Šatan, Handzuš, Liba či Filc. Elity dva dni riešili, ako naštartovať slovenský hokej

„Je to o manažmente, pre mňa nič nové. Keď chceš postaviť firmu, ľuďom musíš dať vieru,“ hovorí Martin Kohút, prezident hokejového zväzu, ktorý zorganizoval rozvojový seminár.

Foto: Instagram Richarda Lintnera/TASR/AP

Kým sa reprezentanti na majstrovstvách sveta v Kolíne nad Rýnom trápili s Talianmi a Lotyšmi, v Jasnej prebehlo stretnutie elít, ktoré má zmeniť slovenský hokej.

„Podobný Národný rozvojový seminár zorganizovali v roku 2003 Švédi a v roku 2009 Fíni. Aj vďaka tomu majú dnes náskok pred ostatnými hokejovými krajinami,“ tvrdil SZĽH v tlačovej správe.

Na seminár prišli majstri sveta z roku 2002, rozhodcovia, tréneri, skauti, funkcionári či rodičia mladých hokejistov.

Seminár trval dva dni (sobota 6. a nedeľa 7. mája), 45 účastníkov rozdelili do štyroch pracovných skupín. V sobotu bolo treba pomenovať problémy, na druhý deň už predkladať riešenia.

„Stretli sa všetci ľudia, čo do toho majú niečo povedať,“ povedal Martin Kohút, prezident hokejového zväzu. (Prezenčka sa nachádza na konci článku.)

„Diskutujeme so všetkými, teraz budú nasledovať semináre s regionálnymi zväzmi aj jednotlivými ligami. Potrebujeme, aby ľudia pochopili, že veci sa dajú robiť inak.“

Hokejové osobnosti na záver seminára podpísali memorandum, výsledkom stretnutí má byť akčný plán.

Nech všetci hrajú ako osemnástka

Na seminári bol jediný zahraničný hosť – fínsky odborník Jukka Tiikaja, ktorý z prvej ruky videl prácu tvorcov hokejového systému vo svojej krajine. „Po jeho prednáške veľa ľudí pochopilo, že hokej sa dá robiť aj s iným prístupom,“ hovorí Kohút.

K prítomným rozprával aj Norbert Javorčík, úspešný tréner slovenskej osemnástky, ktorá zaujala moderným hokejom na šampionáte v Poprade.

Prezident zväzu tvrdí, že práve Javorčíkova práca sa veľmi približovala k tomu, ako robia hokej vo Fínsku.

„Autoritatívny systém riadenia sa mení na systém personálneho rozvoja osobnosti,“ vysvetľuje Kohút. „Sú na to rôzne názory, dokonca aj Fíni majú trénerov, ktorí sa nikdy nezmenia.“

Šéf hokejového zväzu by chcel, aby všetky slovenské reprezentačné výbery v budúcnosti predvádzali hokej ako osemnástka na domácom šampionáte.

„Ľudí to bavilo. Videli bojovnosť, správny prístup a to, že sme konkurencieschopní veľkým krajinám. Chceme hrať aktívnu hru, neodhadzovať puky.“

Norbert Javorčík rozpráva o seminári.

Aj Filc si rozšíril obzory

SZĽH sa pri plánovaných zmenách inšpiruje hlavne fínskym modelom, no odborníci zároveň upozorňujú, že netreba zabúdať na prvky typické pre Slovákov.

„Aj Švédi či Američania majú svoj systém, ale ja založený na niečom, čo im je vlastné. A preto sú výnimoční,“ tvrdí Ján Filc, ďalší z účastníkov seminára.

Tréner majstrov sveta z roku 2002 dlhé roky prednášal na Fakulte telesnej výchovy a športu na UK v Bratislave a metodické úlohy mu zverilo aj súčasné vedenie zväzu.

„Na starosti mám vytvorenie profilu hráča budúcnosti. Aj tento seminár s tým veľmi úzko súvisel. Vypočul som si názory ľudí, ktorí to vidia z iného konca. Bolo to

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

MS v hokeji

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |