Denník N

Macron si už vybral premiéra: Kto je Édouard Philippe?

Édouard Philippe, nový francúzsky premiér. Vydrží dlhšie ako mesiac do júnových volieb? Foto – TASR/AP
Édouard Philippe, nový francúzsky premiér. Vydrží dlhšie ako mesiac do júnových volieb? Foto – TASR/AP

Starosta z Le Havre je pre nového francúzskeho prezidenta pragmatickou voľbou: umiernený pravičiar so skúsenosťami.

Francúzsku vládu povedie 46-ročný starosta prístavného, roky s komunistami sympatizujúceho mesta Le Havre Édouard Philippe.

Jeho vymenovanie v prvých 24 hodinách vlády nového prezidenta Emmanuela Macrona rýchlo ukončilo špekulácie o tom, koho si vyberie, a urýchlilo zostavovanie kabinetu. Jeho zloženie by malo byť známe v stredu.

To, že si Macron, ktorý síce neverí na tradičné strany, ale politicky patrí k ľavému stredu, vybral umierneného pravičiara, považujú pozorovatelia za pokus osloviť nielen voličov republikánov, ale nalákať do svojej strany La République En Marche (La REM) aj niektoré politické osobnosti z tejto časti spektra.

Macron má mesiac, aby pritiahol Francúzov k svojmu politickému zoskupeniu, ktoré ešte nemá zastúpenie v parlamente. Potrebuje s ním získať väčšinu, respektíve získať dobrý manévrovací priestor na zmysluplnú koalíciu. Tak, aby mohol presadiť to, s čím vyhral voľby.

Ak sa to nestane, plány na ekonomické reformy, modernizáciu, zefektívnenie pracovného práva či zmeny v Európskej únii bude Macron presadzovať len s obtiažami.

Republikánska strana vyhlásila, že Philippovo rozhodnutie prijať kreslo premiéra je jeho individuálnym postojom a nejde o žiadne politické dohody medzi prezidentom a pravičiarmi. Generálny tajomník republikánov Bernard Accoyer označil pre Reuters Philippovo rozhodnutie za nečitateľné. „Bude nový premiér podporovať kandidátov prezidentovej strany, alebo tých zo svojho domovského zoskupenia?“pýtal sa.

Začínal vľavo

Nový premiér, ktorý je o sedem rokov starší ako prezident, ale stále ešte považovaný za relatívne mladého politika, je zorientovaný vo francúzskej politike, a podobne ako Macron je skôr pragmatik než ideologicky rigidný straník. Absolvent rovnakých elitných škôl ako prezident, vzdelaním právnik s pracovnou skúsenosťou zo štátnej korporácie, ale aj autor dvoch kníh začínal ako študent v socialistickej strane.

Viedla ho k tomu rodinná tradícia – jeho rodičia boli ľavicovo orientovaní učitelia. Starý aj prastarý otec boli prístavní robotníci, členovia komunistickej strany.

Neskôr však začal smerovať skôr k pravici. V roku 2001 sa stal zástupcom po dlhých desaťročiach prvého pravicového starostu Le Havre Antoina Rufenachta a etabloval sa medzi republikánmi. Od začiatku bol ideologicky blízko Alainovi Juppému, krátko bol ministrom jeho vlády za prezidentovania Nicolasa Sarkozyho.

V roku 2008 sa vrátil do regionálnej politiky, od roku 2014 bol starostom Le Havre.

Minulý rok obnovil svoju spoluprácu s Juppém, pracoval ako jeho hovorca v kampani na získanie pozície republikánskeho kandidáta na prezidenta. Juppé však prehral s Françoisom Fillonom, ktorý potom v dôsledku svojej korupčnej aféry nepostúpil ani do druhého kola prezidentských volieb.

Veľké očakávania

Philippe bude viesť vládu do parlamentných volieb, a ak voľby pre Macrona dopadnú dobre, mohol by byť aj viac ako len prechodným predsedom vlády.

Prezident bude od svojho nového kabinetu podľa vlastných slov v prvom rade očakávať schválenie série zákonov na zlepšenie politickej morálky, čo znamená, že poslanci nebudú môcť platiť svojich príbuzných ako asistentov či poradcov, a budú musieť obmedziť svoje mimoparlamentné aktivity. V lete tiež plánuje liberalizáciu zákonníka práce a návrh daňových škrtov.

„Ja som človek pravice, ale viem, že musíme pracovať pre spoločné dobro,“ povedal pri preberaní úradu Philippe. On aj prezident veľmi dobre vedia, že vo Francúzsku sú kroky smerujúce k zmene pracovnoprávnych vzťahov vždy problematické a stretávajú sa s odporom verejnosti.

Macronova rivalka Marine Le Penová nového premiéra označila za potvrdenie toho, že vo Francúzsku sa nič nezmenilo a ľavica a pravica sa vždy dohodnú.

Nový premiér je ženatý, má tri deti. Počúva Brucea Springsteena a má rád americký film Krstný otec.

Francúzske voľby

Svet

Teraz najčítanejšie