Päť najpamätnejších zápasov Slovenska s Ruskom (+video)

Zlatý gól Petra Bondru vo finále MS 2002 proti Rusku. Foto – AP/Ryan Remiorz

Slováci sa dnes na MS stretnú s Rusmi. Na vrcholných podujatiach priniesli ich vzájomné zápasy olympijské drámy, najväčší slovenský hokejový úspech, ale aj jasnú finálovú výhru Rusov.

Ďalším súperom slovenských hokejistov na MS bude Rusko. Aj keď Rusi majú na papieri jasne kvalitnejší tím a na turnaji sa zatiaľ hokejom bavia, so Slovenskom hrávajú väčšinou výsledkovo vyrovnané stretnutia.

V minulosti spolu odohrali niekoľko vyrovnaných a pamätných stretnutí na olympiádach i MS, pričom viaceré z nich patrili k najlepším na turnajoch. Pripomeňte si päť najpamätnejších zápasov Slovenska s Ruskom.

2:3 pp (ZOH 1994)

Prvým vzájomným zápasom Slovenska a Ruska na významnom podujatí bolo štvrťfinále olympijského turnaja v Lillehammeri. Slováci sa krátko po rozdelení republík najskôr museli na turnaj dostať z kvalifikácie, Rusi zase po rozpade Sovietskeho zväzu bojovali s odchodom množstva hokejistov do NHL.

Slovenský tím herne ťahal veterán Peter Šťastný a gólovo mladík Miroslav Šatan. Slovensko malo olympiádu skvele rozbehnutú – v skupine porazilo aj Kanadu a bez prehry ju vyhralo. Rusko, naopak, do štvrťfinále prešlo až z posledného postupového miesta.

Slováci začali dovtedy najdôležitejší zápas svojej hokejovej histórie dobre. Po góloch Šťastného a Šatana dvakrát viedli, no Rusi zakaždým odpovedali šťastným gólom po odraze od nášho hráča.

Za stavu 2:2 sa predlžovalo. Gól mal na hokejke Šťastný, ktorého však vo veľkej šanci vychytal ruský brankár Zujev. Keď už zápas smeroval do nájazdov, prišla akcia Nikolišina a rozhodujúci gól Vinogradova. Emotívne naň reagoval aj väčšinou pokojný tréner Viktor Tichonov, ktorý sa na olympiáde lúčil s reprezentáciou.

4:3 (MS 2002)

Slovensko a Rusko sa vo finále majstrovstiev sveta po prvý raz stretli v roku 2002. Ruská reprezentácia v tom čase prežívala dlhšiu výsledkovú krízu, od titulu v roku 1993 nielenže žiadne MS nevyhrala, ale nezískala ani medailu.

Slovensko na MS pricestovalo po zbabranej olympijskej kvalifikácii v Salt Lake City. V tíme malo viacero hviezd z NHL a do finále postúpilo po skvelom štvrťfinálovom obrate s Kanadou a semifinálovej dráme s domácim Švédskom.

Rusi, naopak, turnaj odohrali len s trojicou hráčov zo zámoria a neboli považovaní za favoritov na finále. V play-off však vyradili Čechov a do finále taktiež prešli po nájazdoch, v ktorých zdolali Fínsko.

Slováci sa s Ruskom na turnaji už predtým raz stretli, v osemfinálovej skupine vyhrali 6:4. Finále začali bleskovým gólom Višňovského, na ktorého zakrátko nadviazal Bondra. O dva góly viedli Slováci aj po dvoch tretinách – na zásah Sušinského odpovedal Šatan.

V záverečnej tretine sa Rusko vrátilo do hry, znížilo, a necelých šesť minút pred koncom vyrovnal na 3:3 najlepší ruský útočník Maxim Sušinskij. Očakávané predĺženie sa však napokon nekonalo. 100 sekúnd pred koncom zariadil Peter Bondra po protiútoku Pálffyho najväčší slovenský hokejový úspech.

