Prečo je život dnešných tínedžerov stresujúcejší než ten váš? Majú priveľa šéfov a neistú budúcnosť

Až dve tretiny malých prvákov budú v budúcnosti pracovať na mieste, ktoré ešte dnes neexistuje. Nečudo, že dnešné deti zažívajú väčší stres ako dospelí.

Foto: Flickr/Tyrone Daryl

Píše John Nicholls, článok zverejňujeme so súhlasom Washington Post

Som otcom štyroch trpezlivých tínedžerov, dvaja z nich stále žijú s nami pod jednou strechou. Spŕške otcovských vtipov odolávajú s kyslým, ale solidárnym úsmevom. Porovnanie ich hudobného vkusu so zlatou érou klasického rocku z konca 70. rokov vcelku tolerujú, no nezabúdajú pritom gúľať očami.

Jedného dňa však ich trpezlivosť odrazu zmizla. Stačilo podotknúť, aký ľahký je život tínedžera oproti mojej stresom naplnenej dospelej existencii. Tak rád by som sa s nimi vymenil.

Dcéra so synom ma okamžite prerušili. Posadili si ma za jedálenský stôl a vysvetlili mi, aký stresujúci je život dnešného tínedžera. Táto nečakaná skúsenosť mi otvorila oči.

Hoci s mladými ľuďmi bývam v jednom dome a dennodenne s nimi prežívam ich úspechy i nezdary, stále som nedokázal pochopiť všetky faktory, či už biologické, sociálne, alebo psychologické, ktoré život tínedžerov 21. storočia tak komplikujú. Iste, nevisí im na krku hypotéka, ani sa nemusia starať o príbuzných, ale povedať, že ich životy sú jednoduché, by bolo nepatričné.

Tu je zopár dôvodov, prečo je život dospievajúceho dieťaťa stresujúcejší ako ten váš.

  • Spánkový deficit nie je fáma

„Poslať deti do školy na siedmu ráno je rovnaké ako chcieť od dospelých, aby chodili do práce o štvrtej v noci,“ hovorí William Dement, profesor psychiatrie a behaviorálnych vied na Stanfordovej univerzite.

Podľa vedcov z Brown University School of Medicine by mali žiaci druhého stupňa v noci spať aspoň deväť hodín, aby si počas celého dňa udržali optimálnu pozornosť. Anketa, do ktorej sa zapojilo tritisíc amerických stredoškolákov, však ukázala, že priemerná dĺžka spánku adolescentov je iba sedem a pol hodiny. Spánková deprivácia u chlapcov bola ešte výraznejšia.

Hoci sa aj študenti snažia o deväť hodín spánku, ich vlastné telo im v tom bráni.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |