Denník N

Menej politiky a viac občianskej spoločnosti v 21. storočí

Statue of Liberty silhouette vector on black and white
Statue of Liberty silhouette vector on black and white

Je prinajmenšom nepravdepodobné očakávať, že vybudujeme občiansku spoločnosť práve cez tie mechanizmy, ktoré postupne prispeli k jej zmenšeniu.

Demokracia s občianskou spoločnosťou funguje lepšie. Občianska spoločnosť sa však buduje pri riešení lokálnych problémov bez spoliehania sa na vzdialenú ruku politika a demokraciu. Môže to znieť ako paradox, ale skutočné rozširovanie takzvanej občianskej spoločnosti nepotrebuje ani politikov, ani viac volieb a dlhšie volebné programy.

Keď bol v 19. storočí francúzsky filozof Tocqueville na cestách po Amerike, žasol nad ich občianskou spoločnosťou v porovnaní s Francúzskom. To, nad čím žasol, však neboli voliči listujúci si volebné programy strán a politikov, ani odborné diskusie na tému federálnych výdavkov. Bola to schopnosť amerického ľudu tvoriť a formovať združenia, kluby a spolky pri riešení akéhokoľvek problému, ktorému čelili. Obdivoval, ako ľudia nečakali na pomoc politika, ale spojili svoje sily a problém vyriešili s využitím svojich lokálnych vedomostí konkrétneho miesta a času.

Socha slobody

Ešte na začiatku 20. storočia bol prakticky každý Američan členom niekoľkých združení, ktoré riešili všetko od zábavy cez boj so závislosťou až po poskytovanie poistenia, charity, dôchodkov alebo miestnej infraštruktúry. Keď na konci 19. storočia prišla z Francúzska do New Yorku Socha slobody, bolo potrebné pre ňu vybudovať podstavec. Vtedajší guvernér Theodore Roosevelt (nemýliť s Franklinom D. Rooseveltom) to však odmietol financovať z verejných zdrojov. Tak sa na ten podstavec vyskladali obyvatelia USA po pár centoch. Dnes niečo nepredstaviteľné.

Toto bola občianska spoločnosť, za ktorou aj dnes smútia spoločenskí vedci v USA. Jeden z faktorov, ktoré

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie