Denník N

Kajínka zatkli nahého s rozbitou hlavou. Zrodila sa legenda, ktorej podľahol aj Zeman

Kajínek leží na posteli a nad ním komando policajných kukláčov. Takto ho videli milióny divákov v decembri 2000. V mnohých z nich prebudil sympatie. Reprofoto – N
Kajínek leží na posteli a nad ním komando policajných kukláčov. Takto ho videli milióny divákov v decembri 2000. V mnohých z nich prebudil sympatie. Reprofoto – N

Súdy jedenásťkrát rozhodli, že odsúdený vrah Jiří Kajínek má zostať vo väzení. Prezident Miloš Zeman ho teraz ide pustiť.

V nedeľu 28. októbra 2000 oslavovalo Česko štátny sviatok vzniku prvej republiky. Vo väznici Mírov v Olomouckom kraji hral dvojnásobný vrah Jiří Kajínek šachy s ďalším väzňom Martinom Vlasákom. Tak znela aspoň ich historka pre strážcov, ktorí v ten deň robili kontroly iba lajdácky.

V skutočnosti sa muži v tichosti snažili prepíliť mrežu špeciálnou diamantovou strunou, čo sa im nakoniec podarilo. Po lane sa nakoniec spustil len na doživotie odsúdený Kajínek, ktorý sa predtým už dvakrát pokúsil o útek.

Bolo pol siedmej večer a Kajínka šplhajúceho po stene väznice si všimol dozorca. Vysielačkou ako prvé informoval operačné stredisko, až potom utekal na vežu, odkiaľ mohol na Kajínka strieľať.

„Dozorca bol mladý chlapec, ktorý stratil nervy. Ja na jeho mieste by som si počkal a strieľal v pokoji. On však strieľal za behu, takže ma netrafil,“ rozprával neskôr Kajínek novinárom.

Čoskoro bol Kajínek na slobode, kde ho čakali dodnes neznámi komplici s autom.

Ženské sympatie pre vraha

Takto sa pred necelými sedemnástimi rokmi začal najslávnejší útek väzňa v novobobej českej histórii. V napätí z Kajínka žilo aj Slovensko. Policajti mali pohotovosť, vojaci základnej služby hliadkovali na hraniciach pre prípad, že by Kajínek chcel utiecť k nám.

Po štyridsiatich dňoch sa jeho útek skončil. Do pražského bytu, kde bývala manželka jedného z takzvaných orlických vrahov, vpadlo policajné komando. V televíznom spravodajstve ukázali zábery, na ktorých Kajínek leží nahý s rozbitou hlavou. Nad ním stoja policajní kukláči a rozkazujú mu, aby opakoval svoje meno a dátum narodenia.

Novinár Josef Klíma, ktorý sa neskôr prípadu venoval, tieto scény prirovnal k „barokovému obrazu týraného mučeníka“.

„Chytili ho pred Vianocami, na čo reagovali zvlášť ženy. Do väzenia mu posielali vianočné zákusky, okamžite vzniklo aj hnutie bojujúce za jeho oslobodenie,“ spomínal Klíma.

Jiří Kajínek počas zatknutia v pražskom byte, ako si ho zapamätali mnohí Česi. Reprofoto N

Nebyť slávneho úteku, Kajínek by bol len jedným z vrahov odsúdených na doživotie, na ktorých sa pomaly zabúda. Náhle sa však zrodila legenda.

O Kajínkovi vyšli knihy, natočili sa desiatky reportáží aj celovečerný film, ktorý videlo trištvrte milióna divákov. Muž, ktorého súdny znalec označil za egocentrického psychopata, si získaval celý rad fanúšikov, medzi ktorých sa najnovšie zaradil aj český prezident Miloš Zeman.

Zeman vo štvrtok v televíznej relácii Týždeň s prezidentom oznámil, že Kajínkovi udelí milosť.

„Aby som vás potešil nejakou exkluzívnou informáciou, rozhodnutie o udelení milosti je už hotové. V druhej polovici mája dostane milosť, o čom som už informoval aj ministra spravodlivosti,“ povedal v štúdiu Jaromírovi Soukupovi, riaditeľovi prozemanovskej Televízie Barrandov, ktorú vlastnia čínski investori.

Kajínek: Mám slzy v očiach

Prezidentovo rozhodnutie znamená, že Kajínek sa dostane na slobodu po viac než 22 rokoch. Rozsudok, podľa ktorého v roku 1993 zastrelil dvoch ľudí, však zostáva v platnosti – prezidentská milosť otázku viny nijako nerieši.

Prepustenie bude podľa Zemana podmienené tým, že Kajínek sa nebude môcť sedem rokov dopustiť trestného činu, inak sa do väzenia vráti.

