Denník N

Diaľnice bude možné pripravovať aj na cudzom pozemku, rýchlu novelu parlament schválil

Foto – TASR
Foto – TASR

Ak prezident podpíše novelu, štátu sa rozviažu ruky na stavbu bratislavského obchvatu. Opozícia upozorňuje, že to môže byť protiústavné.

Ak bude štát chcieť postaviť diaľnicu, môže s prácami začať aj na cudzích pozemkoch. Poslanci Národnej rady schválili, že už bude stačiť, ak štát preukáže, že sa majiteľa snaží vyvlastniť a že diaľnica je mimoriadne dôležitá.

Tieto nové pravidlá majú začať platiť od momentu, keď ich podpíše prezident Andrej Kiska a zverejnia sa v zbierke zákonov.

Zatiaľ nie je jasné, či tak prezident urobí. Opoziční poslanci totiž vyčítajú novele, že môže byť protiústavná.

Koalícia novelu pretláčala v parlamente extrémne rýchlym tempom. Pôvodne plánovala, že bude platiť od  polovice mája. Píše sa v nej aj to, že na nevyvlastnenej parcele sa budú môcť v rámci inštitútu takzvanej predbežnej držby robiť iba odstrániteľné úpravy.

Je to pre obchvat aj pre iné diaľnice

Ministerstvo dopravy potrebuje zmeniť zákon najmä pre problém okolo bratislavského obchvatu. Novinka však bude platiť aj pre ostatné diaľnice a rýchlostné cesty.

Minister dopravy Árpád Érsek (Most-Híd) poslancom vysvetľoval, že stavbu kľúčových častí bratislavského obchvatu blokujú poslední neústupní majitelia pôdy, ktorú pod diaľnicu štát potrebuje. Keďže štát už predtým podpísal zmluvu za takmer 2 miliardy eur na stavbu obchvatu, teraz mu hrozia pokuty od koncesionára za neskorú odovzdávku stavebných parciel.

Priekupníci s pôdou štát blokujú preto, že chcú na pozemkoch zarobiť čo najviac a predať štátu čo najväčšie plochy, vyplýva z Érsekových slov. „Ich cieľom je vytvoriť časový tlak, a získať tak pre seba neúmerné výhody,“ vysvetľoval.

Pôda pod diaľnicu láka

V parlamentnej debate mu opozičný poslanec Zsolt Simon (zvolený za Most-Híd) odkázal, že ak nechce motivovať na špekulatívne výkupy pôdy pod diaľnice, treba ju menej preplácať a prijať nové pravidlá na oceňovanie takýchto pozemkov.

Napríklad, Béla Bugár zarobil 20-násobok svojej investície do ornej pôdy vďaka tomu, že na jeho pozemkoch v Kvetoslavove neskôr vytýčili diaľnicu.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Obchvat Bratislavy

Teraz najčítanejšie