Denník N

Starostov a županov chce Smer posilniť, učitelia sa boja politických nominácií

Ilustračné foto – TASR
Ilustračné foto – TASR

O riaditeľovi školy dnes rozhoduje rada školy, kde sú zamestnanci, rodičia a zástupcovia zriaďovateľa. Ministerstvo školstva chce starostov a županov posilniť.

Ak by dnes chcel starosta či župan dosadiť svojho politického nominanta do vedenia školy, jeho vlastní zriaďovateľskí zástupcovia v rade školy by mu na to nestačili. Na úspešné zvolenie by mu do nadpolovičnej väčšiny chýbali hlasy napríklad rodičov alebo zamestnancov školy.  Plánovaná novela ministerstva školstva to môže zriaďovateľom uľahčiť. Dáva zriaďovateľom možnosť kandidáta na riaditeľa školy vetovať.

Pri základných školách je zriaďovateľom radnica, pri stredných župa.

Rada školy síce môže ešte raz ponúknuť akéhokoľvek kandidáta z výberového konania, no aj ten môže dostať stop. Zriaďovateľ potom vyhlási výberové konanie, v ktorom už nového riaditeľa presadí ľahšie. Stačí, keď do novej, minimálne trojčlennej komisie dosadí iba jedného zástupcu zamestnancov školy.

Ohrozí to súťaž?

Aktivista a učiteľ ocenený Bielou vranou Vladimír Crmoman s tým nesúhlasí. ,,Je to proti momentálnemu demokratickému princípu, keď sa rodičia, učitelia a zástupcovia zriaďovateľa môžu dohodnúť na kandidátovi, ktorý vyhovuje všetkým.” Počet členov rady závisí aj od počtu zamestnancov školy, väčšinu musia mať zástupcovia, ktorí zamestnancami nie sú.

Vetovanie podľa Crmomana umožní uprednostnenie kandidáta zriaďovateľa, čo môže výber spolitizovať. ,,Väčšina starostov ide po straníckej línii. Hrozí, že aj riaditelia by tak boli dosadení, čo dáva priestor napríklad korupcii a rodinkárstvu.”

Učiteľ Vladimír Crmoman získal ocenenie Biela Vrana aj za to, že dlhodobo upozorňoval na plytvanie v školstve. Foto - TASR
Učiteľ Vladimír Crmoman získal ocenenie Biela vrana aj za to, že dlhodobo upozorňoval na plytvanie v školstve. Foto – TASR

Poslanec Miroslav Beblavý (Sieť) vraví, seriózni uchádzači nepôjdu do súťaže bez jasného signálu, že môžu uspieť. ,,V okamihu, keď niekto má právo veta, má aj reálne právo výberu. Zníži sa súťaž a vplyv samosprávy bude zásadný.”

Závisí to však podľa neho aj od konkrétneho starostu. ,,Model, kde riaditeľ školy nie je len podriadeným primátora, ale musí mať aj dôveru aspoň časti rodičov alebo učiteľov, je dobrý model, a nie je dobré ho meniť.”

Slovenská komora učiteľov hovorí, že zriaďovateľovi zmena umožní ovládnuť obsadzovanie manažmentu a definitívne oslabí školské rady. ,,Je to v rozpore so znením a duchom zákona zakotvujúcim demokratické princípy v školskej samospráve,” tvrdí Beblavý.

Združenie starostov nemá nič proti

Združenie miest a obcí Slovenska posilnenie právomocí, naopak, podporuje. Ten, kto podľa hovorkyne Marty Bujňákovej zodpovedá, musí aj riadiť a mať na to nástroje, ako napríklad ovplyvňovať menovanie riaditeľa školy.

Podobne to vidí aj poslanec Smeru a starosta Hurbanovej Vsi Ľubomír Petrák. Zmena je správna a zriaďovateľ je zodpovedný za verejné peniaze, je neustále sledovaný a kontrolovaný, tvrdí. ,,Kto je reprezentatívnejším obhajcom verejných záujmov: legitímne zvolené zastupiteľstvo obce alebo rada školy, v ktorej sa často vyberá z rodičov a učiteľov účelovo?” pýta sa poslanec.

Ministerstvo školstva odkazuje, že zriaďovateľ má množstvo povinností s fungovaním školy, a preto sa vytvorila požiadavka na posilnenie práv. ,,Nesúhlas s kandidátom môže súvisieť napríklad s nesplnením kritérií podľa zamerania alebo profilácie školy.”

,,Ministerstvo chce ujednotiť podmienky medzi zriaďovateľmi, ktorými sú napríklad župy, okresné úrady a magistráty,“ vraví učiteľ Crmoman. ,,Sú však takí rozdielni, že je to umelé. Je veľký rozdiel, či je zriaďovateľom úradník okresného úradu bez priameho vzťahu k škole, alebo starosta s pravidelným kontaktom.”

Návrh upraveného zákona je zatiaľ v pripomienkovom konaní.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Slovensko

Teraz najčítanejšie