Zemanovmu rozhodnutie nepredchádzala žiadna dôkladná analýza. Prezident iba pred mesiacom na námestí v Čáslavi povedal, že uvažuje o Kajínkovom prepustení, pretože nie je presvedčený o jeho vine.

„Navyše vo väzení už sedí viac než dvadsať rokov a to je veľmi dlho,“ dodal prezident. Dav ľudí mu na námestí zatlieskal.

Tento týždeň v stredu sa s Kajínkom stretla Zemanova manželka. „Mám slzy v očiach. Ak by to dopadlo dobre, veľmi by som si to vážil,“ reagoval Kajínek. Deň na to Zeman potvrdil, že rozhodol o milosti.

Foto – Twitter Jiří Ovčáček

Veľký Zemanov obrat

Podľa ústavy môže český prezident, podobne ako slovenský, udeliť milosť tomu, komu uzná za vhodné. Nepotrebuje súhlas ani premiéra, ani ministra spravodlivosti.

Zeman však pred svojím zvolením ubezpečoval, že s týmto inštitútom bude šetriť. „Neudeľoval by som milosť nikomu, s výnimkou prípadov, keď niekto umiera a chce posledných pár týždňov stráviť v domácom prostredí. Neudelil by som ju však v prípade veľmi závažných trestných činov, ako je napríklad vražda,“ hovoril v lete 2012.

Neskôr podľa Hospodářských novin svoj sľub zopakoval a dodal, že výnimku nebude mať ani Kajínek. „Pretože som principiálne povedal, že milosti udeľovať nebudem, platí to i pre pána Kajínka,“ povedal Zeman.

Kritici mu preto vyčítajú, že svojím najnovším rozhodnutím chce iba prekryť vlastné škandály a vyjsť v ústrety značnej časti verejnosti, podľa ktorej Kajínka väznia neprávom.

„Tá legenda sa tu drží už mnoho rokov. Ľudia, ktorí veria v Kajínkovu nevinu, mi pripomínajú tých, ktorí veria na existenciu štěchovického pokladu alebo veria knihám Ericha von Dänikena,“ komentoval to bývalý novinár a právnik Tomáš Němeček.

Súdy: Bol to nájomný vrah

Faktom však je, že ani medzi novinármi, ktorí sa prípadu venovali, nie je na Kajínkov prípad jednotný názor.

Niekdajšieho bytového zlodeja odsúdili za to, že v máji 1993 zastrelil pri Plzni podnikateľa Štefana Jandu a jeho bodyguarda Juliána Pokoša. Streľbu s veľkým šťastím prežil druhý bodyguard, Pokošov brat Vojtěch, ktorý neskôr vystupoval ako hlavný svedok.

Väznica Mírov v okrese Šumperk, odkiaľ Kajínek v roku 2000 utiekol. Foto – Wikipedia

Kajínek mal pracovať ako nájomný vrah na objednávku pražského podnikateľa Antonína Vlasáka, ktorého zavraždený Janda vydieral. Kajínek mal dostať odmenu stotisíc korún, Vlasák mu však vraj nariadil iba to, aby Jandu zastrašil, čo Kajínek nedodržal.

Takto prípad videl najprv Krajský súd v Plzni a vo februári 1999 aj Vrchný súd v Prahe, ktoré rozhodli o doživotnom treste. Kajínek vinu celý čas popieral. Na jeho prípad by sa zrejme zabudlo, keby neprišiel slávny útek z Mírova.

Mohli vraždiť ďalší?

Kajínkovi sa začali venovať tímy novinárov na čele s rešpektovanými investigatívnymi reportérmi Josefom Klímom a Jankom Kroupom, ktorí viedli vplyvnú publicistickú reláciu televízie Nova „Na vlastní oči“.

O prípade nakrútili množstvo reportáží, v ktorých poukazovali na rôzne nejasnosti. Tvrdili napríklad, že Kajínek si v tom čase žil na vysokej nohe a za stotisíc korún by nepracoval. „Dlhé roky opakujem, že Kajínek je kriminálnik, bytový zlodej. Ale to, či je aj vrah, nie je dokázané,“ hovoril Klíma.

Jiří Kajínek pred súdom v roku 1998. Foto – TASR

Pochybností bolo viacero, za Kajínkov prípad dokonca súdili aj niektorých policajov, ktorí mali údajne ovplyvňovať svedkov.

Hlavné rozpory sa však týkali priebehu samotnej vraždy. Zástancovia Kajínka prišli s verziou, že na mieste sa mohol vyskytovať aj jeden policajt, čo vyvolávalo podozrenie, že útok v skutočnosti organizovali úplatní policajti.

Na druhej strane, ani novinár Klíma nikdy netvrdil, že Kajínek je nevinný. Podľa neho sa len dvojnásobná vražda odohrala inak, než stojí v rozsudku.

