Osem rád pre rodičov, ktorí chcú vychovať pravdovravné deti

Klamstvo je zložitý proces a keď ho dieťa prvýkrát zvládne, je to preň dôležitý míľnik. Lenže ako dosiahnuť, aby z neho potom nevyrástol klamár?

Foto – Flickr, Juliana Coutinho

Píše Phyllis L. Fagell, článok zverejňujeme so súhlasom Washington Post

Moja známa Jess sa zastavila predo dvermi izby svojej 14-ročnej dcéry. Anna cez telefón líčila spolužiačke Julii, že dnešný deň strávila so svojím priateľom. Jess to zarazilo, Anna bola totiž celý čas s ňou, pomáhala jej triediť staré šatstvo a spolu sledovali reprízy sitkomu.

Ako počúvala, zistila, že Annin „frajer“ Evan je futbalový brankár, navštevuje súkromnú školu v Atlante a do Washingtonu ho na krátko priviedla len svadba príbuzného.

Jess mi zavolala, dúfajúc, že ju ako školský poradca ubezpečím, že Anna nie je patologická klamárka. „Je len presvedčivá,“ vraví Jess. „Tie detaily boli veľmi konkrétne.“

Bola bezradná, netušila, čo robiť ďalej a mala pocit, že ako matka zlyhala.

Míľnik vo vývoji dieťaťa

Rodičia sa ma často pýtajú, ako zvládnuť detské lži. Ako sa zachovať, keď syn tvrdí, že si domáce úlohy už urobil a pritom ani nezapol počítač. Ako reagovať, keď dcéra klame o vynechávaní hodín matematiky či posielaní neslušných správ kamarátom.

Klamanie je komplikovaný proces a moment, keď ho deti zvládnu, je dôležitým míľnikom v ich vývoji. Musia už vedieť vyrozprávať falošnú realitu a potom si ešte aj pamätať všetky detaily svojej lži.

„Je to naozaj veľký deň, keď deti zistia, čo tým môžu dosiahnuť. Celkom to zmení ich vnímanie samých seba,“ vysvetľuje Ashley Merrymanová, spoluautorka štúdie Vývojový šok: Nový pohľad na deti.

„Dospelých vždy zasiahne, keď deti klamú,“ hovorí Mary Alice Silvermanová, klinická psychologička z Washingtonu. Rodičom odporúča, aby v prvom rade prekonali svoju nervozitu a racionálne vyhodnotili, čo je príčinou nečestnosti. Ich deti sa možno iba snažia uniknúť pred školským stresom, napätím v rodine alebo hľadajú spôsob, ako sa vyrovnať s neuspokojivým sociálnym statusom.

Osem pravidiel

Každý občas prekrúti pravdu, aby ochránil niečie city alebo sa dostal z nepríjemnej situácie, tvrdí Pamela Meyerová, autorka knihy Pozorovanie klamstva, ktorá na TED konferencii vystúpila s príspevkom „Ako odhlaliť klamára“.

„Ak by sme boli celý čas úprimní, navzájom by sme sa pozabíjali,“ zvykne hovoriť.

Klamanie však nie je čierno-bielou záležitosťou. Rodičia musia pochopiť jeho komplexnosť, ak chcú u detí podporovať kultúru úprimnosti. Tu je osem rád, ako môžu rodičia naučiť svoje deti hovoriť pravdu.

Prvá rada: Buďte zvedaví

Ostaňte

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |