie raz za čas pomôžu zvrátiť rozhodnutie o bani alebo továrni, ktorá mala stáť v blízkosti obývanej zóny, obdobné príbehy sa však šťastne končia skôr výnimočne.

To však neznamená, že znečistenie nie je dôležitou témou ani pre Stranu. Tá si dobre uvedomuje, že pokiaľ má mať v budúcnosti komu vládnuť, musí tento problém nevyhnutne riešiť. Že to neberie na ľahkú váhu, dokazuje okrem iného aj to, že pred niekoľkými rokmi vyhlásila znečisteniu vojnu. Dnes má Čína ambiciózne plány znížiť svoju závislosť od fosílnych palív (predovšetkým od uhlia), ktorých spaľovanie je hlavnou príčinou znečistenia ovzdušia, a stať sa svetovou jednotkou na poli obnoviteľných zdrojov.

Nové riešenia – obnoviteľné zdroje

Čo sa celkových čísel týka, je Čína na čele produkcie a spotreby zelených energií už teraz. Energia z obnoviteľných

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Sme závislí len od vás! Predplaťte si nás

Dnes na DenníkN.sk

Prémiový článok e-mailom
raz týždenne zadarmo!

Najčítanejšie

| |

Už viac ako 88759 z vás dostáva správy e-mailom