„Mohli tam byť dvaja strelci, jeden z nich Kajínek, v tom prípade by však miera jeho viny bola iná. Nebol by možno odsúdený na doživotie, ale napríklad iba na dvadsať rokov,“ špekuloval nedávno Klíma.

Čo dokáže film?

Na tieto a ďalšie údajné pochybnosti poukazovala aj ambiciózna česká advokátka Klára Slámová, ktorá sa Kajínkovho prípadu ujala. Na súde niekoľkokrát žiadala obnovu procesu, avšak neúspešne. „Jiří Kajínek tie vraždy nespáchal, ani sa na tom nijako nezúčastnil,“ zdôrazňovala advokátka v roku 2010.

V tom čase mieril do kín film Kajínek, v ktorom hrali aj známi herci Tatiana Vilhelmová, Vladimír Dlouhý či Deana Jakubisková. Z filmu sa stal trhák, ktorý zarobil v čistom viac okolo 800-tisíc eur.

Uvedenie filmu Kajínek sa stalo v roku 2010 mediálnou udalosťou, odsúdeného vraha hral Rus Konstantin Lavronenko (druhý sprava). Foto – TASR

V tejto atmosfére sa ozval bývalý bodyguard Vojtěch Pokoš, ktorý ako jediný s ťažkými zraneniami streľbu prežil.

Novinárom zopakoval, že na neho strieľal Kajínek a pripomenul podrobnosti, ako sa mu so šťastím podarilo zachrániť si život.

„Kajínek nás vylákal na stretnutie. Keď sme k nemu prišli autom, začal do nás strieľať. Vyskočil som a on do mňa strieľal na zemi. Zachránilo ma to, že som sa na zemi točil. Jemu došli náboje a musel ujsť, pretože išli okolo náhodní svedkovia,“ hovoril Pokoš.

Sudca na Zemanovej strane

Od jari 2013, odkedy je Zeman vo funkcii prezidenta, sa už v prípade žiadne zásadnejšie skutočnosti neobjavili. Prezident však trvá na tom, že má o vine pochybnosti, preto je správne udeliť Kajínkovi milosť.

Argumentoval okrem iného tým, že pochybnosti má aj súčasný predseda ústavného súdu Pavel Rychetský. „Pochybnosti o jeho vine tam sú a pri pochybnostiach by mala platiť zásada, že súd obžalovaného oslobodí,“ povedal Rychetský pred niekoľkými týždňami.

Rychetský pôsobil na prelome tisícročí ako minister spravodlivosti vo vláde Miloša Zemana. On sám už dva mesiace po Kajínkovom dolapení dával podnet, na preskúmanie prípadu.

Rychetského podnet však odmietol Najvyšší súd. Kajínek následne požiadal o milosť vtedajšieho prezidenta Václava Havla, ktorý tomu nevyhovel.

Video: Kajínek rozpráva o svojom úteku
Autor: JBJ Film

 

Pokusy o otvorenie prípadu však naďalej pribúdali, okrem Rychetského sa na súdy obrátili ešte dvaja ďalší ministri spravodlivosti. Súdy na rôznych úrovniach celkovo jedenásťkrát rozhodli, že pôvodné rozsudky platia a Kajínek má zostať za mrežami.

Trikrát podnety zamietol aj ústavný súd, dokonca v ére, keď už ho viedol Rychetský. Prípadom sa naposledy zaoberal v roku 2016. Kajínek sa vtedy domáhal obnovy procesu na základe nového psychologického posudku, podľa ktorého je možné jeho opätovné začlenenie do spoločnosti. Ani to sudcov nepresvedčilo.

Najviac skúmaný prípad

Kajínkovi zástancovia hovoria, že súdy nemali odvahu prípad otvoriť, pretože by priznali fatálne zlyhanie justície v 90. rokoch. Odporcovia namietajú, že snáď žiadny iný prípad v histórii českej kriminalistiky nebol tak detailne skúmaný, ako ten Kajínkov. Napriek tomu ho súdy ponechali vo väzení.

„Kajínek je psychopat s priemernou inteligenciou, ktorý vyniká iba v tom, že dokáže manipulovať s ľuďmi. Deväť svedkov ho usvedčilo z dvojnásobnej vraždy a z jedného nedokončeného pokusu o vraždu,“ povedal v Českom rozhlase novinár Němeček.

Ani to, že si Kajínek odsedel viac než dvadsať rokov, nie je podľa Němečka žiadny argument.

„Po Kajínkovi môžeme pustiť rovno aj dvojnásobného vraha Zdeňka Vocáska, ktorý je vo väzení od roku 1987 za to, že jednu z obetí ubil kladivom a bodal skrutkovačom do oka. Ľudia sú odsúdení na doživotie asi preto, že sú nebezpeční pre spoločnosť, čo je pri vrahoch evidentné,“ poznamenal Němeček.

Svet

Teraz najčítanejšie