5:3 (ZOH 2006)

V roku 2006 prišlo k obojstranne najkvalitnejšiemu vzájomnému zápasu Slovenska s Ruskom. Na olympiáde v Turíne sa proti sebe postavili takmer všetci najlepší hráči oboch krajín – výsledkom bol nádherný zápas a slovenské víťazstvo 5:3.

Na úvod olympijského turnaja sa Slováci a Rusi prezentovali mimoriadne ofenzívnym hokejom, šance sa striedali na oboch stranách a prvý gól dal slovenský kapitán Pavol Demitra. Rusi však rýchlo kontrovali dvoma zásahmi a do prestávky viedli 2:1.

V úvode druhej tretiny vyrovnal v presilovke Višňovský, no Rusko sa opäť dostalo do vedenia po teči mladého Alexandra Ovečkina. Ešte v druhej tretine však Slováci po druhý raz udreli v presilovke, keď na 3:3 vyrovnal Bondra.

V záverečnej tretine gól nepadol až do 57. minúty. Potom však prišli veľké chvíle Mariána Gáboríka, ktorý Bryzgalova najskôr prestrelil z pravej strany a v závere utiekol všetkým Rusom a z ľavého kruhu poistil slovenské víťazstvo.

Hoci sa napokon Slováci ani Rusi netešili z medailí, hneď v úvode olympiády zaobstarali zrejme jej najlepší zápas.

2:1 pn (ZOH 2010)

Kým v roku 2006 boli predzápasové šance vyrovnané, o štyri roky neskôr boli favoritom zápasu Rusi. Slováci prišli do Vancouveru síce s kvalitným, no podľa odborníkov mierne prestarnutým tímom. V úvodných zápasoch turnaja Slovensko prehralo s Českom 1:3 a Rusko zdolali Lotyšsko vysoko 8:2.

Prvá tretina zápasu góly nepriniesla. Prvý gól prišiel až v 26. minúte, keď slovenské vylúčenie potrestal ruský kapitán Morozov. Rusi boli počas celej druhej tretiny aktívnejším tímom a Slovensko viackrát podržal výborný Halák.

V tretej tretine Slováci pridali viac streleckých pokusov, no presadili sa až po nenápadne vyzerajúcej akcii Demitru, ktorý sa pri mantineli dostal cez Nikulina, prihral Mariánovi Hossovi a ten po ľade prestrelil Bryzgalova.

Stav 1:1 vydržal až do predĺženia a samostatných nájazdov. V ich úvode sa presadili Stümpel a Ovečkin, no na rozhodnutie sa čakalo až do siedmej série. V nej zariadil slovenské víťazstvo jedným zo svojich najkrajších reprezentačných gólov Pavol Demitra.

2:6 (MS 2012)

V roku 2012 sa Slovensko a Rusko po druhý raz stretli vo finále majstrovstiev sveta. Kým pred desiatimi rokmi sa tešili Slováci, tentoraz uspeli vysoko favorizovaní Rusi. Tí turnajom prešli bez straty bodu a v semifinále prevalcovali Fínsko 6:2. Slováci hrali svoje najlepšie majstrovstvá za dlhé roky a v boji o finále zdolali Česko 3:1.

Finále začalo pre Slovensko výborne. Už v druhej minúte prekvapil Varlamova Zdeno Chára, ktorý dal svoj prvý gól na turnaji. Rusi však zvýšili aktivitu a v polovici prvej tretiny vyrovnal Siomin.

Rozhodujúcou pre výsledok zápasu bola druhá tretina. Slovensko nevydržalo ruský tlak a začalo sa dopúšťať aj individuálnych chýb, ktorých sa celý turnaj vyvarovalo. Do prestávky Rusi viedli 4:1 a bolo rozhodnuté.

V tretej tretine Slováci po piatom obdržanom góle vystriedali brankára a ešte raz sa tešili z gólu – Chára pridal aj svoj druhý. Posledné slovo však patrilo najlepšiemu hráčovi turnaja Malkinovi, ktorý dal svoj jedenásty gól v desiatom zápase a uzavrel stav na 6:2.